Szukasz bezpiecznego sposobu na ulokowanie oszczędności? W takim razie powinieneś rozważyć zakup obligacji skarbowych. To rozwiązanie jest jednym z najpopularniejszych, a przy tym nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Jak dużego zysku możesz się spodziewać? Czy w dobie kryzysu inwestycja w obligacje skarbowe jest rozsądnym posunięciem?
Czym są obligacje skarbowe?
Pojęcie obligacji skarbowych słyszałeś już wielokrotnie, ale dotąd nie poświęcałeś im zbyt wiele uwagi? Warto zatem przyjrzeć się im nieco bliżej. Na początku poznaj ich definicję. Obligacje skarbowe to papiery wartościowe emitowane przez Ministra Finansów. W praktyce polega to zatem na tym, iż Minister Finansów pożycza od nabywcy obligacji określoną kwotę, którą zobowiązuje się zwrócić wraz z odsetkami. Okres zwrotu środków, czyli wykupu obligacji jest zależny od ich rodzaju. Czas, po którym zostaną wykupione może bowiem wynosić od 3 miesięcy do nawet 12 lat. Co istotne, im dłuższy czas, tym wyższe oprocentowanie. Nie każdy może jednak skorzystać z 12 letnich obligacji skarbowych.
Warto też pamiętać, że w razie pilnej potrzeby posiadania gotówki, obligacje można sprzedać przed terminem wykupu, korzystając z opcji tzw. przedterminowego wykupu. W przypadku skorzystania z tej możliwości, wartość odsetek zostanie pomniejszona o opłatę, której wysokość określona jest w liście emisyjnym danej obligacji.
Sprawdź, zatem jakie są rodzaje obligacji w Polsce.
Obligacje skarbowe – które wybrać?
Do dyspozycji masz kilka rodzajów obligacji skarbowych, które różnią się przede wszystkim czasem inwestycji. Zdecydować możesz się na:
obligacje trzymiesięczne OTS – ich oprocentowanie to 1,5 proc. w skali roku. Możesz z nich skorzystać jeśli zależy Ci na krótkim czasie inwestycji (np. nie jesteś pewien, czy za kilka miesięcy nie będziesz potrzebował wolnych środków),
- obligacje dwuletnie TOS – oprocentowane są na 2,1 proc. w skali roku, kapitalizacja odbywa się co roku. Z góry znasz zatem zysk,
- obligacje trzyletnie DOZ – charakteryzuje je zmienne oprocentowanie, które przez pierwsze sześć miesięcy wynosi 2,2 proc., a w kolejnych półrocznych
- okresach oprocentowanie wynosi 1 x WIBOR 6M. Oprocentowanie jest zatem zależne od obecnych trendów na rynku finansowym,
- obligacje czteroletnie COI – obligacje indeksowane inflacją, wypłacane są co roku. Ich oprocentowanie wynosi 2,4 proc. w pierwszym roku, a w kolejnych latach jest to marża 1,25 proc. plus inflacja.
- obligacje dziesięcioletnie EDO – ich oprocentowanie to 2,7 proc. w pierwszym roku, a w kolejnych latach zastępuje je marża 1,5 proc. plus inflacja.
W Polsce skorzystać można także z sześcio- i dwunastoletnich obligacji skarbowych. Określa się je mianem rodzinnych obligacji. Skąd ta nazwa? Są bowiem przeznaczone wyłącznie dla osób, które otrzymują świadczenie w ramach programu Rodzina 500+ i chcą je przeznaczyć na oszczędności swoich dzieci. Również opierają się na inflacji powiększonej o preferencyjną marżę. W obu przypadkach kapitalizacja odsetek następuje co rok.
Czy obecnie warto inwestować w obligacje skarbowe?
Wydaje się, że w obecnej sytuacji ulokowanie pieniędzy w obligacje skarbowe jest niezłym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą podejmować ryzyka finansowego. Oprocentowanie lokat drastycznie spadło, dlatego zamiast trzymać na nich pieniądze, które się nie pomnażają, warto zastanowić się czy nie zainwestować swoich oszczędności właśnie w obligacje. Obniżka stóp procentowych sprawia, że obligacje z miesiąca na miesiąc stają się coraz bardziej korzystne w zestawieniu z lokatami, ale warto pamiętać, że docelowo obligacje skarbowe służą do długoterminowego oszczędzania i ochrony przed inflacją, a nie jako alternatywa dla krótkoterminowych depozytów. Warto mieć na uwadze, że tutaj decydującą rolę w kontekście nowych emisji czy wykupu papierów ma Minister Finansów, a teoretycznie tu również powinniśmy uwzględnić ryzyko. W historii poszczególnych państw zdarzały się sytuacje, gdy posiadacze obligacji mieli zamrożony ich wykup lub w momencie problemów finansowych kraju dokonywano zamiany obligacji na mniej korzystne. Jest to ryzyko marginalne, ale jak zawsze w finansach, powinno się brać je pod uwagę.
Gdzie nabyć obligacje skarbowe? Można to zrobić nawet bez wychodzenia z domu – przez telefon bądź internet wykorzystując tzw. konto Inteligo. Obligacje kupić można również w punktach Sprzedaży Obligacji.