Czy warto inwestować w zakup fotela masującego? Jakie są korzyści dla zdrowia i czy użytkowanie takiego fotela jest dla nas w pełni bezpieczne? W artykule staramy się wyjaśnić, jak fotele masujące wpływają na nasze ciało i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie.
Czy fotel masujący to alternatywa dla profesjonalnego masażu?
Ideą powstania foteli masujących była świadomość korzyści dla człowieka wynikających z masażu, takich jak zmniejszenie napięcia mięśniowego, niwelowanie bólu, zwiększanie rozciągliwości i zakresu ruchu czy poprawa krążenia. Pęd życia oraz możliwości finansowe nie zawsze jednak pozwalają na regularne odwiedzanie masażysty, stąd fotel masujący stał się odpowiedzią na te przeszkody, oferując szerokiemu gronu odbiorców relaks w domowym zaciszu. Korzystając systematycznie z tego typu fotela, możemy w dużym stopniu poprawić samopoczucie, obniżyć napięcie i stres, a także zlikwidować ból, bez konieczności odwiedzania specjalisty*.
*Musisz natomiast pamiętać, że żadne urządzenie nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy fizjoterapeutą. Jeśli dokuczają Ci dolegliwości bólowe, priorytetem jest skorzystanie z porady specjalisty, a dopiero później rozważanie innych możliwości.
Korzyści wynikające z użytkowania fotela masującego
Możliwość zrelaksowania się na fotelu z funkcją masażu wiąże się z wieloma benefitami. Poniżej postaramy się opisać najważniejsze z nich.
Poprawa samopoczucia
Regularny masaż powoduje poprawę samopoczucia (za sprawą masażu uwalniają się endorfiny – hormony szczęścia), zmniejszenie poziomu lęku, niepokoju i stresu. Podczas sesji masażu dochodzi także do obniżenia stężenia kortyzolu we krwi, przy jednoczesnym – delikatnym – podwyższeniu dopaminy. Efektem jest poprawa nastroju, a nawet działanie przeciwdepresyjne. Korzyści mogą mieć także postać lepszej jakości snu.
Lepsze krążenie
Funkcja masażu w fotelu wpływa również na lepszą cyrkulację krwi oraz limfy. Mięśnie, organy i wszystkie inne tkanki stają się bardziej dotlenione, co przekłada się na korzyści zdrowotne oraz przyspieszenie procesów regeneracji – zarówno po wysiłku fizycznym, jak i umysłowym. Dodatkowo usprawnienie krążenia wspiera procesy detoksykacji organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii, a także przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi.
Zmniejszenie bólu
Bardziej zaawansowane modele foteli masujących, oferujące szeroki wachlarz programów (a więc pozwalające na lepsze dostosowanie masażu do naszych potrzeb), umożliwiają osiągnięcie głębokiego relaksu i istotne zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Poprawa odporności i metabolizmu
Korzystanie z fotela masującego w sposób cykliczny, przekłada się ponadto na wspomaganie metabolizmu, a zatem wspiera m.in. utrzymanie prawidłowej masy ciała. Sprawny metabolizm z kolei, to także lepiej funkcjonujący system immunologiczny (w myśl zasady, że zdrowy i sprawnie działający układ pokarmowy, to zdrowy organizm).
Czy fotele masujące są dla nas w pełni bezpieczne?
Czy obok szeregu korzyści, fotele masujące mają wady? Czy używanie ich, zwłaszcza systematycznie, może przynieść negatywne skutki dla naszego zdrowia? Wiele zależy od tego, jakie potrzeby ma nasz organizm. Tak jak wspomnieliśmy na początku, przed rozpoczęciem “domowej” terapii w fotelu masującym, należy skonsultować się ze specjalistą (lekarzem lub fizjoterapeutą), aby mieć pewność, że występujący ból czy dyskomfort wynikają z nadmiernego napięcia mięśni, stresu czy słabej ruchomości, a nie z poważniejszego problemu zdrowotnego. Istotne jest także rozróżnienie masażu na leczniczy, profilaktyczny oraz relaksacyjny. O ile masaż profilaktyczny i relaksacyjny z powodzeniem może być przeprowadzany za pomocą fotela masującego, o tyle masaż leczniczy zazwyczaj wymaga realizacji przez specjalistę.
Należy ponadto mieć na uwadze występujące przeciwwskazania – o nich powinien poinformować nas lekarz prowadzący lub fizjoterapeuta. Właśnie dlatego tak istotne jest odwiedzenie specjalisty, zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje. W przypadku braku przeciwwskazań, sesje masażu w fotelu masującym przyniosą same korzyści.
Warto przy tym wspomnieć, że fotele z funkcją masażu powinny być dobrze sprawdzonym i przetestowanym sprzętem – takie modele znajdziesz w sklepie Lumarko. Fotele dostępne w ofercie są całkowicie bezpieczne oraz doskonale odwzorowują ruchy dłoni masażysty.
Jaki wybrać fotel do masażu?
Podczas wyboru konkretnego fotela, konieczne jest potraktowanie za priorytet wygodę użytkowania oraz proponowane funkcje. Dobrze, aby fotel posiadał ustawienia pozwalające na wyregulowanie oparcia czy podnóżka za pomocą pilota. Warto również zwrócić uwagę na rodzaje dostępnych opcji i ich liczbę – im jest ich więcej, tym bardziej będziemy mogli dostosować masaż do naszych potrzeb. Nie bez znaczenia jest ponadto zastosowany materiał na siedzisku i oparciu oraz konstrukcja fotela – tkanina powinna być oddychająca i trwała, a siedzisko odpowiednio szerokie.