Together Magazyn » Aktualności » Co zrobić z tą górą śmieci?

Co zrobić z tą górą śmieci?

Proste odpowiedzi na krótkie pytania dzieci

To jest książka dla mniejszych i większych dzieci, choć powinni ją przeczytać także dorośli. Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, by na serio zatroszczyć się o Ziemię…

Czytając książkę od początku do końca, poznasz kilka praktycznych sposobów na ograniczenie ilości odpadów. Dlaczego nie wszystkie? Bo nikt ich nie zna, ciągle powstają nowe! Może i ty coś wymyślisz? Przeglądając strony od końca do początku, zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez strzałki, zobaczysz, jak bardzo zasypaliśmy świat odpadami. Coś z tym trzeba zrobić…

Dlaczego śmiecimy coraz więcej?

Jedna osoba (w zależności od kraju) wytwarza około kilograma śmieci dziennie. Czyli rocznie każdy produkuje ich mniej więcej 365 kg, przy czym około 35 kg to tworzywa sztuczne. Za dużo kupujemy, wyrzucamy rzeczy, które mogą się jeszcze przydać, nie przykładamy się do segregowania śmieci oraz ich powtórnego wykorzystania. Od zaraz musimy wprowadzić w życie zasady, które pomogą nam zadbać o Ziemię: ograniczajmy konsumpcję, czyli kupowanie rzeczy, wykorzystujmy powtórnie, przetwarzajmy. A poza tym odzyskujmy i odnawiajmy. Ale najważniejsza zasada to myślenie – myślmy o tym, jak nasze codzienne decyzje wpływają na kondycję Ziemi.


Co to jest ekologiczny styl życia?

Na wysypiskach zalegają rzeczy, które bezmyślnie wyrzuciliśmy, choć mogłyby służyć nam i innym jeszcze długo. Przykładem ekologicznego stylu życia jest przestrzeganie zasad „zero odpadów” i „zero marnowania”. Niektórzy uważają, że to bardzo trudne, a nawet niewykonalne. Być może, ale warto próbować. Jeśli nie jesteśmy gotowi na wielkie wyrzeczenia, zacznijmy od czegoś łatwego: zrezygnujmy z napojów w plastikowych butelkach; nie kupujmy i nie używajmy przedmiotów jednorazowego użytku; naprawiajmy rzeczy, które się zepsuły; jeśli rzeczy, których już nie potrzebujemy, nie są zniszczone ani zepsute, to oddajmy je innym; zanim cokolwiek wyrzucimy, pomyślmy, czy się nam jeszcze nie przyda i czy nie możemy zrobić z tego czegoś innego.

Dlaczego powinniśmy zrezygnować z jednorazówek?

Jeśli już wiemy, że jeśli mniej i rozsądniej kupujemy, to mniej śmiecimy, to wykorzystajmy tę wiedzę. Takie opakowania na przykład. Kiedyś wydawało mi się, że każda kupiona rzecz równa się jednej wyrzuconej. Ale to nie jest takie proste… Ciastka są opakowane w folię i czasem jeszcze w kartonik. Czyli kupując jedną rzecz, dwie inne wyrzucamy prawie od razu… Podobnie się dzieje z torbami foliowymi. I po co nam te wszystkie jednorazówki?! Torby reklamowe, długopisy, kubki, sztućce, talerze… Są używane bardzo krótko, za to nawet przez setki lat zaśmiecają Ziemię!!! Jednorazowe bywają nawet zabawki…

Gadżet – mój wróg?

Najgorsze zabawki to gratisy rozdawane na promocjach. Rzadko trafia się coś naprawdę super. Wiem, bo pod łóżkiem mam całe kartony takich drobiazgów i wcale się nimi nie bawię… Albo mi się znudziły, albo bardzo szybko popsuły., teraz nadają się już chyba tylko na śmieci?!… Więc może lepiej by było, gdyby kiepskie gadżety w ogóle nie powstawały. Tylko jak odmawiać przyjmowania gratisów? Bo odmawianie nie jest takie proste: fajnie jest coś dostawać. A może po prostu zacznę zdobywać punkty za wprowadzanie ekologicznych zwyczajów w życiu? Jeśli namówię innych, to mogłaby być całkiem dobra zabawa. Ciekawe, kto wygra?

Jak można ograniczać konsumpcję?

Niepohamowana konsumpcja to chęć, by mieć coraz więcej nowych rzeczy – przyczynia się do powstawania ogromnej liczby odpadów. Przede wszystkim trzeba się zastanowić, czy rzecz, którą chcemy kupić lub dostać, jest nam rzeczywiście potrzebna. Może daliśmy się po prostu uwieść reklamie lub modzie?  A jeśli uznamy, że jest nam niezbędna, to pomyślmy, czy musi być nowa. Kupując coś nowego sprawdźmy, z czego zostało zrobione. I wybierajmy przedmioty trwałe, dobrej jakości, wykonane z materiałów przyjaznych środowisku: papieru, tektury, metalu, drewna, oczywiście pozyskanych i przerabianych w ekologiczny sposób, a najlepiej pochodzących z recyklingu. Poza tym zwracajmy uwagę na opakowania – im jest ich mniej, tym lepiej. Rezygnujmy z folii i plastiku.

Oceń