Together Magazyn » Co zrobić, gdy pies połknie osę?
pies-w-lesie

Co zrobić, gdy pies połknie osę?

Twój pies połknął osę i nie wiesz, co powinieneś zrobić? A może zastanawiasz się, jak zachować się w takiej sytuacji, bo chcesz przygotować się na wypadek takiego zdarzenia? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem, a dowiesz się, co zrobić, gdy pies połknie osę. 

Ukąszenie przez osę może stanowić poważne zagrożenie dla psa

Większość psiaków uwielbia gonić poruszające się obiekty. Dotyczy to także owadów. W przypadku muchy czy komara taka pogoń z pewnością nie będzie groźna. Jeżeli jednak w trakcie letniego spaceru pies urządzi sobie polowanie na osę, może to być bardzo niebezpieczne. 

Choć w większości przypadków użądlenie przez osę wywoła u psa jedynie miejscowy ból i podrażnienie, nie należy tego ignorować. Jeżeli bowiem pies zostanie użądlony kilka razy – w szczególności w okolicach jamy ustnej i gardła – sytuacja może zagrażać życiu zwierzaka. Właśnie dlatego – jeśli zauważysz, że Twój pies połknął osę – musisz zacząć działać jak najszybciej. 

Jak rozpoznać użądlenie przez osę?

Nawet jeśli w trakcie spaceru nie spuszczasz psa ze smyczy, może zdarzyć się tak, że nie zauważysz momentu, w którym osa zaatakuje Twojego zwierzaka. Właśnie dlatego kluczowe jest rozpoznanie objawów, które mogą świadczyć o takim zdarzeniu. O ukąszeniu osy może świadczyć:

  • nagły skowyt, 
  • zaczerwienienie i obrzęk w miejscu użądlenia, 
  • intensywnie gryzienie lub lizanie miejsca na skórze, w którym doszło do ukąszenia, 
  • bardzo nerwowe zachowanie psa i brak możliwości jego uspokojenia.

Ukąszenie przez osę w okolicach języka czy krtani może spowodować pojawiający się bardzo szybko obrzęk, który utrudni psy oddychanie. W niektórych przypadkach może wystąpić także silna reakcja organizmu, objawiająca się ogólnym osłabieniem, trudnościami z oddychaniem, wymiotami, wystąpieniem obrzęku, a nawet utratą przytomności. 

Co zrobić, gdy pies połknie osę?

Kiedy zauważysz, że Twój pies połknął osę, nie czekaj na pojawienie się objawów. Zacznij działać jak najszybciej, ponieważ w ten sposób możesz uratować życie zwierzaka. Zobacz, co zrobić, gdy pies połknie osę.

Jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest skontaktowanie się z weterynarzem. Najpewniej weterynarz poprosi Cię o pojawienie się w klinice. Dobrym pomysłem może być wyruszenie w drogę od razu, gdy pies połknie osę. Kiedy jedna osoba prowadzi, druga może telefonicznie skontaktować się z weterynarzem. W trakcie rozmowy weterynarz zapyta o to, jakie są objawy u psa i przygotuje się na Wasze przybycie. 

W związku z wysokim ryzykiem pojawienia się u psa trudności z oddychaniem, lekarz weterynarii prawdopodobnie od razu przybyciu do lecznicy psa poda psu odpowiednie leki dożylne. Może to być między innymi hydrokortyzon, który zmniejszy reakcję alergiczną. Pomocny będzie także wapń i witamina C. Jeśli sytuacja będzie poważniejsza, lekarz poda psu leki przeciwwstrząsowe i przeciwobrzękowe. 

Uwaga! 

Pamiętaj o tym, aby zapisać w swoim telefonie numer do swojego weterynarza, a także do najbliższej kliniki weterynaryjnej – najlepiej takiej, która oferuje pomoc przez całą dobę. Gdy wydarzy się coś niespodziewanego, na przykład Twój pies połknie osę, nie będziesz musiał szukać numeru telefonu w internecie. W ten sposób zaoszczędzisz kilka minut, które w razie wypadku mogą okazać się kluczowe. 

Co podać psu po ukąszeniu osy? 

Wiele osób zastanawia się nad tym, co może podać psu po ukąszeniu osy. W większości przypadków samodzielnie podawanie psu leków nie jest dobrym pomysłem. Ludzkie leki mogą być bardzo szkodliwe dla psów. Na podanie psu leków możesz zdecydować się tylko w sytuacji, kiedy zaleci to weterynarz – także telefonicznie. Być może lekarz weterynarii zaleci podanie psu wapnia i witaminy C – preparaty te mogą nieco złagodzić reakcję alergiczną.

W większości przypadków psy dobrze znoszą pojedyncze ukąszenie 

Dobra wiadomość jest taka, że większość psów nie ma większych problemów zdrowotnych w przypadku pojedynczego ukąszenia przez osę.  Jeżeli osa użądliła psa tylko raz, i to w miejscu, które jest nie jest potencjalnie niebezpieczne – czyli nie w jamie ustnej – prawdopodobnie nie będzie to groźne. 

Upewnij się, że w skórze zwierzaka nie pozostało żądło. Jeśli nadal tam tkwi, postaraj się usunąć je ostrym przedmiotem, delikatnie wypychając je spod powierzchni skóry. Następnie zdezynfekuj to miejsce. Zachowaj bardzo dużą ostrożność, ponieważ ściskając żądło, możesz uwolnić resztę toksycznej substancji. 

W okolicy użądlenia zrób okład z zimnej wody i sody oczyszczonej. W ten sposób zmniejszysz ból i obrzęk. Możesz także zastosować okład z kostek lodu – nie przykładaj ich jednak bezpośrednio do skóry psa. 

Uwaga na reakcję alergiczną

Niektóre psy mogą być uczulone na jad osy i pszczoły, a po ukąszeniu może wystąpić wstrząs anafilaktyczny – nawet jeśli osa użądliła psa daleko od okolic głowy. Jak go rozpoznać? Oprócz obrzęku i trudności z oddychaniem, może wystąpić także obniżenie ciśnienia. Twój niepokój powinny wzbudzić takie symptomy, jak bladość błon śluzowych, na przykład w okolicy dziąseł. Jeśli podejrzewasz, że u psa wystąpił wstrząs, nie czekaj z wizytą u weterynarza. 

Jeśli po kilku dniach obrzęk nie zniknie, również skontaktuj się z weterynarzem. Może to świadczyć o tym, że Twój pies cierpi na nadwrażliwość na jad znajdujący się w żądle. W sytuacji, gdy pies jest uczulony na jad, zmiana skórna może być większa i może utrzymywać się przez dłuższy czas. U psa może pojawić się gorączka, dreszcze i ogólne osłabienie, a obrzęk może wystąpić nie tylko w okolicy ukąszenia, ale na większej powierzchni ciała. 

Jak uchronić zwierzaka przed osami i pszczołami?

Ukąszenie psa przez osę to bardzo stresująca sytuacja dla właściwie zwierzaków. Właśnie dlatego warto zrobić wszystko, aby zapobiegać takim przypadkom. Postaraj się unikać miejsc, w których os jest szczególnie dużo – na przykład pełnych kwiatów łąk. Lepszym wyborem będzie spacer po lesie – os i pszczół nie będzie tam tak wiele. 

Jeśli Twój pies chętnie poluje na owady, rozważ założenie mu kagańca. W ten sposób skutecznie zabezpieczysz go przed ewentualnym połknięciem osy. Pamiętaj jednak, aby kaganiec umożliwiał psu swobodne dyszenie. W przeciwnym wypadku może dojść u niego do udaru cieplnego – pies reguluje temperaturę ciała właśnie przez intensywne dyszenie. 

Oczywiście nie da się przewidzieć wszystkiego. Postaraj się jednak bacznie obserwować psa podczas letnich spacerów, a kiedy w pobliżu zauważysz osę, oddal się. W ten sposób – przynajmniej częściowo – zminimalizujesz ryzyko, że spotkanie osy i psa będzie niebezpieczne. 

Podsumowanie

Wiesz już, co zrobić, gdy pies połknie osę. Na szczęście w większości przypadków ukąszenie psa przez osę nie jest niebezpieczne. Jeśli jednak pies będzie miał alergię na jad lub ukąszenie nastąpi w okolicach szyi, gardła lub języka, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. W takiej sytuacji konieczne może być podanie leków, które uratują życie zwierzaka. 

4.9/5 – (17 głosów)