Together Magazyn » Zdrowie » Co to jest ciśnienie tętnicze?
Obrazd

Co to jest ciśnienie tętnicze?

Bardzo często mówi się o nadciśnieniu tętniczym. O tym, jak ważne jest, by zdrową dietą i aktywnym trybem życia działać profilaktycznie przeciw niemu. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, czym jest ciśnienie tętnicze? Zapraszamy do przeczytania artykułu, który wyjaśni ci to zagadnienie.

Wyjaśnienie, czym jest ciśnienie tętnicze

Ciśnienie tętnicze, jak każde ciśnienie, jest miarą siły nacisku. W przypadku ciśnienia tętniczego chodzi o nacisk płynącej krwi na ściany tętnic. Ponieważ ciśnienie tętnicze nie jest wartością stałą (inna jest jego wartość w chwili wyrzutu fali krwi z serca, inna pomiędzy tymi falami), mierzy się dwie wartości – skrajne wobec siebie. Tymi wartościami są ciśnienie skurczowe i ciśnienie rozkurczowe.

Pierwsze z nich zawsze jest wyższe, to ciśnienie podczas skurczu serca. Ciśnienie rozkurczowe mierzy się w momencie przerwy pomiędzy kolejnymi skurczami. To wartość najniższa ciśnienia. Na ciśnieniomierzach jako pierwszą pokazuje się wartość ciśnienie skurczowego, drugą – ciśnienia rozkurczowego.

Jakie są prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego?

Normy ciśnienia tętniczego różnią się od wieku osoby badanej, wraz z wiekiem rosną (najmocniej w okresie dzieciństwa). Wytyczne dotyczące osób dorosłych wskazują ciśnienie optymalne w wartościach: ciśnienie skurczowe.

Co wpływa na zmiany wartości ciśnienia tętniczego?

Wartości ciśnienia tętniczego zależą od wielu zmiennych. Należą do nich głównie: styl życia, warunki pomiaru i dieta. Podczas pomiarów można mieć również do czynienia z bardziej krótkotrwałymi zaburzeniami wartości ciśnienia. Należą do nich przede wszystkim: wysiłek fizyczny, relaksacja, emocje, alkohol i papierosy, kawa, pełny pęcherz moczowy, zbyt zimne lub zbyt ciepłe otoczenie.

Czynniki wpływające na możliwość wystąpienia nadciśnienia tętniczego

Zazwyczaj nadciśnienie nie ma jednej przyczyny. Jest to problem wynikający z wypadkowej wielu czynników. Należą do nich między innymi: skłonność dziedziczna, otyłość (przede wszystkim brzuszna), nadmiar spożywanej soli, starzenie się organizmu. Tylko w 5-10% przypadków występuje nadciśnienie wtórne, czyli będące objawem innej choroby. Jak więc widać, profilaktyka nadciśnienia tętniczego to głównie zdrowa dieta, która nie doprowadzi do nadwagi i nie zawiera nadmiaru soli oraz aktywność fizyczna.

Kilka słów podsumowania o nadciśnieniu tętniczym

Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić, czym jest ciśnienie tętnicze. Prawidłowe zrozumienie tego zagadnienia pozwoli ci na zrozumienie konieczności kontrolowania prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego. Przypominamy też, że nieleczone nadciśnienie prowadzi do wielu zaburzeń.

O tym, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie przeczytasz w artykule https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/jak-prawidlowo-mierzyc-cisnienie-tetnicze/

Oceń