Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Co powinny jeść koty, aby były zdrowe i szczęśliwe?
piękny kot perski

Co powinny jeść koty, aby były zdrowe i szczęśliwe?

Każdy oddany opiekun chce dla swojego pupila wszystkiego, co najlepsze, zarówno w kwestii warunków do życia, jak i diety. Koty są wymagającymi smakoszami i większość z nich oczekuje częstej zmiany smaku i konsystencji pokarmu. Jednocześnie organizm kota potrzebuje diety o stabilnej zawartości składników odżywczych, którą zapewnia mu przede wszystkim kompletna i zbilansowana karma gotowa. Poznaj odpowiedź na pytanie, co powinien jeść kot i zadbaj o jego zdrowie i szczęście każdego dnia!

Mięso czy gotowa karma – co powinien jeść kot?

Czym karmić kota? Podstawą diety kota powinien być kompletny i zbilansowany pokarm – nie ma co do tego wątpliwości. Zapewnisz to swojemu pupilowi, podając mu gotową karmę pełnoporcjową – zarówno sucha, jak i mokra spełniają ten warunek. 

Niektórzy opiekunowie decydują się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla zwierząt. Przeważnie jest to gotowane bądź surowe mięso dla kota, które jednak nie jest w stanie zapewnić mruczkowi zbilansowanej diety, mimo że jest on bezwzględnym mięsożercą. Mięso (mięśnie szkieletowe) nie jest pokarmem kompletnym pod względem energii i składników odżywczych, a nadmiar czy niedobór niektórych substancji obecnych w mięsie zaburza prawidłowe funkcjonowanie kociego organizmu. Surowe mięso stanowi też potencjalne źródło bakterii, wirusów i pasożytów, które mogą zaszkodzić nie tylko kotu, ale też opiekunowi. 

Aby zapewnić kotu zbilansowaną dietę, konieczna jest dobra znajomość jego potrzeb żywieniowych oraz umiejętność właściwego komponowania posiłków, co nie jest łatwe w domowych warunkach. Dlatego wybór gotowej karmy pełnoporcjowej jest rozwiązaniem najzdrowszym i najbezpieczniejszym dla naszego mruczącego przyjaciela. Gotowe karmy zawierają mięso, ale też inne produkty pochodzenia zwierzęcego oraz składniki roślinne i dodatki witaminowo-mineralne – wszystko w odpowiednich proporcjach, dzięki czemu mogą zaspokoić potrzeby żywieniowe Twojego kota.

Jak żywić kota, żeby zadowolić jego wyszukane gusta?

Koty mają szczególne wymagania kulinarne, dlatego ich pokarm musi być atrakcyjny sensorycznie – pod względem smaku i tekstury. Zwierzęta te mają bowiem instynktowną potrzebę zmiany smaku i konsystencji pokarmu. Wynika to z ich naturalnych zachowań – przodek kota, co jakiś czas musiał zmieniać obiekty swoich polowań, aby nie dopuścić do przełowienia danego gatunku na swoim terenie. 

Zatem, co powinien jeść kot, żeby zaspokoić  jego pierwotne instynkty? Jeśli chcesz uszczęśliwić swojego mruczka, proponuj mu karmę o różnych smakach i teksturach. Podawaj mu mięsiste kawałki w sosach na przemian z tymi w galaretce. Sięgaj zarówno po delikatne płatki zanurzone w smakowitym sosie, jak i po karmy o zróżnicowanej wielkości kawałków. Warto też, żeby kot mógł spróbować różne wersje smakowe suchej karmy. Rób to w ramach produktów jednej marki – różnią się pod względem sensorycznym, ale mają podobny skład. Nagła zmiana dotychczasowej karmy na zupełnie inną może spowodować u Twojego pupila problemy trawienne. 

Żywienie kota – podstawowe zasady

  • Wybierz karmę dla kota dopasowaną do jego wieku – junior dla kocięcia do 1. roku życia, adult dla dorosłego osobnika oraz senior dla kota powyżej 7. roku życia.
  • Jeśli Twój kot przeszedł zabieg sterylizacji lub kastracji, warto podawać mu specjalną  karmę- jest ona mniej kaloryczna niż standardowy pokarm dla dorosłych kotów. Zwierzęta po kastracji mają zwiększony apetyt i wolniejszy metabolizm, więc są bardziej narażone na nadwagę i otyłość. Dodatkowo karmy dla kotów kastrowanych cechuje optymalna zawartość minerałów, która dba o zdrowie dróg moczowych mruczka.
  • Ustal, jakie jest dobowe zapotrzebowanie energetyczne Twojego pupila i podawaj mu dokładnie taką ilość jedzenia, jaka odpowiada wyliczonym kaloriom.
  • Stosuj żywienie mieszane – podawaj kotu suchą i mokrą karmę w stosunku 1:9 pod względem masy (z przewagą mokrej karmy). Taki sposób odżywiania kota przynosi wymierne efekty – oba pokarmy są pełnoporcjowe, więc dostarczają mu wszystkich niezbędnych składników. Sucha karma dodatkowo pomaga w oczyszczaniu zębów z płytki bakteryjnej, a mokra karma dostarcza sporą ilość wody i jest 4 razy mniej kaloryczna od suchej.
  • Nie zapominaj o wodzie dla kota – Twój mruczek powinien mieć stały dostęp do miski z czystą i świeżą wodą. Wymieniaj ją codziennie i stawiaj z dala od kuwety oraz co najmniej pół metra od jedzenia. Prawidłowe nawodnienie kota wpływa korzystnie na kondycję dróg moczowych, które u kota są szczególnie wrażliwe.

Oceń