Together Magazyn » Zdrowie » Co podwyższa cholesterol?
Jak cholesterol wpływa na otyłość? - Odpowiadamy.

Co podwyższa cholesterol?

Podwyższony cholesterol ma swoje źródła nie tylko w złej diecie, choć to jedna z najbardziej powszechnych przyczyn problemu. Zaburzenia profilu lipidowego mogą być również warunkowane stylem życia, w tym niezdrowymi nałogami i stresem, ale nie tylko. Sprawdź, co podwyższa cholesterol!

Dieta i brak aktywności fizycznej przyczyną podwyższonego cholesterolu

Nieprawidłowa frakcja LDL, czyli „złego cholesterolu” stanowi zwykle efekt przyjmowania artykułów bogatych przede wszystkim w nienasycone kwasy tłuszczowe, których źródłem są m.in. produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak czerwone mięso czy smalec. Oprócz tego niebezpieczne bywają utwardzone tłuszcze roślinne, tzw. tłuszcze trans, których wysoka zawartość jest w różnorodnych wyrobach cukierniczych, słodyczach i jedzeniu typu fast-food. Co więcej, szkodliwe są produkty zawierające cukry proste. Ich bogatym źródłem bywają nie tylko wyżej wymienione przetwory, ale także oczyszczone produkty zbożowe i napoje, a także niektóre wędliny i sery. Na poziom cholesterolu wpływają także techniki kulinarne. Jedną z najbardziej niekorzystnych jest smażenie. Nie tylko jednak złe nawyki przyczyniają się do podwyższenia cholesterolu. Istotne znaczenie odgrywa także brak ruchu, czyli mało aktywny tryb życia. 

Stres a podwyższony cholesterol

Choć częściej kojarzony jest z problemami dotyczącymi ciśnienia tętniczego krwi, zaparciami czy zgagą i bólami głowy, stres, zwłaszcza silny i długotrwały, może powodować wzrost poziomu cholesterolu typu LDL przy jednoczesnym obniżeniu tego „dobrego” (HDL). Dzieje się tak ze względu na to, że hormony stresu (kortyzol i adrenalina) wywołują podwyższenie poziomu cukru we krwi. To z kolei stymuluje wątrobę do produkcji większych ilości LDL i trójglicerydów celem metabolizowania krążącej w ustroju glukozy. Można zatem na skutek stresu doświadczyć podwyższonego cholesterolu, przestrzegając nawet zasady zdrowego żywienia i stosowania się do zaleceń diety. Więcej na temat zależności pomiędzy stresem a poziomem cholesterolu znajdziesz na stronie https://badaniakrwi.pl/wysoki-cholesterol-a-stres-jaka-jest-zaleznosc/.

Czy choroby, leki i używki podwyższają cholesterol?

Najczęściej zaburzenia cholesterolu obserwuje się w przebiegu m.in. problemów z tarczycą, a przede wszystkim jej niedoczynności. Niebezpieczeństwo wzrasta również przy cukrzycy typu II, niealkoholowym stłuszczeniu wątroby czy zespole nerczycowym. Cholesterol podnosi także alkohol, kawa i papierosy. Poza tym, że niektóre choroby przewlekłe mogą sprzyjać podwyższeniu poziomu cholesterolu LDL we krwi, takie ryzyko niesie stosowanie niektórych leków. W ich grupie znajdują się m.in. pigułki antykoncepcyjne, kortykosteroidy, retinoidy, beta-blokery, diuretyki czy leki przeciwdrgawkowe.

Wiek i płeć a podwyższony cholesterol

Ryzyko podniesienia poziomu cholesterolu wzrasta w zależności od płci i wieku. Postęp jest jednak naturalny, ale to nie znaczy, że należy go bagatelizować. U kobiet stężenie LDL zwykle podnosi się po trzydziestym roku życia, u mężczyzn natomiast po pięćdziesiątym. Kobiety dodatkowo narażone są na wzrost cholesterolu w okresach menopauzy i ciąży.

Oceń