Together Magazyn » Więcej » Hobby » Zalety gier planszowych

Zalety gier planszowych

Co robi współczesny kilkulatek w wolnym czasie? Włącza telewizor lub komputer. Siedząc we własnym pokoju, w pojedynkę przeżywa emocje. Największą wartością planszówek jest to, że stwarzają okazję do bezpośredniego, osobistego kontaktu z innymi ludźmi.

Dzieci doskonale wiedzą, że kiedy zaczynają grać w grę planszową, będzie to czas poświęcony wyłącznie im. Mają wtedy możliwość podejmowania decyzji, bardzo często to one proponują w co zagrać. Rozgrywka wywołuje emocje – zarówno te pozytywne, a więc radość z wygranej, ale też i te negatywne: złość, płacz po przegranej. Wspólna gra jest też okazją do wspólnych rozmów. Rodzice mają szansę dowiedzieć się o czym myśli ich dziecko, czy jest spostrzegawcze, tolerancyjne, sprawne manualnie, czy wyciąga wnioski, jakie ma braki, a w czym jest świetne.

Granie to też nauka radzenia sobie z sukcesami i porażkami. Te umiejętności dziecko przenosi później do rzeczywistego świata. Grając w planszówki, dzieci uczą się nowych słów, liczenia, logicznego myślenia, dowiadują się, że nauka poprzez zabawę jest przyjemna. Zaletą planszówek jest to, że nie epatują brutalnością. Nie wymagają długotrwałych przygotowań, są tak mobilne jak ich uczestnicy.

Kiedy zacząć grać z dzieckiem?

Do zabawy można zaprosić już nawet dwulatka. Na początek można grać według uproszczonych i zrozumiałych dla dziecka reguł. Najważniejsze aby gra stymulowała rozwój dziecka. W wieku przedszkolnym będzie to rozwijanie zdolności manualnych, ćwiczenia pamięci, koncentracji, kojarzenia. Starszemu dziecku należy podsuwać gry bardziej skomplikowane, po to, aby uczyć się czegoś nowego. Dziecko czasami boi się wejść w grę, bo nie zna reguł, boi się porażki. Nie musimy grać po kilka godzin, wystarczy nawet 15 minut dziennie. Szybko zauważymy, że relacje rodzic – dziecko zmienią się na lepsze. W Polsce jest wiele firm produkujących gry planszowe. Jednym z liderów jest firma Granna. Gry Wydawnictwa wyróżniają wysokie walory edukacyjne oraz bardzo dobra jakość produktu.

Najnowszą propozycją GRANNY jest gra Empatio. Polega ona na wymyślaniu historii na podstawie wylosowanych kart o jednym ze współgraczy. Następnie wszyscy uczestnicy zabawy odgadują jak ich zdaniem czułby się Bohater w danej sytuacji. Gra świetnie rozwija wyobraźnię oraz sprawia, że rozmawiamy między sobą o emocjach i uczuciach. Mamy wtedy możliwość lepszego poznania siebie nawzajem. Gra świetnie sprawdza się w gronie rodziny i znajomych.

Zapraszamy do zapoznania się w grami na www.granna.pl
Oceń