W związku z obchodami ŚWIATOWEGO TYGODNIA CHORÓB TARCZYCY w dniach 25-31 maja Centrum Medyczne DIAGNOSON organizuje akcję wczesnego wykrywania chorób tarczycy, w ramach której będzie można wykonać nieodpłatnie badanie USG tarczycy oraz skorzystać z porady endokrynologa.
Miejsce akcji:
Centrum USG i Lekarze Specjaliści DIAGNOSON ul. Kielnieńska 123/u1, Gdańsk Osowa (mapka dojazdu na stronie www.diagnoson.pl).
Termin: 25 i 26 maja 2015 roku
Warunki uczestnictwa:
Aby skorzystać z akcji należy wcześniej zarejestrować się telefonicznie pod numerem 720 899 445. Rejestracja będzie aktywna w środę 20 maja w godzinach od 13:00 do 15:00. Ilość miejsc ograniczona. Na konsultację endokrynologiczną należy zgłosić się z aktualnym wynikiem badania TSH (nie starszym niż 1 miesiąc).
Choroby tarczycy należą do najczęstszych schorzeń endokrynologicznych. Od kilkudziesięciu lat obserwuje się wyraźny wzrost częstości zachorowań. Obecnie dotyczą one ok. 22% populacji Polski. Co ciekawe 50% z tych osób nie wie, że jest chora. Tymczasem nieleczona choroba tarczycy prowadzi do obniżenia jakości życia, pogorszenia samopoczucia, a niekiedy bardzo poważnych i trwałych zaburzeń zdrowotnych. Do czynników ryzyka zachorowania należą: płeć żeńska, wiek > 60 lat, choroba tarczycy w rodzinie, duże spożycie kofeiny, palenie papierosów, rozpoznana wcześniej choroba autoimmunologiczna, ciąża i okres do 6 m-cy po porodzie.
Najczęstszym schorzeniem tarczycy są stwierdzane w badaniach obrazowych zmiany ogniskowe. Potocznie nazywane są guzkami, jednak ta nazwa jest zarezerwowana dla zmian ogniskowych wyczuwalnych dotykiem. Tak jak inne choroby tarczycy występują one częściej u kobiet oraz u osób starszych. Badaniem powszechnie wykorzystywanym do rozpoznawania i monitorowania zmian ogniskowych w tarczycy jest ultrasonografia. Pozwala ona określić ich wielkość, ilość, budowę morfologiczną oraz ukrwienie. Na podstawie badania USG podejmowana jest decyzja o wykonaniu biopsji, która ma na celu wykluczenie raka tarczycy – mówi dr n. med. Mariusz Kujawa wykonujący badania USG w Centrum USG i Lekarze Specjaliści Diagnoson w Gdańsku Osowie.
Wśród zaburzeń funkcji tarczycy wyróżnia się niedoczynność oraz nadczynność. Niedoczynność, występuje czterokrotnie częściej niż nadczynność. Główną przyczyną nieprawidłowej produkcji hormonów tarczycy są choroby autoimmunologiczne. Choroba Hashimoto jest związana z niedoczynnością, czyli stanem, gdy tarczyca produkuje zbyt mało hormonów. Z kolei choroba Gravesa-Basedowa powoduje nadczynność, którą można określić jako ich nadprodukcję.
„Diagnostyka chorób tarczycy nie jest skomplikowana, ani kosztowna. Objawy chorób tarczycy są mało specyficzne i przez to często łączone m. in. ze stresem, przemęczeniem lub procesem starzenia się i rzeczywiście ww. problemy mogą być przyczyną naszego złego samopoczucia. Ważne jednak jest to, żeby w takim przypadku wykluczyć choroby tarczycy. W razie nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy, należy podjąć leczenie.”– mówi dr n. med. Aldona Kmieć specjalista endokrynolog pracujący w Centrum USG i Lekarze Specjaliści DIAGNOSON w Gdańsku Osowie. Do podstawowych badań należą TSH i fT4 oznaczane w surowicy krwi oraz badanie USG tarczycy. W zależności od ich wyniku diagnostykę można uzupełnić o oznaczenie przeciwciał przeciwtarczycowych.
Objawy sugerujące niedoczynność tarczycy:
- przybieranie na wadze
- zaparcia
- zmęczenie
- depresja
- uczucie zimna
- zaburzenia snu
- problemy z koncentracją
- wypadanie włosów
- sucha skóra
- nieregularne miesiączki, niepłodność
Objawy sugerujące nadczynność tarczycy:
- wzmożona potliwość
- nerwowość
- uczucie gorąca
- osłabienie, zmęczenie
- kołatania serca
- chudnięcie
- zaczerwieniona, swędząca skóra
- wahania nastojów
Gdy stwierdzana jest niedoczynność leczenie zazwyczaj nie stwarza trudności. Stosuje się wtedy suplementację syntetycznym hormonem, który ma identyczną budowę i działanie jak naturalny. Leczenie nadczynności bywa bardziej kłopotliwe i musi być ustalane indywidualnie u każdego pacjenta. W pierwszej kolejności stosuje się leki hamujące produkcję hormonów tarczycy. Niektórzy chorzy wymagają leczenia radiojodem lub operacyjnego usunięcia tarczycy.
Zespół Diagnoson