Together Magazyn » Zdrowie » Atopowe zapalenie skóry – objawy i fazy

Atopowe zapalenie skóry – objawy i fazy

Atopowe zapalenie skóry rozwija się w trzech fazach, a w każdej z nich występują charakterystyczne objawy.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) – nazywane również wypryskiem atopowym, egzemą czy świerzbiączką Besniera, wypryskiem alergicznym lub alergicznym zapaleniem skóry – uznawane jest za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że w początkach XX wieku na AZS cierpiał zaledwie 1% ludności, zaś obecnie może to być nawet 30% populacji. To więc jedna z najczęściej występujących chorób skóry.

Co oznacza atopia?

Atopia schorzenia oznacza reakcję uwarunkowaną genetycznie. Polega ona na nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na małe dawki antygenów. W jej wyniku nadmiernie wytwarzane są przeciwciała IgE, skierowane przeciwko tym alergenom. Choroby atopowe często sobie współtowarzyszą. Osoby zmagające się z AZS często cierpią również na astmę oskrzelową, sezonowy lub przewlekły katar sienny, pokrzywki czy alergiczne zapalenia spojówek.

Schorzenie pojawia się zazwyczaj już u niemowląt i małych dzieci, sporadycznie diagnozowane jest u dorosłych osób. U większości chorych – ok. 90% – rozpoczyna się przed 5. rokiem życia. U części dzieci choroba mija z wiekiem, jednak ze względu na swój wrodzony (genetyczny) charakter może trwać wiele lat, a nawet całe życie. Objawy i fazy atopowego zapalenia skóry W przypadku atopowego zapalenia skóry wyróżnić można trzy fazy choroby, posiadające swoje specyficzne objawy. Faza pierwsza występuje w okresie niemowlęcym (do 2. roku życia), faza druga obejmuje okres późnego dzieciństwa (do 12. roku życia), natomiast faza trzecia – okres młodzieńczy i dorosłość. W pierwszej fazie (więcej na www.zdrowemaluchy.pl) uwagę zwracają ostre stany zapalne, nadżerki i strupy oraz sączące się zmiany grudkowo-wysiękowe. Ponadto pojawiają się suche, „polakierowane” i zaczerwienione policzki, naderwane płatki uszne oraz cienkie, matowe, przerzedzone i łamliwe włosy. Zmiany zlokalizowane są najczęściej na twarzy (z pominięciem nosa, ust i brody), w okolicach płatków usznych, na owłosionej skórze głowy, a w ciężkich przypadkach również na tułowiu, pośladkach i kończynach (po stronie wyprostnej). Kolejna faza charakteryzuje się suchością skóry, zmianami rumieniowo-grudkowymi, strupami, przeczosami i znaczną lichenizacją (liszowaceniem), czyli pogrubieniem skóry w wyniku drapania i stanu zapalnego. Objawy te pojawiają się zazwyczaj na powierzchniach zgięciowych dużych stawów (kolanowych, łokciowych, nadgarstków), skórze karku, grzbietach dłoni i stóp, na twarzy (w okolicach oczu i ust), choć mogą objąć całą powierzchnię skóry. Typowymi objawami ostatniej fazy są natomiast: nacieki zapalne ze znaczną lichenizacją, przeczosy, nadżerki, krwiste strupy oraz „polakierowane” płytki paznokciowe. Najczęściej pojawiają się one na twarzy (czoło, oczy, usta), w górnej części ciała, na obręczach kończyn dolnych oraz grzbietach dłoni. Mogą się nasilać w zależności od pory roku (na wiosnę, w trakcie jesieni lub zimy) lub zmniejszać (w lecie). Na przyczyny i objawy alergii działają takie specyfiki, jak Latopic (www.latopic.pl), które dzięki specjalnie dobranym składnikom aktywnym pozwalają zwalczać od wewnątrz przyczyny alergii, a od zewnątrz – jej objawy. Szczególnie skuteczną terapię można nimi przeprowadzić w początkowych fazach choroby.

[kk-star-ratings align="left" reference="auto" valign="bottom"]