Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Adopcja psa – jak przyzwyczaić psa do innego rodzaju jedzenia?
czypiesmozejescbob-min

Adopcja psa – jak przyzwyczaić psa do innego rodzaju jedzenia?

Prawidłowa dieta psa to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeżeli zorientujemy się, że dieta, którą stosujemy, nie służy naszemu pupilowi, warto rozważyć zmianę dotychczasowego pożywienia. Jak zrobić to prawidłowo? Jak zmienić karmę u psa dorosłego, a jak u szczeniaka? Jaką karmę powinien dostawać pies ze schroniska?

Jaka karma dla psa ze schroniska?

Zastanawiasz się, jak karmić psa? Jaka karma dla psa ze schroniska będzie najlepsza? Odpowiedź jest bardzo prosta – pełnoporcjowa, czyli taka, która zawiera 100% niezbędnych składników odżywczych w optymalnych dla zwierzęcia proporcjach. Karmienie psa ze schroniska niewiele różni się od żywienia pozostałych psów. Wpływ na wybór karmy może mieć wiek, stan zdrowia, masa ciała czy rasa zwierzęcia, ale nie to, czy pochodzi ono ze schroniska, czy z hodowli. Zastanawiając się, jaka karma dla psa ze schroniska będzie najlepsza, weź pod uwagę jego zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Odpowiedni pokarm powinien zawierać co najmniej 18% białka oraz 5,5% tłuszczu w suchej masie. Ponadto pokarm powinien dostarczać zwierzęciu niezbędnych witamin i minerałów. Wyżej wymienione wartości są optymalne w przypadku dorosłych i zdrowych psów. Szczenięta mają inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię, w przeliczeniu na kilogram masy ciała. 

Zmiana karmy u szczeniaka i dorosłego psa – jak zrobić to dobrze?

Zmianę karmy psa należy traktować jako proces. Wszelkiego rodzaju gwałtowne zmiany mogą wywoływać negatywne reakcje organizmu. Dieta czworonoga powinna być stała pod względem proporcji składników odżywczych, które się w niej znajdują. W niektórych sytuacjach zmiana karmy jest niezbędna np. gdy szczeniak staje się dorosłym psem bądź gdy zmienia się jego stan fizjologiczny czy stan zdrowia. Jeśli chodzi o zmianę karmy u szczeniaka, wygląda to praktycznie tak samo, jak w przypadku dorosłego psa. Podstawową zasadą jest stopniowe wprowadzanie nowego pożywienia do diety pupila. W pierwszej kolejności należy zastąpić jedynie 25% obecnego pokarmu nowym i wymieszać go ze sobą. Stopniowo co 1-2 dni należy zwiększać udział nowej karmy ponownie o 25%, aż całkowicie zmienimy karmę. 

Nowy pokarm powinien być zbilansowany – tylko taka dieta zapewni czworonogowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz kalorie w optymalnych dla niego proporcjach. Jeśli mamy wątpliwości, jak zmienić karmę dla psa lub zauważamy u niego niepokojące objawy, powinniśmy udać się na konsultację do lekarza weterynarii. Należy brać pod uwagę, że pupil – zwłaszcza taki, którego adoptowaliśmy ze schroniska i nie znamy jego pełnej przeszłości – może cierpieć na jakąś chorobę lub nietolerancję, o której nie mamy pojęcia. 

Jak zmienić karmę psu, który jest do niej przyzwyczajony?

Jak zmienić karmę psu, który nie chce jeść niczego innego? Zdarza się, że czworonożny przyjaciel silnie przyzwyczaja się do danego rodzaju pożywienia, niezależnie od tego, czy jest ono dla niego dobre czy nie. Wówczas pupil może nie być zainteresowany nowym pokarmem, nawet jeżeli wymieszamy go z tym dotychczasowym. W takich sytuacjach nie należy się poddawać, a jedynie konsekwentnie stosować zasadę wystawiania miski z jedzeniem o stałych porach, maksymalnie na 30 minut. Po jakimś czasie podopieczny przyzwyczai się do nowego zapachu i smaku i będzie regularnie spożywał posiłki.

Jeśli pomimo wszelkich prób pies nadal nie chce jeść nowej karmy, powinniśmy wybrać się do lekarza weterynarii oraz behawiorysty. Być może problem tkwi tam, gdzie w ogóle się go nie spodziewamy. Mamy nadzieję, że wiesz już jak zmienić karmę oraz jaka karma dla psa ze schroniska będzie najlepsza!

Oceń