Together Magazyn » Aktualności » 1,5 tys. opasek bezpieczeństwa do rozdania na Pocztowym Wybrzeżu w Sopocie

1,5 tys. opasek bezpieczeństwa do rozdania na Pocztowym Wybrzeżu w Sopocie

Bezpieczny Bałtyk – poradnik plażowicza Pocztowego Wybrzeża

Plaża, słońce, relaks i… dziecko stracone z pola widzenia. To dosyć częsty scenariusz nad polskim morzem. Statystyki WOPR wskazują, że co roku, tylko na trójmiejskich plażach, ratownicy wodni odnotowują od kilku do kilkudziesięciu zaginięć dziennie.

Poza wzmożoną czujnością rodziców, przedstawiciele nadmorskich służb zalecają wyposażenie dzieci w opaski bezpieczeństwa, które w prosty sposób mogą zapobiec wielu akcjom poszukiwawczym. W ogólnopolską inicjatywę – mającą na celu podniesienie bezpieczeństwa maluchów wypoczywających nad Bałtykiem – włączyła się również Poczta Polska. Partner Pocztowego Wybrzeża w Sopocie ma do rozdania 1,5 tys. opasek dla najmłodszych plażowiczów. Akcja potrwa do zakończenia wakacji.

Opaski bezpieczeństwa przygotowane przez Pocztę Polską na potrzeby wakacyjnej akcji Pocztowe Wybrzeże rozdawane są na plaży za wejściem nr 15 i 16 przez animatorów Plażowego Przedszkola oraz hostessy obsługujące m.in. strefę leżaków i parasoli Banku Pocztowego.

Funkcjonujący już jako anegdota zapis: „Zakaz gubienia dzieci” – zaczerpnięty rzekomo z regulaminów plażowych i uchwał miejskich – brzmi nieco absurdalnie, ale spełnia swoją funkcję informacyjną. Zwraca uwagę na problem, który w powszechnej opinii nie istnieje. Przecież każdy rodzic powie, że pilnuje swojego dziecka. Niestety nie zawsze dziecko pilnuje rodzica i stąd dziesiątki akcji poszukiwawczych, mających miejsce każdego dnia na polskich plażach. Mamy jednak nadzieję, że z roku na rok świadomość problemu – i jednocześnie wiedza pozwalająca na minimalizację jego skutków – będzie coraz większa, a rozdawane na Pocztowym Wybrzeżu opaski bezpieczeństwa w znaczący sposób przyczynią się do tego – podsumowuje akcję Anna Barska z Działu Promocji Produktów i Usług Poczty Polskiej, koordynator projektu Pocztowe Wybrzeże.

Z kolei Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty dodaje – Ideą Pocztowego Wybrzeża jest nie tylko dobra zabawa i relaks w nadmorskim klimacie, ale również edukacja w zakresie bezpiecznych zachowań nad morzem. Jesteśmy przekonani, że akcja prowadzona w Sopocie przez Pocztę Polską przyniesie wymierne efekty w postaci malejącej liczby zaginięć dzieci na plaży i tym samym przyczyni się do szczęśliwego powrotu z nadmorskich wakacji.

Opaski, które przekazuje najmłodszym plażowiczom Poczta Polska są wykonane z wodoodpornego tworzywa, co zabezpiecza je przed zniszczeniem w kontakcie ze słoną, morską wodą. Wystarczy odpowiednim markerem lub długopisem wpisać na ochronnej bransoletce imię i nazwisko dziecka oraz numer kontaktowy do rodziców, by w znaczący sposób zabezpieczyć dziecko przed niepotrzebnym stresem w przypadku zgubienia się na plaży.

Jak dodaje Marcin Szymkowiak, dyrektor Biura Marketingu i Filatelistyki Poczty PolskiejBransoletkę można ponadto wykorzystać jako nośnik informacji o poważnych chorobach dziecka, czy schorzeniach wymagających pilnej interwencji. Wiedza ta pozwoli na szybką reakcję, zwłaszcza jeżeli zdarzy się tak, że kontakt z rodzicami będzie utrudniony. Na opasce warto zatem wpisać również numer alarmowy do WOPR: 601-100-100, pod którym można zgłosić informację o odnalezieniu dziecka.

Zgodnie z polskim prawem, w przypadku ‘rażącego zaniedbania’, które skutkuje zaginięciem dziecka, opiekunowie mogą zostać obciążeni mandatem karnym w wysokości do 500 zł.

≈ ≈ ≈

Pocztowe Wybrzeże plażowy kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, zlokalizowany w nadmorskiej scenerii Fit&Family Beach Sopot to doskonała przestrzeń do relaksu, aktywności sportowych i rodzinnych zabaw na świeżym powietrzu. Bezpłatne WiFi zapewnia Envelo, o relaks w strefie leżaków i parasoli dba Bank Pocztowy, a opiekę i zabawy dla najmłodszych w plażowym przedszkolu gwarantuje Poczta Polska.

Partnerzy ‘Pocztowego Wybrzeża’ zaplanowali na całe wakacje szereg nietuzinkowych atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Na turystów i mieszkańców Trójmiasta – odwiedzających ‘Pocztowe Wybrzeże’ – codziennie czekają również: gry, zabawy i konkursy plastyczne oraz sprawnościowe, ekowarsztaty czy kursy pierwszej pomocy. Na plaży funkcjonuje również plenerowa wypożyczalnia książek BeachBook i BeachBookKids, a niebawem uruchomiona zostanie wypożyczalnia latawców.

Szczegółowy harmonogram letnich aktywności na Pocztowym Wybrzeżu, zapowiedzi wakacyjnych zabaw i konkursów, relacje z nadmorskiej strefy Poczty Polskiej, Banku Pocztowego i Envelo znaleźć można profilu Pocztowe Wybrzeże na FB.

Pocztowe Wybrzeże – fotorelacja

Oceń