Together Magazyn » Aktualności » 10 powodów, dla których warto czytać dzieciom na głos

10 powodów, dla których warto czytać dzieciom na głos

Powstaje coraz więcej akcji społecznych, które mają promować czytelnictwo, szczególnie wśród dzieci. Dotyczą one również rodziców, ponieważ już samo czytanie dzieciom na głos jest zjawiskiem niezwykle pożądanym i to nie tylko w aspekcie edukacyjnym. Takie rozwiązanie posiada szereg zalet, które pozytywnie wpływają na rozwój najmłodszych. Jakie korzyści przynosi czytanie dziecku na głos i dlaczego jest to takie ważne?

Osoba oczytana uważana jest zazwyczaj za niezwykle inteligentną i błyskotliwą. Nierzadko wykazuje również zdolności oratorskie. Literatura dostarcza nam bowiem wiele ciekawych przykładów, odpowiedzi na trudne pytania, a także rozrywki. Z tego względu warto zapoznać z nią dziecko już od najmłodszych lat. Z początku gdy nie zna jeszcze liter, to rolą rodzica jest czytanie dziecku książek. Sprawdźmy dlaczego jest to tak istotne.

1. Książki wpływają na rozwój wyobraźni dziecka

To chyba oczywiste, ale wiele z nas tego nie docenia. Wyobraźnia w sposób bezpośredni łączy się z kreatywnością, która jest w codziennym życiu niezwykle przydatna i to nie tylko w szkole, ale również potem, na rynku pracy. Inwestycja w takie cechy jest zatem niezmiernie ważna.

2. Słuchanie bajek rozwija inteligencję

Jak to możliwe? To proste, słuchając bajek dzieci poznają nowe wyrazy, dzięki czemu wzbogacają słownictwo i uczą się poprawnej budowy zdań, co sprawia, że łatwiej poradzą sobie później z gramatyką. Czytanie dziecku na głos zachęca ponadto do samodzielnej nauki czytania.

3. Książki edukują

odpowiednio dobrana literatura może nam pomóc nauczyć dziecko odróżniać dobro od zła. Przykłady zaczerpnięte z książek to świetny sposób na rozmowy o postawach moralnych. Dzieci mogą utożsamiać się z bohaterem powieści czy bajki i chętniej będą powtarzać dobre wzorce. Porównanie do ulubionego bohatera samo w sobie jest już nagrodą.

4. Czytanie książek uczy empatii

Zdolność współodczuwania i postawienie się na czyimś miejscu jest bardzo ważna w codziennym życiu społecznym. Dzieci również muszą się tej umiejętności nauczyć. Książki będą do tego doskonałym narzędziem.

5. Czytanie dziecku na głos może przyspieszać rozwój mowy

Pod warunkiem, że wybierzemy książki dopasowane do wieku naszej pociechy. Dzieci uczą się przez naśladownictwo. Jeżeli często będą słuchać bajek to szybciej oswoją się z brzmieniem niektórych słów.

czytać dzieciom na głos

6. Książki rozwijają umiejętności komunikacyjne

Pozwalają dziecku odnaleźć się w wielu rolach: kolegi, ucznia, brata, itd. Podpowiadają więc jak porozumiewać się z rówieśnikami czy poradzić sobie z nieporozumieniami i kłótniami.

7. Literatura uczy dobrego zachowania

Szacunku do osób starszych, mówienia dzień dobry, przepraszania za bycie niegrzecznym, te wszystkie wzorce i sygnały docierają do dziecka, dzięki czemu łatwiej jest mu się odnaleźć m.in. wśród norm społecznych.

8. Książka dostarcza wiedzy o świecie

To właśnie z takich źródeł dzieci mogą poznać pewne prawidłowości, które podane są w przyswajalny sposób. Warto wybierać książki, gdzie pojawiają się odpowiedzi na pytania, które chętnie zadają najmłodsi, np. czym jest słońce? skąd się bierze tęcza? Zdarza się, że rodzice mają kłopot z odpowiedzeniem na tego rodzaju pytania w sposób zrozumiały dla dziecka. Książki mogą nas zatem świetnie wyręczyć. Wiele takich pozycji znajdziemy w internetowej księgarni PWN.

9. Czytanie książek rozbudowuje pamięć dziecka

Dzieci uwielbiają powtarzalność, dlatego często proszą o kilkukrotnie czytanie tej samej książeczki, nawet jeżeli opowiadaną historię znajdą już doskonale. Dzięki temu mogą ćwiczyć pamięć, która z pewnością przyda im się na lekcjach.

10. Czytanie dziecku na głos zacieśnia więź między rodzicem, a dzieckiem

Wspólne spędzanie czasu jest bardzo ważne. Poświęcenie 15 minut na przeczytanie ulubionej bajki dziecku przed snem to istotny element dnia, który powinien zostać wprowadzony w każdym domu.

Wszelkie statystyki pokazują, że Polacy czytają coraz mniej. Dzieci, które od najmłodszych lat nie mają styczności z książkami, w przyszłości zapewne nie będą chętnie po nie sięgać. Jeżeli zależy nam na odwróceniu tego trendu, to zacznijmy czytać dziecku na głos. To doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu, które obu stronom przyniesie wiele korzyści.

Oceń