Prawidłowe żywienie niemowląt to inwestycja w przyszłe zdrowie dziecka. Organizm maluszka jest szczególnie wrażliwy w okresie 1000 pierwszych dni życia, czyli od poczęcia do około 3. roku życia. W tym czasie musisz zwrócić szczególną uwagę na jadłospis twojej pociechy. Jakich produktów nie wolno podawać dziecku w pierwszym roku życia?
Żywienie niemowląt – czego unikać w 1. roku życia?
-
Cukier i słodycze – chociaż dzieci rodzą się z preferencją smaku słodkiego, cukier nie jest im do niczego potrzebny. Oprócz cukrów naturalnie występujących w żywności: w owocach, warzywach, kaszkach, nie zaleca się dosładzania posiłku przeznaczonego dla dziecka. Nie wolno także podawać słodyczy, które zwiększają ryzyko powstania próchnicy zębów. Zamiast nich świetnie sprawdzą się kaszki zbożowe z dodatkiem owoców lub deserki ze słoiczków, przeznaczone właśnie dla niemowląt i małych dzieci.
-
Sól – obiadki i posiłki dla dzieci ze słoiczków mogą wydawać się rodzicom niesłone. Nie ma potrzeby dosalania ich – dziecko powinno nauczyć się „prawdziwego” smaku warzyw czy obiadków z mięsem lub rybą. Nadmiar soli w diecie niemowląt i małych dzieci może niekorzystnie wpływać na pracę nerek. Dosalanie potraw kształtuje niewłaściwe nawyki żywieniowe u maluszka.
-
Gazowane napoje – z reguły są dosładzane, a cukier jest niewskazany w żywieniu niemowląt i małych dzieci. Jego nadmiar powoduje nadwagę i otyłość już nawet we wczesnych latach życia. Napoje często zawierają także sztuczne dodatki i konserwanty, które mogą wywoływać u dzieci nadpobudliwość.
-
Przetworzona żywność – parówki, żywność typu fast-food czy słone przekąski to zdecydowanie nie jest dobra propozycja dla niemowlęcia czy małego dziecka. Produkty te zawierają niezdrowe tłuszcze, sztuczne dodatki i dostarczają zbyt wielu kalorii. Podawanie tych produktów niemowlętom i małym dzieciom może zwiększać ryzyko wielu chorób w wieku późniejszym. Te choroby to m.in. otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.
-
Mleko krowie – dziecko nie jest jeszcze gotowe na pełne mleko krowie w swoim menu. Jeśli nie karmisz piersią, po konsultacji z lekarzem wybierz odpowiednie mleko modyfikowane dla twojego dziecka. Mleko krowie zawiera nieodpowiednią ilość niektórych składników i jest niedoborowe w żelazo czy witaminę D, których dzieci bardzo potrzebują w okresie intensywnego wzrostu.
Dziecko to nie mały dorosły – wymaga żywności, która będzie uwzględniała szczególne potrzeby maluszka. W pierwszych latach życia dziecka dochodzi do „programowania żywieniowego”. Programuje się jego metabolizm, co oznacza, że w tym okresie zostają ustalone specyficzne procesy metaboliczne organizmu na całe życie. Nieprawidłowa dieta, czyli zbyt duża lub niewystarczająca ilość wybranych składników odżywczych we wczesnym latach życia może mieć odległe konsekwencje, gdy dziecko dorośnie.
Żywienie niemowląt – dowiedz się więcej w serwisie bobovita.pl