Together Magazyn » Aktualności » Jak zwalczać problemy intymne?

Jak zwalczać problemy intymne?

Infekcja intymna może przydarzyć się każdej kobiecie bez względu na wiek, aktywność fizyczną i seksualną, ogólny stan zdrowia oraz dbałość o higienę. Kiedy już się pojawi, trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie. Nieleczone infekcje intymne mogą prowadzić do poważnych powikłań w obrębie dróg rodnych.

W okolicy wejścia do pochwy pojawia się swędzenie i pieczenie? To pierwszy sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Prawdopodobnie następne będą upławy. Może im towarzyszyć charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach. Jeżeli nie ma możliwości szybkiego skonsultowania się z lekarzem, można w pierwszej kolejności sięgnąć po metody domowe.

Nasze babcie, gdy miały problemy natury intymnej, podmywały się zsiadłym mlekiem. Miało to przywrócić naturalne, kwaśne pH pochwy. Dziś lekarze odradzają ten krok, podobnie jak mycie się jogurtem, jednak zalecają zwiększone przyjmowanie tych produktów, by wzbogacić organizm o bakterie kwasu mlekowego. Dopochwowo lepiej jest zastosować globulki z kwasu bornego (w żadnym wypadku nie można ich jeść!) lub globulki z probiotykiem. Doustnie można przyjmować także olejek z oregano, dostępny pod postacią kapsułek. W zależności od stopnia nasilenia choroby przyjmuje się maksymalnie cztery kapsułki dziennie. W aptekach dostępne są preparaty bez recepty, o pomoc można poprosić farmaceutę.

Oprócz stosowania naturalnych i syntetycznych leków ważne jest zachowanie higieny na co dzień. Mycie się pod prysznicem, nie w wannie (ciepłe, wilgotne, beztlenowe środowisko sprzyja rozwojowi grzybów i drożdżaków), używanie odpowiednio dobranych żeli lub płynów do higieny intymnej, podcieranie się zawsze od przodu do tyłu (nigdy odwrotnie, by nie przenieść w okolicę wejścia do pochwy bakterii odbytu), oraz… wietrzenie okolic intymnych. Stały dostęp świeżego powietrza to podstawa w dbałości o zdrowie intymne, dlatego najlepiej jest nosić bieliznę i ubrania z naturalnych, przepuszczających powietrze tkanin.

Powyższe metody z pewnością złagodzą stan zapalny, jednak nie są w stanie całkowicie go zwalczyć. Dlatego niezbędna jest wizyta u lekarza ginekologa, który po przeprowadzeniu badań dobierze odpowiednią kurację. Często, aby wykryć winowajcę infekcji, lekarz zaleci zrobienie posiewu. Na podstawie jego wyniku dobierze antybiotyk. Po zakończeniu leczenia posiew trzeba wykonać ponownie, by upewnić się, że wszystko wróciło do normy. W trakcie antybiotykoterapii trzeba koniecznie pamiętać o przyjmowaniu probiotyków.

Więcej o leczeniu infekcji intymnych można przeczytać na www.piramidazdrowiaintymnego.pl.

Oceń