Together Magazyn » Styl życia » Jak zachować zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym w epoce cyfrowej
młoda ładna blond kobieta pracująca na laptopie

Jak zachować zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym w epoce cyfrowej

Przy tak dużej dostępności technologii, tysiącach spotkań online i telefonach komórkowych stanowiących niemal nieodłączną część dnia każdego z nas, jeszcze trudniej jest oddzielić życie osobiste od zawodowego. Badanie specjalistyczne przeprowadzone w 2023 roku wykazało, że średni czas spędzony w sieciach społecznościowych, serwisach informacyjnych i na rozrywce online (co obejmuje granie między innymi w gry hazardowe oferowane przez Verde Kasyno pl) zajmuje typowemu pracownikowi około 21% czasu pracy, natomiast sprawdzanie prywatnych e-maili i powiadomień odbywa się co 6 minut. 

Według badań tylko 2 godziny i 48 minut dziennie poświęca się na produktywne zadania, a resztę czasu zajmują zadania takie jak komunikacja, planowanie, nauka itp. Ostatecznie badanie, w którym przeanalizowano ponad 185 milionów godzin pracy na całym świecie, dowodzi, że równowaga między życiem osobistym i zawodowym jest silnie zagrożona przez rozpraszacze cyfrowe, łączność zawsze i wszędzie oraz wielozadaniowość.

Problemy z oddzieleniem życia zawodowego i prywatnego

Ale co z naszą lokalną rzeczywistością, jak wygląda równowaga między życiem osobistym i zawodowym w Polsce? W badaniu opublikowanym w 2022 r. przeanalizowano zmiany w priorytetach zawodowych młodych ludzi w wieku od 18 do 24 lat. W przypadku osób urodzonych pomiędzy 1996 a 2010 rokiem idealna równowaga między pracą a życiem osobistym jest drugim po samej pracy tym, czynnikiem będącym wyznacznikiem sukcesu w życiu zawodowym. Na trzecim miejscu znajdują się dobre zarobki, co pokazuje, że wynagrodzenie traci znaczenie w obliczu równowagi między karierą a życiem osobistym.

Z badania wynika także, że aż 46% pracowników w godzinach pracy korzysta z telefonów komórkowych do załatwiania spraw osobistych. Z kolei inne, niepowiązane z poprzednim badanie wykazało też, że 40% respondentów rozwiązuje problemy zawodowe poza godzinami pracy, korzystając z telefonu komórkowego. 

Korzyści z promowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym w pracy

Cóż, z pewnością każdy z nas doskonale rozumie znaczenie równowagi między życiem osobistym i zawodowym oraz konsekwencje braku harmonii między nimi, prawda? Ale pomimo tego wymienimy zaraz kilka korzyści wynikających bezpośrednio z utrzymania tej równowagi na zdrowym poziomie!

 • Satysfakcja pracowników. Tak, zadowolenie pracowników jest zawsze na pierwszym miejscu. Tylko w ten sposób profesjonalista może w należyty sposób spełniać swoją rolę w firmie, robiąc wszystko, co w jego mocy, aby dział — i w ogóle firma — osiągały dobre wyniki.  A to oznacza, że myślenie o satysfakcji pracowników oznacza przede wszystkim także myślenie o dobrej kondycji firmy. 
 • Zwiększona produktywność. Kiedy równowaga pomiędzy życiem osobistym i zawodowym pracownika zostaje naruszona, ryzyko, że straci on motywację do pracy w firmie i wykonywania swoich obowiązków, jest znacznie większe. W rezultacie popadnie w samozadowolenie i nie będzie dbał o cele i zobowiązania firmy. Z drugiej strony, gdy istnieje równowaga między życiem osobistym i zawodowym, pracownik będzie wyraźnie bardziej zmotywowany i chętny do wykonywania dobrej pracy na co dzień, przyczyniając się do osiągnięcia celów przez firmę i wspólnie z innymi „pchając” ją do przodu. 
 • Więcej pieniędzy. Ponieważ równowaga pomiędzy życiem osobistym i zawodowym jest jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za satysfakcję pracowników i wzrost produktywności, odpowiada również za zwiększenie przychodów firmy. A jakość świadczonych usług oznacza więcej pieniędzy dla firmy! 

Jak promować równowagę pomiędzy życiem osobistym i zawodowym?

Tak czy inaczej, co powiesz na krótką listę sposobów na osiągnięcie tak pożądanej równowagi między życiem osobistym i zawodowym? Oto kilka naszych porad:

 • Przede wszystkim zdrowie. Harmonię pomiędzy życiem osobistym a pracą zasadniczo podtrzymuje dobre zdrowie. Pamiętasz o tym, jak to osiągnąć?
  • Nie zaniedbuj swojego ciała i umysłu. 
  • Regularnie odwiedzaj lekarza. 
  • Corocznie poddawaj się badaniom kontrolnym.
  • Nie pozwól, aby brak równowagi lub przepracowanie wpłynęły negatywnie na Twoje zdrowie.  
 • Zawsze miej czas na swoje związki. Człowiek żyje nie tylko relacjami zawodowymi. Musi postawić filary równowagi na pierwszym miejscu i w związku z tym zawsze rezerwować czas w swoim codziennym życiu na relacje osobiste, takie jak rodzina, przyjaciele, a także relacje uczuciowe. Złotą wskazówką, jak dbać o zdrowie psychiczne i unikać poważniejszych problemów psychologicznych, jest to, aby nigdy nie zaniedbywać przyjaciół, rodziny i relacji emocjonalnych ze względu na pracę.
 • Miej czas tylko dla siebie. Przede wszystkim zawsze powinieneś mieć czas dla siebie. Poświęcenie tego czasu osobistego jest również ważne dla zdrowia psychicznego, a także dla oddzielenia umysłu od reszty świata. Musisz dbać o najważniejszą dla Ciebie osobę na świecie: siebie samego. 
 • Ucz się nowych rzeczy. Chociaż w pracy uczymy się każdego dnia, musimy także poświęcić czas w życiu osobistym, aby uczyć się nowych rzeczy. Ta nowa nauka z pewnością będzie przyjemnym bodźcem, który sprawi, że będziesz jeszcze bardziej produktywny. 
 • Baw się dobrze. Dobra zabawa jest niezbędna do utrzymania dobrego nastroju i spokoju ducha, zatem: śmiej się z przyjaciółmi, nie rezygnuj z wolnego czasu i żyj tak, jak należy. Przede wszystkim baw się dobrze w pracy, to bowiem czynnik niezbędny do uzyskania satysfakcji i spokoju.

5/5 – (2 głosów)