Od minimalistycznej elegancji po przytulny styl boho – świat wnętrz oferuje nieskończenie wiele możliwości. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Swoimi poradami dzieli się Elżbieta Laskowska, redaktorka portalu Domni.pl, w specjalnym wywiadzie dla togethermagazyn.pl.
W naszym dzisiejszym wywiadzie przyjrzymy się trzem niezwykle popularnym stylom wnętrzarskich, które królują w ostatnich latach. Na nasze pytania odpowie Elżbieta Laskowska, specjalistka z portalu Domni.pl (https://domni.pl/), gdzie znajdziecie bogate inspiracje i porady dotyczące urządzania każdego rodzaju przestrzeni.
Minimalizm: mniej znaczy więcej? Jak urządzić stylowe i funkcjonalne wnętrze bez zbędnych detali?
Pani Elżbieto, minimalizm od lat cieszy się popularnością. Co sprawia, że ten styl wciąż przyciąga i jakie są jego kluczowe cechy w kontekście współczesnych trendów?
Styl minimalistyczny kojarzy się z prostotą, spokojem, porządkiem. W codzienny natłoku codziennych spraw i nadmiaru bodźców może być inspiracją do stworzenia miejsca, które sprzyja odpoczynkowi, pomaga się wyciszyć, ułatwia koncentrację.
Wnętrza wzorowane na tym nurcie cechują się ograniczoną paletą barw, bazująca na kilku odcieniach, często sięgamy po odcienie szarości, wszelkie biele, delikatne brązy i beże, stonowane kolory. Neutralne odcienie są uniwersalnym, ponadczasowym wyborem. W połączeniu z funkcjonalnymi rozwiązaniami, wysoką jakością materiałów tworzą wnętrza, które cechuje klasyczna elegancja i wyrafinowany komfort.

Dla kogo minimalizm będzie idealnym wyborem i jakie są najczęstsze błędy popełniane przy urządzaniu minimalistycznego wnętrza?
Styl minimalistyczny to idealny wybór dla osób wiernym filozofii „mniej znaczy więcej”, ceniącym zrównoważony tryb życia na wielu płaszczyznach. Minimalizm oznacza starannie dobrane detale, świadome wybory, nie ma tu miejsca na przypadek.
Decydując się na styl minimalistyczny, często obawiamy się uzyskania zbyt sterylnych, chłodnych wnętrz, ale przy odpowiednim połączeniu faktur i materiałów możemy uniknąć tego efektu. Śmiało możemy sięgać po elementy, które dodadzą projektowanej przestrzeni charakteru. Doskonale sprawdzą się geometryczne wzory, trójwymiarowe dekoracje ścienne. Różnorodne faktury i struktury tworzą we wnętrzach ciekawą grę światła i cienia. Przyglądając się współczesnym trendom, można zaobserwować ciekawy nurt wnętrzarski Quiet Luxury pełen estetycznych nawiązań do minimalizmu i stylu klasycznego. Idealnie wpisuje się w gusta wszystkich, którzy szukają delikatnych, spójnych inspiracji, połączenia współczesnego designu i neutralnych kolorów.
Boho – więcej znaczy lepiej! Jak wprowadzić do domu artystyczny nieład i stworzyć przytulną oazę pełną kolorów i tekstur?
Boho to przeciwieństwo minimalizmu. Skąd bierze się jego popularność i jakie są najważniejsze elementy, które definiują ten eklektyczny styl?
Znakiem rozpoznawczym wnętrz w stylu boho jest eklektyzm, odważne połączenia. Aranżacje tego rodzaju charakteryzują się ogromną różnorodnością. We wnętrzach boho spotykamy oryginalne mieszanki stylów, abstrakcyjne kompozycje pełne artystycznych wyrażeń. Styl boho czerpie inspirację ze stylu retro, tutaj meble z drugiej ręki zyskują nowe życie, a subtelne dodatki stworzone własnoręcznie stają się ważnymi dekoracjami. Równie istotne jest docenienie rzemiosła, wybór materiałów wielokrotnego użytku, ekologiczne rozwiązania. Organiczne formy, naturalne materiały, połączone z energetycznymi odcieniami tworzą fascynujący kontrast.
We wnętrzach boho często spotykamy mocno zróżnicowaną paletę barw. Neutralne odcienie wychodzą naprzeciw zdecydowanym, modnym kolorom, tworząc ciekawe kontrasty. Butelkową zieleń płynnie łączy się z pastelowym odcieniem żółtego, delikatny błękit i łagodna tonacja zieleni z intensywnym granatem. We wnętrzach inspirowanych stylem boho królują naturalne materiały: wiklina, len, rattan, bawełna.

Jakie są złote zasady łączenia tak wielu różnorodnych elementów w stylu boho, aby uniknąć chaosu i osiągnąć spójny efekt?
Projektując modne wnętrza w stylu boho, pamiętajmy o przemyślanym układzie funkcjonalnym. Nie wprowadzajmy zbyt wielu zróżnicowanych wzorów, znajdźmy kolor, który będzie dominować we wnętrzu, nadając rytm. Może to być kolor sofy, zasłon, czy frontów meblowych, powtórzony na kilku elementach. Boho to także bliskość natury, rośliny. Tapety i płytki z motywami botanicznymi, wzory inspirowane bogactwem natury zyskują na popularności i idealnie współgrają z naturalnymi materiałami, tworząc spójne wnętrze.
Industrialny chłód czy loftowa przytulność? Jak wykorzystać surowe materiały, by stworzyć charakterne i nowoczesne wnętrze?
Styl industrialny kojarzy się z surowością. Jak ewoluował ten trend i jak można go ocieplić, by stał się bardziej przyjazny dla domowego wnętrza?
Początki stylu industrialnego wiążą się z przekształcaniem starych, nowojorskich magazynów i fabryk na artystyczne pracownie. Ogromne powierzchnie, dominujący beton i cegła może się kojarzyć z surowością, jednak we współczesnych wnętrzach ten styl ewoluował.
Do wnętrz w stylu loft będą idealnie pasować naturalne materiały. Przyglądając się trendom wnętrzarskim, możemy dostrzec wiele inspiracji ze stylu skandynawskiego. Na mniejszych powierzchniach chętnie sięgamy po drewniane podłogi z wyraźnym usłojeniem. Możemy również dodać wnętrzom ciepła za pomocą dodatków, odpowiednio dobranych tkanin. Przykładowo, decydując się na meble o zaoblonych, organicznych kształtach, projektowane wnętrza nabierają miękkości.

Czy styl industrialny jest uniwersalny dla każdego typu przestrzeni? Jakie są kluczowe aspekty, o których należy pamiętać, urządzając mieszkanie lub dom w tym stylu?
Projektowanie wnętrz to trudna sztuka łączenia wielu materiałów, faktur, dobór odpowiedniego oświetlenia. Inspiracje w stylu industrialnym możemy przenieść do każdego pomieszczenia, wybierając wybrane elementy i dopasowując do projektowanej przestrzeni. W salonie, czy kuchni dobrze sprawdzą się meble modułowe o prostych kształtach.
We wnętrzach inspirowanych stylem industrialnym na ściany często wybieramy cegłę, płytki inspirowane wzorem betonowych powierzchni. W łazienkach szczególnie popularna jest czarna ceramika, kabiny prysznicowe z ciemnymi profilami, czy baterie łazienkowe. Współczesne trendy wnętrzarskie łączą nowoczesny wygląd, funkcjonalność i zaawansowane technologie, które w innowacyjny sposób tworzą trwałe rozwiązania, dbające o nasz codzienny komfort.

Urządzając wymarzone mieszkanie, warto poświęcić trochę czasu na szukanie inspiracji, rozwiązań, podejmować świadome decyzje, dopasowane do potrzeb wszystkich domowników. Przeglądajmy portale takie jak Domni.pl, na których poza projektami, czy realizacjami możemy zapoznać się z konkretnymi produktami. Najnowsze trendy wnętrzarskie mogą być wskazówką, ale priorytetem powinno być stworzenie takich wnętrz, które będą łączyć funkcjonalność i estetykę, zadbają o nasz codzienny komfort i dobre samopoczucie.
Dziękuję za rozmowę.