Zakażenie układu moczowego to dość częsta dolegliwość. W żadnym razie nie można jej bagatelizować, ponieważ nieleczone może prowadzić do groźnych powikłań. Dowiedz się, jakie są rodzaje zakażenia układu moczowego, jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza oraz jak leczy się infekcje dróg moczowych.
Zakażenia układu moczowego – czym są spowodowane i jakie są ich rodzaje
Zakażenia układu moczowego [ZUM] dzielą się na niepowikłane i powikłane. Powikłane zakażenie układu moczowego związane jest zwykle z czynnikami ryzyka takimi jak choroby czy wady anatomiczne zwiększające prawdopodobieństwo zakażenia lub utrudniające jego leczenie [1]. Objawy mogą mieć różny stopień nasilenia. W celu rozpoznania powikłanego zakażenia układu moczowego zazwyczaj przeprowadza się badanie moczu z posiewem [1]. Inny podział to zakażenia dolnych dróg moczowych (cewki moczowej i pęcherza moczowego) oraz zakażenia górnego odcinka dróg moczowych, czyli odmiedniczkowe zapalenie nerek. Główną przyczyną zakażeń dolnych dróg moczowych w przypadku kobiet są bakterie E. coli, które mogą przedostać się z okolic odbytu do cewki moczowej, a dalej do pęcherza moczowego, gdzie wywołują stan zapalny [2]. To dość częsta przypadłość, zwłaszcza u pań aktywnych seksualnie (ma to związek z kobiecą anatomią i tym, że w czasie stosunku łatwo o przeniesienie bakterii do cewki moczowej) oraz u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, z uwagi na zmiany hormonalne i zmianę pH pochwy [3]. U mężczyzn zakażenia dolnych dróg moczowych najczęściej spowodowane są cewnikowaniem oraz problemami z prostatą, które utrudniają oddawanie moczu i sprzyjają jego zaleganiu w pęcherzu, co przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego [2]. Innym powodem zakażenia dolnych dróg moczowych (cewki moczowej) mogą być bakterie przenoszone drogą kontaktów seksualnych, na przykład chlamydia albo dwoinka rzeżączki [4].
Zakażenia górnego odcinka dróg moczowych najczęściej są powikłaniem niewłaściwie leczonego zakażenia pęcherza moczowego – bakterie „migrują” w górę układu moczowego, powodując stan zapalny miedniczek nerkowych i nerek.
Zakażenie dolnych dróg moczowych – objawy
Zakażenie dolnych dróg moczowych objawia się przede wszystkim pieczeniem i bólem podczas oddawania moczu [2]. Przy zapaleniu pęcherza może pojawić się częstomocz i nietrzymanie moczu, co ma związek z uczuciem parcia na mocz. Częstym objawem jest ból w dole brzucha, gorączka, ogólny dyskomfort, w moczu może pojawić się krew. Przy powikłanym zakażeniu dolnych dróg moczowych może dojść do odmiedniczkowego zapalenia nerek, czyli zakażenia górnego odcinka dróg moczowych. Typowe objawy to wówczas ból w dole pleców po stronie chorej nerki, który przybiera na sile przy lekkim uderzeniu czy wstrząsie. Objawy towarzyszące to gorączka, złe samopoczucie, czasem także nudności i wymioty. Powikłane zakażenie układu moczowego może doprowadzić nawet do urosepsy, czyli stanu realnie zagrażającego życiu pacjenta [1].
Zakażenia dróg moczowych – leczenie i profilaktyka
Zakażenia dróg moczowych leczy się zazwyczaj, podając leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz antybiotyki [2]. W leczeniu niepowikłanego ZUM oraz przy odmiedniczkowym zapaleniu nerek można zastosować po konsultacji z lekarzem dostępny bez recepty lek Urosal, który ma działanie przeciwbakteryjne i odkażające, a także przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Przy tendencji do nawracających zakażeń układu moczowego zaleca się pić sok z owoców żurawiny, którego składniki zmniejszają zdolność przylegania bakterii do ścian pęcherza, oraz dbać o właściwe nawodnienie organizmu, dzięki czemu łatwiej „wypłukać” z dróg moczowych szkodliwe drobnoustroje. W przypadku kobiet bardzo ważna jest też prawidłowa higiena intymna.
Bibliografia:
- Krzysztof Kraśnicki, Zbigniew Wolski, Powikłane zakażenia układu moczowego, Przegląd Urologiczny 2009/5 (57).
- Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 28.11.2022.
- Robert Drabczyk, Zakażenie układu moczowego u kobiet po menopauzie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/68847,zakazenie-ukladu-moczowego-u-kobiet-po-menopauzie, data dostępu 28.11.2022.
- Robert Drabczyk, Zapalenie cewki moczowej – objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/167582,zapalenie-cewki-moczowej, data dostępu 28.11.2022.
UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Artykuł we współpracy z Urosal