CodeWeek w STARTERZE
9 października w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER ruszył CodeWeek – tydzień warsztatów i spotkań dla fanów kodowania. CodweWeek w STARTERZE rozpoczęły zajęcia konstruktorskie „LoFiRobot”. Zajęcia z robotyki trwały 5 godzin. W tym czasie dzieci i rodzice zbudowali i zaprogramowali swoje pierwsze roboty. Odbyły się również zajęcia dedykowane dziewczynkom, które mogły stworzyć swoje pierwsze gry w Scratchu oraz zajęcia dla rodziców, którzy przygotowali grę do nauki matematyki, idealną do wspólnego ćwiczenia tej dziedziny z dziećmi. CodeWeek zakończył 48-godzinny maraton programowania „Hack3City”. Na najlepszych czekały nagrody, ale największą satysfakcją dla uczestników CodeWeeku była wspólna praca i kreatywne wykorzystanie nowych technologii.
fot. Marzena Weltrowska
Mikrobiologia na weekend
17 i 18 października w Centrum Nauki Experyment w Gdyni odbyły się warsztaty rodzinne Mikrobiologia na weekend. Zajęcia przeznaczone dla młodych odkrywców (w wieku od 9 do 15 lat) oraz ich rodziców miały bogaty program doświadczeń i eksperymentów. W centrum zainteresowania pojawiły się bakterie i mikroby, pod lupę wzięto jogurty i probiotyki. Uczestnicy dowiedzieli się czym są złe i dobre bakterie, ustalili jak szybko się przenoszą oraz jak unikać ich rozprzestrzeniania się. Dzieci poznały proces, który zachodzi na skórze, kiedy używają mydła, dowiedziały się jak usuwać niechciane mikroorganizmy oraz jak barwić bakterie metodą Grama. Nic nie mogło się ukryć przed badawczym spojrzeniem małych naukowców, którzy z zaciekawieniem poznawali te żyjątka. Chociaż są one niewidzialne dla ludzkiego oka, towarzyszą nam na co dzień.
fot. Marzena Weltrowska
Zdrowe żywienie dzieci i młodzieży
19 października w Olivia Business Centre w Gdańsku odbyła się konferencja Zdrowe Żywienie Dzieci i Młodzieży na Pomorzu – spotkanie skierowane do szkolnych dietetyków, dyrektorów placówek edukacyjnych oraz nauczycieli. Podczas konferencji omówiono szereg tematów, od podstaw zdrowego żywienia, poprzez wpływ pokarmów na rozwój lub powstawanie chorób cywilizacyjnych, do zagrożeń jakie niesie ze sobą wysoko przetworzona żywność. Nie zabrakło również rozmów o świadomości konsumenckiej oraz nowych regulacjach prawnych dotyczących żywienia w szkołach. Po wykładach na uczestników konferencji czekały warsztaty żywieniowe, które poprowadzili wykwalifikowani specjaliści. Oprócz tego, każdy gość mógł skorzystać z indywidualnej konsultacji z dietetykiem oraz osobami, które mają doświadczenia z zakresu zmiany modelu żywienia w placówkach edukacyjnych.
fot. Andrzej Zięba
Historia na planszy – ALARM DLA MIASTA
W sobotę 24 października w Bibliotece Manhattan miało miejsce wydarzenie zorganizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na spotkanie edukacyjne z cyklu „Historia na planszy: ALARM DLA MIASTA” zaproszono dzieci, młodzież i dorosłych. Ideą akcji była edukacja poprzez zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych gier planszowych. Na wyświetlanych prezentacjach multimedialnych goście mogli obejrzeć dramatyczną historię miast bombardowanych w trakcie II Wojny Światowej. Profesjonalni animatorzy i pracownicy muzeum tłumaczyli dodatkowo technologiczną stronę starć powietrznych, przybliżali historie ludności i ich życia w zrujnowanych miastach i schronach. Oblężenie miasta i zmagania powietrzne można było prześledzić samemu, prowadząc kampanię na planszy do gry. Rozgrywkom towarzyszyły fragmenty audycji radiowych z tamtej epoki. Kolejne odsłony projektu ALARM DLA MIASTA już wkrótce.