Together Magazyn » Aktualności » Jaki wpływ na nasze zdrowie ma otoczenie, w którym mieszkamy?

Jaki wpływ na nasze zdrowie ma otoczenie, w którym mieszkamy?

Jak powiedziała Alutka Kusoń z „Rodziny zastępczej”: budynek to jeszcze nie dom”. Mając mniejsze lub większe doświadczenie życiowe, wiemy, że nie każde cztery ściany, do których doprowadziło nas życie, potrafimy i chcemy nazywać domem. Całe szczęście, że jako dorośli i świadomi swoich celów ludźmi, możemy sami zdecydować, jaki będzie nasz przyszły dom. I to nie tylko taki, który sprawi, że poczujemy się w nim jak u siebie, ale również realnie dbający o zdrowie całej naszej rodziny.

Bezpieczne, sprawdzone rozwiązania

Dom to miejsce, w którym budzimy się każdego dnia, odpoczywamy, jemy, pracujemy i wychowujemy nasze dzieci. Jaki więc dom wybrać? Z pomocą przychodzi dostępna w Polsce od zaledwie kilku lat, ale już powszechnie doceniana idea Domów Hybrydowych.

Dom Hybrydowy to kompletne rozwiązanie w budownictwie, skupiające się na dbałości o zdrowie, komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, a także na trosce o środowisko i portfel właściciela. Pod jego nazwą kryje się budynek pasywny lub energooszczędny (zużywający kilka razy mniej energii do ogrzewania niż budynek tradycyjny), wybudowany w specjalnym Standardzie MultiComfort, określonym po latach badań i doświadczeń przez Grupę Saint-Gobain.

Dom prozdrowotny

Zacznijmy od podstaw. Jak powszechnie wiadomo, pierwsze lata życia są bardzo ważne w rozwoju człowieka. Co więcej, dzieci są bardziej narażone na szkodliwe czynniki płynące z zewnątrz. Istotne jest więc, żebyśmy jako rodzice zapewnili im optymalne środowisko rozwoju.

Niektóre materiały budowlane i wykończeniowe mogą wpływać na zdrowie nasze i naszej rodziny. Można przytoczyć tutaj przykład azbestu; przez lata powszechnie był używany w budownictwie, a obecnie jest już zabroniony (pył powstający np. przy jego cięciu okazał się rakotwórczy). Szkodliwe substancje mogą występować też w klejach, farbach czy oknach. Lista jest długa, a wszystko może sprowadzić się do bólu głowy, podrażnień dróg oddechowych, a także groźniejszych zaburzeń. Najlepiej więc zdecydować się na dom budowany z naturalnych materiałów – trwałych i nieszkodliwych.

Do budowy Domów Hybrydowych używa się materiałów naturalnych oraz pochodzących z recyklingu. Nie musimy wierzyć na słowo – ich korzystny wpływ na zdrowie potwierdzono w różnorodnych badaniach i dokumentach, takich jak deklaracje środowiskowe wyrobów i systemów oraz deklaracje potwierdzające brak emisji lotnych związków organicznych.

Powietrze, którym oddychamy na co dzień

Powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy przez większą część czasu, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Aby zapewnić jego dobrą jakość, Domy Hybrydowe korzystają z najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych na rynku.

W podstawowym wyposażeniu znajdziemy System Hybrydowy LWZ (czyli pompa ciepła, panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne produkujące energię potrzebną do ogrzania powietrza i wody użytkowej), wraz z systemem wentylacji mechanicznej i rekuperacji. Warto zaznaczyć, że to świetne rozwiązanie, jeśli nasze dzieci są alergikami. Dzięki wspomnianemu Systemowi Hybrydowemu, w domu utrzymywana jest temperatura na stałym poziomie. Wentylacja wspólnie z rekuperacją gwarantują nieprzerwaną wymianę i filtrowanie powietrza oraz należytą wilgotność, z zachowaniem wyprodukowanego wcześniej ciepła. Co więcej, dom jest wolny od smogu i pozostałych szkodliwych substancji, które powstają w wyniku ogrzewania domu innymi metodami. Dodatkowo chronimy siebie i całą rodzinę przed rozwojem grzybów i roztoczy wewnątrz budynku.

Innym standardowym wyposażeniem wykończenia Domów Hybrydowych są płyty Activ’Air® marki Rigips. Powietrze wewnątrz pomieszczeń zawiera zanieczyszczenia wynikające ze skażenia przez różne źródła, takie jak meble z płyt wiórowych, farby, kolorowe czasopisma, wykładziny, a nawet ubrania. Wiele spośród tych przedmiotów zawiera formaldehyd, zwany też aldehydem mrówkowym. Powszechnie używany w przemyśle, jest substancją silnie alergenną, w większych ilościach nawet trującą. Płyty Activ’Air®, dzięki specjalnemu dodatkowi, usuwają z powietrza szkodliwe substancje, przekształcając je w obojętne i trwałe związki. Ich skuteczność (redukcja formaldehydu w pomieszczeniach o 60–80%) potwierdzono w badaniach, m.in. Instytutu Techniki Budowlanej.

Światło potrzebne do aktywnego życia i regenerująca cisza

Tak jak powietrze, woda i pożywienie, światło słoneczne jest nam niezbędne do życia. Światło naturalne daje nam poczucie bezpieczeństwa i energię potrzebną do aktywnego życia. W przypadku jego niedoboru, organizm zaczyna syntezę melatoniny, co sprawia, że stajemy się senni. Istotne jest więc dobre nasłonecznienie i zaprojektowanie przeszkleń, tak aby w domu maksymalnie wykorzystać światło naturalne.

Także w tej kwestii Domy Hybrydowe podsuwają gotowe rozwiązania. O optymalizację dostępu do światła naturalnego zadbano już na poziomie projektowym. Co więcej, szyby Climatop Family Eco gwarantują wysoki poziom izolacji i dodatkowe źródło ciepła. Stosuje się też szyby Priva Lite, które umożliwiają efektowną zmianę szyby na matową, bez utraty ilości światła.

Nie można zapomnieć też o tym, jak ważny jest komfort akustyczny. Przebywanie w hałasie może być źródłem stresu, nadciśnienia i problemów ze snem. Czy możemy sobie wyobrazić chęć dzieci do nauki i odpoczynku przy nieznośnych odgłosach sąsiadów lub ulicy dobiegających zza ściany? Zdrowy, przyjazny dom jest zaprojektowany w ten sposób, aby zapewnić minimalny poziom dźwięków wewnątrz niego i zminimalizować hałas z zewnątrz. Stosowane w budowie Domów Hybrydowych płyty z wełny mineralnej szklanej, bloczki keramzytowe o dużej izolacji akustycznej, dźwiękochłonne panele ścienne, obudowy i okładziny gwarantują ochronę przed hałasem pochodzącym zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza budynku.

Inwestycja w środowisko

Zalety Domu Hybrydowego można wymieniać jeszcze długo. Oczywiście nie bez znaczenia dla zdrowia naszego i naszych dzieci jest fakt, że mieszkając w zdrowym, ekologicznym domu, dbamy o środowisko naturalne. Zasilanie z Odnawialnych Źródeł Energii, system pozwalający na zarządzanie wodą deszczową, materiały posiadające atesty ekologiczne… Wszystko to i znacznie więcej znajdziemy w podstawowym wyposażeniu Domu Hybrydowego. Jak lepiej zacząć dbać o przyszłość kolejnych pokoleń, jeśli nie przez zapewnienie im zdrowego środowiska na przyszłość?

1/5 – (1 głosów)