Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Web Design: co warto znać początkującym?
photo--ebffe

Web Design: co warto znać początkującym?

Wszelkiego rodzaju stanowiska z sektora IT od wielu lat są przedstawiane jako te o największym potencjale zarobkowym. Nie ma w tym nic dziwnego — w końcu wszystko zostaje przenoszone do Internetu, który daje nieprawdopodobne możliwości ułatwiania sobie życia. Co roku wprowadzane są nowe systemy rządowe, które pozwalają na załatwianie spraw urzędowych i to bez wychodzenia z domu. To takie proste i wygodne. Specjaliści mówią, że pomimo ogromu ogólnoświatowej sieci, nadal wykorzystujemy jedynie ułamek jej potencjału. Co roku powstają miliony nowych stron internetowych, co tworzy ogromny rynek pracy, który praktycznie nieustannie poszukuje nowych osób zdolnych programować strony internetowe.

Ciekawym przykładem jest rynek kasyn internetowych. Stworzenie takiej strony jak GGBet od podstaw to ogrom pracy nawet na kilka miesięcy. Mało tego, witryna nieustannie się zmienia i ewoluuje, żeby dopasować się do wymagań odbiorcy. Te zmiany musi nanieść odpowiednio wykwalifikowany programista. W ten sposób można podjąć stałą współpracę z firmą na dostarczanie modyfikacji. A to dopiero jedna z praktycznie nielimitowanych opcji zapewnienia możliwości zarabiania dużych pieniędzy.

Jak zacząć swoją przygodę z Web Designem?

Warto zacząć od tego, że programowanie, wbrew temu, co mówią wszystkie płatne programy szkoleniowe, nie jest dla każdego. Najlepiej sprawdzą się osoby uzdolnione matematycznie, które cechują się dokładnością i łatwym rozwiązywaniem wynikających problemów.

Próg wejścia do programowania jest bardzo wysoki i bez względu na zdolności, jeśli ktoś źle do tego podejdzie, to bardzo szybko od programowania się po prostu odbije. W Internecie można znaleźć całą masę programów nauczania dla początkujących i zaawansowanych. Niestety tutaj również można się naciąć. Wiele programów sprzedaje wiedzę absolutnie podstawową, którą w łatwy sposób można nabyć, oglądając proste poradniki na YouTube.

Projektowanie stron składa się z wielu etapów, które wymagają poznania różnych języków programowania:

  • HTML;
  • CSS;
  • JavaScript;
  • PHP i inne.

Absolutna podstawa to HTML. Można nawet powiedzieć, że to Abecadło tworzenia stron www. Co ciekawe HTML jest bardzo przystępny i praktycznie każdy będzie w stanie nauczyć się jego podstaw. Tutaj można skorzystać z wielu dostępnych darmowych kursów i poznać zasady budowania najprostszych elementów stron internetowych. Jeśli ktoś uzna, że to dobra zabawa, to dobry znak przed przejściem do kolejnych — o wiele trudniejszych etapów.

CSS, czyli opisywanie wyglądu strony

HTML ma bardzo ograniczone możliwości, jeśli chodzi o wygląd tworzonej strony. Będzie ona prostokątna, a kolory będą standardowe i niczym stworzone wypełnianiem z Painta. Jeśli dzisiaj spotka się stronę stworzoną wyłącznie w HTML, to najczęściej odruchowo się ją wyłącza. To, że dzisiejsze strony internetowe prezentują ładny wygląd i różne kształty, to zasługa głównie języka CSS. To moment, w którym większość osób rezygnuje z prób nauki programowania stron internetowych. W tym miejscu przyda się pomoc kogoś doświadczonego lub wysokiej jakości kursu internetowego.

Na szczęście w Internecie nie brakuje chętnych do udzielenia tej pomocy. Pozostaje jedynie przyłożyć się do nauki i przygotować na o wiele trudniejszy orzech do zgryzienia. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, można zacząć myśleć o kształceniu się w kierunku dalszych popularnych języków, które poszerzą horyzonty i możliwości z zakresu programowania. CSS to pewnego rodzaju weryfikator, który określa, czy ktoś nadaje się do tej pracy, czy nie.

Poznałem podstawy programowania stron i co dalej?

Poznanie podstawowych języków programowania nie zapewnia pracy w dużych firmach, które będą w stanie zapłacić ogromne pieniądze. Najpierw należy udowodnić, że dana osoba się do tego nadaje. Warto także myśleć o tym, żeby regularnie się doszkalać i stosować swoje umiejętności w praktyce. Idealnie nada się do tego własny projekt, który będzie się nieustannie usprawniać o funkcje, których ostatnio się nauczyło. Taka witryna może służyć za portfolio, które otworzy drzwi do firmy zajmującej się web designem. Pracodawca może zajrzeć w źródło strony i ocenić jakość wykonanej pracy.

Warto zastanowić się także nad pracą zdalną. Ogłoszenia ze zleceniami większych i mniejszych zadań dla web designerów regularnie pojawiają się w sieci i można je swobodnie przeglądać, wybierając te, którym wydaje się, że uda się sprostać. Kiedy praca staje się już bardzo łatwa, można przejść do poszukiwania stałych zleceń w większej firmie zajmującej się tworzeniem stron internetowych.

Ile można zarobić w Web Designie?

Zarobki dla programisty zależą głównie od jego doświadczenia i możliwości. Fontend developer, czyli osoba zajmująca się prostszymi zadaniami z zakresu tworzenia stron internetowych może zarabiać nawet około 7000 zł brutto, z możliwością awansowania na wyższe stanowiska. Wszystko jednak zależy od rodzaju obowiązków i ilości wykonywanej pracy — szczególnie dla samozatrudnionych, którzy sami dyktują swoje warunki pracy i mogą dostosować swoje zadania tak, żeby zarabiać tyle, ile ich usatysfakcjonuje. Dlatego warto uczyć się języków programowania, pomimo tego, że nauka praktycznie się nie kończy i może zająć od kilku miesięcy nawet do kilku lat.

Oceń