Zastanawiasz się nad zakupem torebki ze skóry naturalnej, ale nie wiesz, czy uda Ci się właściwie o nią zadbać? A może masz już ulubioną i chciałabyś utrzymać jej nieskazitelny wygląd na dłużej? Podpowiadamy, jak dbać o torby skórzane, by służyły wiele lat w dobrej kondycji.
Skórzana torebka – dlaczego warto ją mieć?
Torebki damskie różnią się między sobą wielkością, kształtem, kolorem, ale i tworzywem, z jakiego są wykonane. Produkuje się je z materiałów naturalnych i sztucznych. Różnią się przez to wyglądem, ale też jakością. Za najtrwalsze uznawane są torebki skórzane. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na właściwości materiału – skóra naturalna jest bardzo wytrzymała. Oczywiście wiele zależy od tego, jak została opracowana oraz wykończona. Bardziej odporna będzie torebka ze skóry licowej niż welurowej. Jeśli zależy Ci na trwałości, to powinnaś postawić właśnie na taką. Musisz jednak wiedzieć, że skórzane torebki są droższe niż modele z imitacji lub innych materiałów, ale posłużą Ci znacznie dłużej. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbasz. Jak?
Skórzana torebka damska OCHNIK TORES-1121-86 (W25) w panterkę
Jak zadbać o torebkę ze skóry naturalnej?
To zapewne dość zaskakujące, ale bardzo ważne jest to, by mieć więcej niż jedną torebkę. Nie powinno się bowiem nosić codziennie tej samej – należy dać jej „odpocząć”. Jeśli będziesz każdego dnia wybierać ten sam model, to nawet jeśli jest wykonany z wysokiej jakości skóry i wykończony z dbałością o każdy detal, to i tak nie posłuży Ci zbyt długo i po prostu szybko się zużyje. Jeśli zależy Ci na tym, by przez lata torebka dobrze się prezentowała, musisz ją raz na jakiś czas odłożyć na półkę. Codzienna eksploatacja znacznie skraca żywot nawet najbardziej wytrzymałych akcesoriów.
Kolejną kwestią jest racjonalne wypełnianie torebki. Jeśli zależy Ci na tym, by torebka przez wiele lat prezentowała się nieskazitelnie, nie możesz jej przepełniać. Nie upychaj w niej rzeczy na siłę, zwłaszcza kanciastych i ostrych przedmiotów, ani zanadto nie obciążaj, gdyż może się urwać rączka, pasek lub suwak. Nie mówiąc o tym, że sama torebka może wręcz pęknąć w szwach. Jeśli chcesz wziąć ze sobą więcej, wybierz większy model.
Kolejną kwestią jest ostrożność podczas użytkowania. Staraj się odkładać torebkę w miejsca, w których nie jest narażona na uszkodzenie. Wybieraj krzesło lub jego oparcie, a nie podłogę czy wieszak. Bezpieczniejszą metodą noszenia jest ta na ramieniu niż na przedramieniu, gdyż możesz niechcący narażać jej powierzchnię na zarysowania i otarcia.
Brązowa torebka damska OCHNIK TORES-1111-89 (W25) z zamszu
Jak przechowywać skórzaną torebkę?
Wiesz już, że aby torebka ze skóry naturalnej służyła Ci przez wiele lat, nie powinnaś jej nosić codziennie, ale czasem odkładać na półkę. To ważne, by nie upychać jej w szufladzie. Jeśli torebka nie trzyma formy nawet po wypełnieniu jej wnętrza gazetą zwiniętą w kulki lub specjalnym wypełniaczem, to zamiast położenia na półkę, możesz powiesić ją na wieszaku. Upewnij się przy tym, czy haczyk nie wżyna się w pasek, żeby nie powstało na nim nieestetyczne zagięcie. Najlepiej jednak jest przechowywać torebki w pozycji stojącej.
Aby torebki trzymały swój kształt i nie pojawiały się na nich załamania, należy wypełnić ich wnętrze. Najlepiej w tym celu sprawdzają się specjalne wypełniacze, ale z powodzeniem możesz użyć papieru zgniecionego w kulki. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z ilością – wypełnienie nie ma rozpychać brzegów skórzanej torebki, a zapobiegać ich zapadaniu.
Jeśli odkładasz torebkę na półkę na dłużej, musisz zabezpieczyć jej powierzchnię przed osiadaniem kurzu, ale i niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Świetnie sprawdzają się pokrowce, bardzo często dodawane do zakupu torebek ze skóry. Jeśli ich nie masz, możesz je zakupić lub ostatecznie wykorzystać np. bawełniane poszewki na poduszki. Dlaczego nie worki? Torebka ze skóry naturalnej ma być osłonięta, ale nie może być pozbawiona dostępu powietrza. Ponadto szkodzić może jej wilgoć, którą tkanina będzie absorbować. Możesz również umieścić wewnątrz specjalne pochłaniacze.
Czarna skórzana torebka shopper OCHNIK TORES-1119-99 (W25) z fakturą croco
Jak czyścić torebkę wykonaną ze skóry?
Zdarza się, że na skórzanej torebce pojawi się plama lub zabrudzenie. Jak je usunąć? Na pewno nie należy zamaczać torebki ze skóry. W grę wchodzi tylko czyszczenie jej powierzchni i to w taki sposób, by zanadto jej nie zmoczyć. Czym czyścić skórzaną torebkę? Najbezpieczniej jest wykorzystać w tym celu preparaty przeznaczone dla skór naturalnych. Specjalne szampony są delikatne, ale skuteczne. Pamiętaj jednak, by przed ich zastosowaniem zapoznać się z zaleceniami producenta, a także wykonać próbę na najmniej widocznym fragmencie.
Oczywiście torebkę po czyszczeniu należy osuszyć. W tym celu musisz odłożyć ją na ręcznik z dala od źródła ciepła i dać jej wyschnąć na powietrzu. Nie przyspieszaj procesu pocieraniem, szczególnie zamszowej lub welurowej powierzchni.
Po umyciu skórzaną torebkę ze skóry licowej należy nawilżyć kremem, który zapobiega jej przesuszeniu i pękaniu, a następnie pokryć impregnatem w sprayu. Jest on też wskazany do wszelkich włochatych powierzchni. Generalnie zaleca się, by tuż po zakupie pokryć torebkę impregnatem.
Skórzana torebka damska OCHNIK TORES-0959A-99 (W25) typu shopper bag
Wiesz już, jak zadbać o torebkę ze skóry, aby zapobiegać jej zniszczeniu podczas użytkowania. Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, skórzana torebka posłuży Ci przez wiele sezonów. Pamiętaj, że odpowiednie przechowywanie jest kluczowe dla zachowania jej nieskazitelnej kondycji.