Together Magazyn » Aktualności » Stowarzyszenie 180 Stopni

Stowarzyszenie 180 Stopni

Nasze Stowarzyszenie nie przypadkiem nosi taką nazwę. Przecież gdybyśmy nazywali się 360 stopni w zasadzie nie ruszylibyśmy się z miejsca.

Organizacje tworzy przede wszystkim młodzież, którą z pozoru dzieli wiele ale łączy ważna rzecz- chęć działania. Naszą siłą jest różnorodność. Właśnie tacy jesteśmy- inni. Nie boimy się być sobą, ponieważ każdy z nas wnosi do Stowarzyszenia jakąś wartość.

Marzenia, nadzieje, ambicje- tym właśnie jesteśmy, tym jest Stowarzyszenie 180 stopni.

Ale zacznijmy od początku.
Nasz pierwszy projekt „Zrozumieć Młody Port” miał na celu pokazanie naszych potrzeb, odczuć ,tego czym żyjemy i jacy jesteśmy. Kolejnymi projektami „odczarowywaliśmy” naszą dzielnicę m.in. organizując pokaz mody ulicznej czy tak jak ostatnio wernisaż zdjęć.

„Zrozumieć Młody Port” był dla nas ogromnym wyzwaniem, ponieważ nie wiedzieliśmy jak na nasz film zareagują mieszkańcy dzielnicy, a my dopiero się poznawaliśmy i sami nie mieliśmy pojęcia czego możemy od siebie wymagać. Mimo to, z każdym wspólnie spędzonym dniem nabieraliśmy przekonania, że to co robimy jest dobre i może pomóc dzielnicy, która jest dla nas ważna i potrzebuje czegoś nowego. Największym zaskoczeniem okazała się premiera naszego materiału, na którą przybyła ogromna liczba osób i dzięki temu uwierzyliśmy , że działania mają sens i warto dalej coś tworzyć.

Z każdym kolejnym projektem było nam coraz łatwiej, ponieważ doskonale znaliśmy swoje umiejętności, wiedzieliśmy kto i co może dać od siebie. W naszych działaniach każdy mógł pokazać swoje umiejętności. Wśród nas znajdują się wokaliści, tancerze, pisarze, poeci, sportowcy a nawet raperzy.

„Nasza bajka”– projekt, który był wielkim wyzwaniem dla naszych emocji. Pracowaliśmy przy nim z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz z niepełnosprawnościami sprężonymi. Naszą przygodę z dziećmi rozpoczęliśmy poprzez perfomatywne czytanie „Piotrusia Pana i Wendy”. Kolejnym punktem projektu było przedstawienie, które promowaliśmy na ulicach Nowego Portu pokazując mieszkańcom obrazy, które stworzyli wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gdańsku. Dzięki tej promocji pokazaliśmy, że mimo przeciwności losu owe dzieci również mają pasje i talenty warte pokazania. Członkowie naszego Stowarzyszenia doskonale spisali się w roli bohaterów książki „Piotruś Pan i Wendy”. Podczas przedstawienia nie zabrakło także występów tanecznych poppingu i dancehallu. Mamy ogromną nadzieję, że dzięki tym pokazom daliśmy dzieciom świetną zabawę i uwagę której tak bardzo potrzebują. Całe wydarzenie było dla nas bardzo ważną lekcją, którą z pewnością będziemy długo pamiętać.

Jednym z ostatnich naszych projektów był wernisaż zdjęć „Młodzi odNOWA”. Zainspirowaliśmy się modą lat 70’,80’,90’ dzięki czemu choć na chwilę mogliśmy przenieść się w czasie. Efekty naszej pracy były rewelacyjne. Sam wernisaż był dla nas niesamowicie ważnym przeżyciem, gdyż odbył się w miejscu naszego przyszłego „Youth Pointu” przy czym na moment poczuliśmy się „jak u siebie”.

Obecnym projektem, który wciąż jest w procesie realizacji jest „Młoda EPka”. Tym razem możemy pokazać nasze umiejętności muzyczne, które zaprezentujemy w postaci naszej własnej płyty. Do zrealizowania tego projektu potrzebowaliśmy pomocy , której udziela nam freestylowiec Edzio. Finałem projektu będzie koncert, na którym wystąpimy jako support Edzia.

Oprócz tego, iż pomagamy naszej społeczności , wspieramy także swoje potrzeby , takie jak realizowanie się w swoich pasjach. Nie siedzimy w domu bez celu, a rozwijamy nasze talenty i robimy coś co naprawdę sprawia nam przyjemność i daje ogromną satysfakcję.

Ale nie zawsze u nas było tak kolorowo. Bardzo często zdarzały się nam konflikty dotyczące koncepcji naszych działań choć za każdym razem pomimo wielu trudności dochodziliśmy do kompromisu. Do Stowarzyszenia dochodziły wciąż nowe osoby a co za tym idzie- nowe pomysły. Mieliśmy jeszcze więcej ciężkiej pracy. Każdy chciał zawrzeć w projekcie choć trochę tego co miał w głowie i co jest dla niego ważne, aby poczuł, że ma w tym wszystkim swój wkład.
W ciągu roku zrealizowaliśmy pięć projektów. Przez cały ten czas nasze Stowarzyszenie wiele przeszło. Towarzyszyło nam wiele emocji, od tych dobrych po nieco gorsze. Mimo to nadal jesteśmy drużyną i nic tego nie zmieni.

Dużo zrobiliśmy ale wiele jeszcze przed nami. Z każdym dniem rodzą nam się w głowach nowe pomysły sięgające parę miesięcy w przód a czasem nawet i więcej. Oprócz działań na rzecz dzielnicy często udzielamy się jako wolontariusze bądź animatorzy. Staramy się z całych sił pomagać innym, bo wiemy, że to dobro do nas powróci.

Zawsze możemy liczyć na pomoc naszych pedagogów, począwszy od miłosnych rozterek skończywszy na nauce.

Stowarzyszenie 180 stopni nie jest zwykłą organizacją non-profit. Jest grupą młodych, zdolnych ludzi, którzy pod okiem wspaniałych pedagogów zmieniają Nowy Port na lepsze! (wkrótce świat)

Myślę, że Stowarzyszenie zmieniło wiele w życiu nas-Młodych jak i w życiu pedagogów.

AUTORKI TEKSTU: Aleksandra Gołębiewska, Marzena Szymkowiak.

Oceń