Together Magazyn » Zdrowie » Rozwój niemowlaka – na co zwracać uwagę w 1. roku życia dziecka?
jak zadbać o zdrowie noworodka

Rozwój niemowlaka – na co zwracać uwagę w 1. roku życia dziecka?

Czas od narodzin aż do ukończenia 1. roku życia to okres intensywnego rozwoju dziecka. Przez 12 miesięcy Twój maluch ciągle będzie zaskakiwał Cię nowymi umiejętnościami i z leżącego, nieporadnego noworodka stanie się rezolutnym szkrabem, który stawia swoje pierwsze kroczki. Sprawdź, na co zwracać szczególną uwagę w pierwszym roku życia dziecka.

Kamienie milowe – obserwuj rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

Rodzice zwykle z dumą i ekscytacją śledzą rozwój dziecka miesiąc po miesiącu. Tak wnikliwa obserwacja czasem pozwala wychwycić u malucha pewne niepokojące sygnały, np. asymetryczne ułożenie dziecka, korzystanie tylko z jednej rączki lub brak reakcji na uśmiechy i zaczepki rodziców. Takie symptomy bywają niepokojące i mogą wymagać konsultacji ze specjalistą. Równie dobrze mogą one wynikać z zupełnie błahych powodów lub usposobienia malucha. Nie dowiemy się tego, dopóki nie sprawdzimy.

Warto podkreślić, że mama i tata nie są ekspertami do spraw rozwoju niemowlaka. Z tego względu zachęcamy do zgłaszania wszystkich niepokojących i nietypowych objawów pediatrze lub położnej środowiskowej. Dysponują oni odpowiednią wiedzą i narzędziami pomagającymi ocenić tempo rozwoju malucha. Dzięki temu mogą uspokoić zatroskanych rodziców lub, w razie potrzeby, przekazać im odpowiednie zalecenia bądź skierować dziecko do poradni specjalistycznej.

Na szczęście, w pierwszym roku życia zarówno położna, jak i lekarz widują dziecko dosyć często, dlatego rodzice mają wiele okazji do rozmów i rozwiania wszystkich swoich wątpliwości.

Ważne szczepienia niemowląt – zapoznaj się z kalendarzem szczepień dzieci

Profilaktyczne wizyty u pediatry w pierwszym roku życia mają jeszcze jeden ważny cel – przeprowadzenie szczepień ochronnych. Podczas patronażowej wizyty w przychodni, lekarz zwykle zapoznaje rodziców z kalendarzem szczepień i odpowiada na wszystkie ich pytania, by następnie wspólnie ustalić schemat szczepień i rodzaje preparatów, jakie będzie otrzymywał maluch.

Szczepienia niemowląt możemy podzielić na obowiązkowe, które powinien otrzymać każdy zdrowy niemowlak oraz zalecane, których podanie zależy od decyzji rodziców. Podstawowe szczepionki obowiązkowe są zwykle bezpłatne. Jeśli rodzice, zamiast szczepionki refundowanej, wybiorą szczepionkę skojarzoną, np. 5w1 lub 6w1, to będą musieli płacić za nią z własnej kieszeni. W przypadku szczepień zalecanych sprawa jest znacznie prostsza – wszystkie są płatne.

jakie rodzaje szczepień są ważne w wieku niemowlęcym

Z tego względu, przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru schematu szczepienia niemowlaka, warto przedyskutować nie tylko kwestie zdrowotne, ale też finansowe. Zgodnie z kalendarzem szczepień noworodka i niemowlaka, w pierwszym roku życia dziecko odbędzie minimum 4-5 wizyt szczepiennych i otrzyma nawet kilkanaście szczepionek, dlatego wybór samych płatnych preparatów bywa sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Jednocześnie uodpornienie dziecka przeciwko niebezpiecznym chorobom jest bardzo ważne i może mieć wpływ na jego zdrowie w przyszłości, dlatego należy dokładnie rozważyć wszelkie „za” i „przeciw”.

Rozszerzanie diety niemowlaka – uwaga na alergie!

Ważnym momentem w życiu każdego dziecka jest rozpoczęcie rozszerzania diety. Najczęściej pomiędzy 4. a 6. miesiącem życia maluch wkracza w świat nowych smaków, konsystencji oraz zapachów i staje się uczestnikiem, a nie tylko obserwatorem rodzinnych posiłków.

Okres rozszerzania diety to czas, kiedy rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na objawy alergii u maluszka. Mogą się one pojawić zarówno zaraz po spożyciu uczulającego pokarmu, jak i po kilku godzinach, a nawet po kilku dniach! Do najczęstszych symptomów alergii zaliczamy: problemy skórne (wysypkę, AZS, czerwone plamy na buzi lub ciele), kaszel, świszczący oddech, trudności w oddychaniu i obrzęk ust. Alergia może też objawiać się problemami ze strony układu trawiennego dziecka. Nudności, wymioty, biegunka wzdęcia, zaparcia i ból brzuszka występujące w krótkim czasie po podaniu nowego produktu powinny być sygnałem alarmowym i skłonić do dokładniejszej obserwacji niemowlaka. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z pediatrą.

Problemy z karmieniem? Sprawdź, czy to nie afty lub pleśniawki u niemowlaka!

Wielu rodziców z pewnością przechodziło przez różnego rodzaju problemy z karmieniem niemowlaka. Trudności z przystawieniem do piersi, ulewanie, niechęć do picia z butelki lub brak apetytu to tylko niektóre z nich. Kiedy z dnia na dzień dziecko zaczyna marudzić przy posiłku lub w ogóle nie chce jeść, zatroskani rodzice chcą jak najszybciej znaleźć przyczynę i pomóc swojemu maluchowi.

afty i pleśniawki u małego dziecka

Nie wszystkie powody niechęci do jedzenia są oczywiste. Jedną z przyczyn odrzucania piersi i butelki oraz płaczu przy karmieniu może być ból w jamie ustnej, spowodowany przez pleśniawki i afty.

Pleśniawki i afty są ważnym sygnałem alarmowym. Ich pojawienie się może być oznaką rozwijającej się infekcji ogólnoustrojowej, którą trzeba będzie skonsultować z lekarzem. Mogą, ale nie muszą. W wielu przypadkach zarówno pleśniawki, jak i afty można zwalczyć domowymi sposobami. Warto jednak pamiętać, że powodują one spory dyskomfort, dlatego maluszek może być marudny aż do ustąpienia objawów.

Poznaj przyczyny i objawy aft oraz pleśniawek u niemowlaka i sprawdź, jak sobie z nimi radzić.

Pielęgnacja skóry niemowlaka dopasowana do potrzeb i pogody

Skóra noworodka i niemowlaka jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego wymaga szczególnej troski. W okresie niemowlęcym mogą się na niej pojawiać m.in. krostki, odparzenia, potówki, trądzik niemowlęcy, rumień oraz ciemieniucha. Wiele z nich można złagodzić domowymi metodami, stosując np. maść lub krem na odparzenia, oliwkę na ciemieniuchę lub dbając o nieprzegrzewanie dziecka. Kiedy jednak domowe sposoby zawodzą, konieczna staje się wizyta u lekarza.

Aby nie przeoczyć żadnych ważnych objawów, każdego dnia dokładnie oglądaj skórę swojego dziecka. Zwracaj szczególną uwagę na wszystkie fałdki oraz na okolice pieluszkową, która jest stale narażona na powstawanie otarć, podrażnień i odparzeń. Do codziennej pielęgnacji wybieraj łagodne kosmetyki, najlepiej takie dla dzieci od 1. dnia życia.

Wychodząc z dzieckiem na spacer, chroń jego skórę przed czynnikami zewnętrznymi. W chłodne dni smaruj odsłonięte części ciała kremem ochronnym na wiatr. Latem natomiast unikaj przebywania na słońcu, zwłaszcza w godzinach 11-15 i zawsze smaruj dziecko kremem lub balsamem z filtrem SPF50+ i oznaczeniem UVA w kółeczku.

Oceń