Together Magazyn » Styl życia » Psychologia gier stołowych: Zrozumienie zachowania i decyzji graczy
przyjaciele graja razem w pokera

Psychologia gier stołowych: Zrozumienie zachowania i decyzji graczy

Gry stołowe są zdecydowanie najbardziej fascynującymi zabawami losowymi, jakie można spotkać w salonach gier – tych stacjonarnych i internetowych. Bez względu, czy gracz wybierze ICE Casino, czy dowolny inny portal – zawsze otrzyma dostęp do stołów działających na praktycznie takich samych zasadach. Są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić interesującą rozgrywkę dla każdego – bez względu na to, czy dopiero zaczyna swoją przygodę z grami losowymi, czy zjadł na nich przysłowiowe zęby.

Lata mijają, a najpopularniejsze gry stołowe nadal cieszą się olbrzymią popularnością i to w praktycznie niezmiennej formie, co świadczy jedynie o ich uniwersalnym charakterze. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej motywacjom samych graczy, ich zachowaniu przy najpopularniejszych grach stołowych oraz temu, jak może to wpływać na ostateczny wynik zabawy.

Motywacja do zabawy

Ludzie sięgają po gry losowe z różnych powodów, ale nadrzędnym celem jest po prostu chęć dobrej zabawy, poczucie dreszczyku emocji związanych z obracaniem prawdziwych pieniędzy i ostatecznie euforii przy trafieniu wygranej.

To także wyzwanie, które działa na nieco innych zasadach, niż w klasycznych zabawach zręcznościowych, czy grach wideo znanych z konsol i komputerów. W tym przypadku wyzwanie ma inny charakter. Gracz może bardzo szybko dojść do etapu rozwoju swoich umiejętności, gdzie swoje zwycięstwo powierza ślepemu losowi – losowości, która decyduje o tym, kto wygrywa, a kto musi pogodzić się z porażką. Z jednej strony można to uznać za wadę gier losowych, a z drugiej za ich ogromną zaletę, ponieważ ostatecznie wszyscy mają takie same szanse na wygraną.

Oczywiście znajdą się też gracze, których motywacji nie można określić pozytywnie. To chęć oderwania się od rzeczywistości, czy zaspokojenie lub zatuszowanie swoich potrzeb poprzez ryzykowną grę.

Każdy rodzaj motywacji ma wpływ na podejmowane decyzje i nastawienie do rozgrywki przez gracza, co ma kluczowe znaczenie podczas zabawy przy dowolnym tytule. Dlatego zawsze warto zastanowić się, jaka motywacja kieruje osobą, która decyduje się sięgać po gry losowe.

Procesy decyzyjne w grach losowych

Kluczowym aspektem rozgrywki przy każdej grze stołowej są decyzje podejmowane przez graczy. To oni muszą określić swoje działanie, mające bezpośrednie przełożenie na szanse odniesienia sukcesu. W blackjacku będzie to akcja po rozdaniu kart, a w ruletce zakłady, na które zdecyduje się położyć żetony. Przy podejmowaniu decyzji można wyznaczyć pewną granicę ryzyka, po której przekroczeniu zabawa staje się całkowicie nieprzewidywalna.

Każda gra stołowa ma określone optymalne działania – zapewniające statystycznie najlepsze wyniki. Osoby grające w ten zachowawczy sposób wykorzystują minimalne ryzyko poprzez całkowite wyeliminowanie błędów własnych. Wtedy zdają się wyłącznie na element losowości, wykluczając swoją winę w ewentualnej przegranej. To bardzo ciekawe podejście do zabawy, ale w pewnym sensie okrywa ją z tej nieprzewidywalności i możliwości trafienia czegoś niestandardowego.

Podział graczy ze względu na podejście do ryzyka

KonserwatywniTo z reguły osoby spokojne, twardo stąpające po ziemi, które zawsze podejmują dogłębnie przemyślane decyzje. Preferują niskie ryzyko, a ich zakłady mają odpowiednio niską wartość. Dążą do zminimalizowania potencjalnych strat i w razie niepowodzenia wycofują się z rozgrywki.
AgresywniCzęsto spotykany typ graczy, którzy preferują nieco chaotyczną, ryzykowną rozgrywkę, umożliwiającą wygranie czegoś ponadprzeciętnego. Ich decyzje często są podejmowane pod wpływem emocji i nie wahają się blefować (w pokerze). Zdarzają się im wysokie wygrane, ale także spektakularne porażki.
NeutralniIch podejście do rozgrywki jest umiarkowane. Starają się grać zachowawczo, ale nie stronią od podejmowania nieco bardziej ryzykownych zakładów. Bez względu na to, jakie aktualnie podejmują decyzje, zawsze wszystko analizują i starają się zachowywać nad wszystkim kontrolę. Aktywnie obserwują przebieg rozgrywki i szybko reagują.
IntuicyjniIch decyzje opierają się na intuicji i przeczuciach. Nie próbują analizować strategii, czy wdrażać systemów opartych na statystykach. Po prostu od czasu do czasu obstawiają większy lub mniejszy zakład, licząc na to, że tym razem dopisze im szczęście. To najczęściej nieregularni gracze – osoby, które raz na jakiś czas sięgają po dowolne gry losowe.
SystemowiTo osoby bardzo dogłębnie analizujące techniczne aspekty każdej gry. Mają świadomość działania przewagi kasyna, RTP i wszystkich zasad losowości, aby wykorzystać je dla własnej korzyści. Ci gracze podejmują decyzje zgodnie ze ściśle ustalonym schematem, strategią lub systemem, minimalizując ryzyko popełnienia błędu i całkowicie oddając się mechanizmowi losowości.

Każdy system ma swoje mocniejsze i słabsze strony. Powyższa charakterystyka rodzajów graczy zależy przede wszystkim od ogólnych cech charakteru danej osoby. Dla jednego wygodny będzie sposób systemowy, a ktoś inny powie, że taka gra jest całkowicie pozbawiona uroku. Bez względu na to, w jaki sposób ktoś gra, kluczowe jest, aby po prostu dobrze się bawić i nie przekraczać granic bezpiecznej zabawy.

Graj bezpiecznie!

Gry losowe są całkowicie i nierozerwalnie powiązane z psychologią. Potrafią niesamowicie wpływać na samopoczucie zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym znaczeniu. Wszystko zaczyna się od osobistych cech danego gracza, sposobu podejmowania decyzji i skłonności do ryzyka. Zanim zasiądzie się do stołu z ulubioną grą losową, warto zastanowić się, jakim typem gracza się jest. Samoświadomość to pierwszy krok w kierunku bezpiecznej zabawy.

5/5 – (1 głosów)