Weekend to najlepszy moment na nadrobienie kulturalnych zaległości. Koncerty, warsztaty, wystawy, a może spektakl? Rodzinnych propozycji jest całe mnóstwo – przedstawiamy niektóre z nich.
Muzyka i imprezy na świeżym powietrzu
Organizowany już od 14 lat Fląder Festiwal to impreza, która adresowana jest przede wszystkim do tych, którzy w muzyce szukają alternatywnych dźwięków. Mimo braku wielkich gwiazd i dość skromnej promocji, festiwal zdobył rzeszę fanów i stałych bywalców. Z pewnością duża to zasługa miejsca, w którym Fląder się odbywa – na plaży przy molo w Brzeźnie. Tak urokliwa przestrzeń jest doskonałym tłem dla muzycznych atrakcji, których należy się spodziewać podczas każdej kolejnej edycji imprezy. W tym roku na scenie Flądra zaprezentują się m.in. Kinsky, Żywiołak, The Fruitcakes i Kilwater. Warto wspomnieć, że wstęp na festiwal nie jest biletowany.
Ciekawą propozycją spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jest również Festyn Rodzinny z okazji Dnia Ojca, który zaplanowano na sobotę, 17 czerwca, w Teatrze Leśnym (Jaśkowa Dolina 45). W programie są rodzinne konkursy z nagrodami, warsztaty plastyczne, malowanie twarzy, warsztaty kulinarne z Fundacją Plaster, a na koniec wyjątkowy spektakl w wykonaniu Teatru Qfer. Impreza potrwa od godz. 10 do 14.
Rodzinna wizyta w muzeum
Jeśli w weekend pogoda nie dopisze, warto rozważyć wycieczkę do muzeum, np. Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1), gdzie trwa wystawa Roberta Romanowicza „Po drugiej stronie ilustracji”. To już ostatnia okazja, aby zobaczyć wyjątkowe, miniaturowe postaci wykonane z pudełek po zapałkach, kapsli i innych przedmiotów, którym artysta daje drugie życie. W sobotę będzie można wziąć udział w warsztatach, podczas których będzie można dowiedzieć się, jak tworzyć przestrzenne książki i co zrobić, aby świat bohaterów bajek dla dzieci stał się trójwymiarowy.
Można też wybrać się do Muzeum Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich i obejrzeć wystawę „Muzeum do zabawy”. Zarówno przekaz, jak i forma prezentacji mają na celu zaciekawić i twórczo zaangażować najmłodszych odbiorców. Autorzy wystawy chcą zwrócić uwagę na historię powstania Kaszubskiego Parku Etnograficznego, opowiedzieć, na czym polega praca etnologów, antropologów i etnografów, a także sprawić, by dziecięca publiczność muzealna mogła czerpać wiedzę poprzez aktywną zabawę.
A może teatr?
Duże galerie handlowe coraz częściej stają się miejscami, gdzie możemy nie tylko zrobić zakupy, ale także wziąć udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych. W niedzielę, 18 czerwca, Port Rumia Centrum Handlowe Auchan (ul. Grunwaldzka 108) zaprasza na spektakl „Zaczarowany Kapturek”, czyli nową wersję dobrze znanej bajki o dziewczynce, babci i wilku. Przedstawienie, które będzie można obejrzeć bezpłatnie, zostanie zaprezentowane trzykrotnie: o godz. 13.00, 15.00 i 17.00.
W „Wyspie Skarbów” (ul. Turystyczna 3) będzie można natomiast bawić się wspólnie podczas spektaklu „Morskie Opowieści” Teatru Katarynka. Rozśpiewana załoga opowie o niejednej przygodzie, jaka wydarzyła się na morzu, a najmłodsi dowiedzą się, czy łatwo jest być żeglarzem i czy każdy może śpiewać szanty. Wszyscy widzowie będą mogli też spróbować swoich sił w przeciąganiu liny.
Swoją propozycję dla najmłodszych ma również gdański Teatr Miniatura (al. Grunwaldzka 16). W sobotę i niedzielę będzie można tu obejrzeć spektakl „Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!” . Ta żartobliwa opowieść dla dzieci od lat 4 nawiązująca do znanej baśni braci Grimm uczy dzieci samodzielności, a jednocześnie ostrożności. Co ciekawe, stałym elementem kończącym każdy pokaz spektaklu jest spotkanie z pedagogiem z gdańskiej Straży Miejskiej. Umundurowany funkcjonariusz rozmawia z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Odnosząc się do konkretnych scen przedstawienia, przypomina najmłodszym, jak powinni się zachować, gdy zaczepia ich obca osoba, co robić w przypadku kontaktu z agresywnym zwierzęciem oraz o czym trzeba pamiętać na ulicy, by nie narażać się na niebezpieczeństwo.