Together Magazyn » Aktualności » Preparaty na kleszcze i komary

Preparaty na kleszcze i komary

Wraz z wiosennymi i letnimi dniami nadchodzi doskonała pogoda, którą oprócz ludzi uwielbiają także komary i kleszcze. Nic tak nie potrafi zepsuć nastroju ogrodowego grilla czy leśnego pikniku, jak latające nad głowami komary i przykre konsekwencje po ich ukąszeniu. Na szczęście, są na to sposoby.

Środki chemiczne

Komary przyciąga wiele czynników: dwutlenek węgla, wilgoć, światło, zapachy kwiatowe. To najczęstsze przyczyny pojawiania się komarów w naszym otoczeniu. Dużą popularnością w walce z owadami cieszą się środki chemiczne, które możemy kupić w każdej aptece czy markecie. Stosuje się w nich substancję N-dietyl-meta-toluamid, zazwyczaj zwaną DEET, która jest naprawdę skuteczna. Przed zakupem warto jednak sprawdzić stężenie tej substancji w zawartości. Aby produkt był skuteczny, musi być ono co najmniej 20-procentowe.

Najpopularniejsze są preparaty w sprayu i to właśnie one są najlepsze, ponieważ najprościej je zaaplikować – psikamy na miejsca najbardziej narażone ukąszenia. Niektórzy producenci zalecają również spryskanie krawędzi ubrań, aby odstraszyć próbujące się dostać pod ubranie kleszcze.

DEET to środek, którego nie lubią komary, kleszcze, meszki, muchy końskie czy muchy tse-tse i inne. Wszystkie preparaty zawierające tę substancję działają podobnie, czyli odstraszająco dla komarów i innych insektów. Powodują one nieprzyjemny zapach dla owada, który w spryskanym miejscu po prostu nie usiądzie. Warto zaznaczyć, że w ten sposób jedynie odstraszamy komary, lecz ich nie zabijamy. Pamiętajmy o tym, że DEET zmywa się wraz z umyciem skóry, a także potrafi spłynąć z potem. Jeśli więc wykonujemy aktywność fizyczną, warto co jakiś czas ponownie zaaplikować produkt.

Ochrona ekologiczna

Oprócz środków chemicznych, istnieje wiele naturalnych metod, które mogą uchronić nas przed ukąszeniem owada. Niektóre olejki eteryczne mają silne właściwości odstraszające komary. Najbardziej skuteczne są olejki z trawy cytrynowej, olejek goździkowy, olejek paczulowy oraz olejek eukaliptusa cytrynowego. Oprócz wymienionych, efektywne są również olejek rozmarynowy, cedrowy, mięty pieprzowej, olejek geranium, lawendowy, bazyliowy, kopru włoskiego, tymiankowy. Olejki eteryczne nie mają nieprzyjemnego zapachu, jak w przypadku niektórych środków chemicznych, a są równie skuteczne. Taki olejek możemy używać dzięki specjalnym, dedykowanym im podgrzewaczom.

Innym rozwiązaniem jest przygotowanie naturalnego sprayu. W tym celu do butelki z atomizerem na 100 ml wody dodajemy 30 kropli, któregoś z wymienionych olejków. Jeśli lubimy spać przy otwartym oknie, warto założyć w nim moskitierę.

Co zrobić po ukąszeniu?

Przegrana walka z komarem skutkuje nieprzyjemnym, swędzącym bąblem na skórze. Istnieje kilka naturalnych sposobów na leczenie ukąszenia. Jednym z nich jest przyłożenie na opuchnięte miejsce plasterka cebuli. Inną metodą jest posmarowanie bąbla octem. Swędzenie może załagodzić również przyłożenie pokrojonego ziemniaka.

Tekst: Katarzyna Anuszewska

Oceń