Dysleksja to coraz częściej spotykane zaburzenie wśród dzieci i młodzieży w Polsce. Objawia się ona specyficznymi trudnościami w nauce. Najczęściej dotyczą one pisania i czytania. Czy twoje dziecko posiada dysleksję? Przedstawiamy ci nasz artykuł, w którym znajdziesz praktyczne porady, jak mu skutecznie pomóc w nauce. Skorzystaj z nich już teraz!
Skutecznie wzmacniaj motywację dziecka do nauki
Dysleksja wymaga indywidualnego traktowania każdego dziecka, którego dotknęło to zaburzenie. To ważne, aby znaleźć odpowiednie podejście do jego problemów, a następnie okazać mu odpowiednie wsparcie. Często takie dzieci cechują się obniżoną motywacją do nauki, niskim poczuciem własnej wartości, a także małą wytrwałością w osiąganiu zamierzonych celów. To sprawia, że szybko się poddają, a przy tym mocno frustrują niepowodzeniami.
Dlatego wsparcie emocjonalne jest niezwykle ważne. Tylko wtedy dziecko zrozumie, że ma kogoś, kto mu pomaga w jego problemach, przez co łatwiej mu będzie je pokonać. Zaplanuj zatem parę godzin w tygodniu na wspólne ćwiczenia. Wykorzystaj do tego jedną z tych książek logopedycznych. Żeby zachęcić je do takiej pracy, wskaż mu konkretne korzyści z jej regularnego wykonywania.
Stwórz odpowiednie warunki do wspólnej nauki
Dyslektycy to grupa osób, która ma szczególny problem ze skupianiem swojej uwagi na różnych zagadnieniach. Niezwykle łatwo się rozpraszają, kierując myśli na telewizję czy widok za oknem. Jeżeli chcesz mu skutecznie pomóc w skupieniu, na początek stwórz odpowiednie warunki do wspólnej nauki.
Przede wszystkim na biurku nie powinno być żadnych zbędnych przedmiotów, które mogą dekoncentrować twojego podopiecznego. Wszelkie urządzenia elektroniczne, takie jak tablet, komputer czy telewizor powinny być przy tym wyłączone. Sam pokój, w którym się uczycie, musi być jasny, uporządkowany i dobrze wywietrzony. Dzięki temu uwaga dziecka nie będzie przesuwać się na inne zajęcia czy przedmioty.
Wspieraj dziecko i pomóż mu akceptować jego niepowodzenia
W wielu miejscach nadal wymaga się od ludzi bycia perfekcyjnym. A dziecku, które ma problemy z pisaniem i czytaniem, często nie jest łatwo odnaleźć się w takiej przestrzeni. Szybkie tempo nauki, duże wymagania czy ocenianie kompetencji podopiecznych według liczb to bardzo stresujące aspekty nauki w szkole.
Co możesz zrobić, aby twoje dziecko lepiej odnajdywało się w takiej rzeczywistości? Przede wszystkim akceptuj jego niepowodzenia. Nieważne, czy są one mniejsze, czy nieco większe, istotne jest to, aby go za nie krytykować. To ma zwykle negatywny wpływ na każdego podopiecznego, a dyslektycy często przejmują się swoimi błędami i traktują je bardzo osobiście. Perfekcjonizm należy odłożyć na bok i najlepiej o nim na stałe zapomnieć. We wspólnej pracy powinny się liczyć przede wszystkim nauka poprzez zabawę i robienie postępów. Tylko okazując duże wsparcie emocjonalne, masz szansę na to, aby twoje dziecko osiągało sukcesy w walce z dysleksją.
Podziel wspólną naukę na różne etapy
Pamiętaj również, że naukę należy podzielić na różne etapy. Nie poganiaj dziecka, a szybko znajdzie ono własne tempo uczenia się. W dodatku dyslektycy często bywają roztargnieni i nieco zapominalscy. A dzięki regularnemu pokonywaniu różnych etapów, wskażesz mu odpowiednią drogę do rozwoju i nauczysz systematyczności. W tym celu zainwestuj w specjalny organizer, dzięki któremu zawsze będzie ono na bieżąco z tym, czego jeszcze powinno się nauczyć.
Czy nasz artykuł okazał się dla ciebie pomocny? Wierzymy, że tak i życzymy ci samych sukcesów w pracy z dzieckiem cierpiącym na dysleksję. Powodzenia!