Together Magazyn » Zdrowie » Plastyka żołądka w pigułce — co warto wiedzieć o endoskopowym zmniejszaniu żołądka
photo--fd

Plastyka żołądka w pigułce — co warto wiedzieć o endoskopowym zmniejszaniu żołądka

Otyłość, zwłaszcza jej zaawansowane stadium, staje się już powoli plagą naszego społeczeństwa. Siedzący tryb życia, brak ruchu i spożywanie coraz większych ilości niezdrowej żywności przyczyniają się do rozpowszechnienia problemu nadmiarowych kilogramów wśród wszystkich grup pacjentów, niezależnie od wieku, kariery czy statusu.

Niestety, kiedy problem osiągnie już bardzo poważny stopień, sama dieta i ćwiczenia mogą nie być wystarczające do zrzucenia wagi i poprawienia stanu swojego zdrowia. Właśnie dla osób znajdujących się w takiej sytuacji rozwijana jest specjalna dziedzina medycyny — bariatria, która oferuje zarówno inwazyjne, jak i małoinwazyjne metody leczenia otyłości. Jednym z takich zabiegów jest endoskopowe zmniejszanie żołądka. To skuteczny sposób na walkę z objadaniem się i dalszym przybieraniem na wadze, dające również świetne rezultaty w związku z pozbyciem się nadprogramowego obciążenia ciała. Czy jest to metoda, która sprawdza się w każdym przypadku? Co warto o niej wiedzieć?

Na czym polega zabieg endoskopowego zmniejszenia żołądka?

Zmniejszenie żołądka przy użyciu endoskopu to nie tylko zabieg małoinwazyjny, ale też w pełni odwracalny — w przeciwieństwie do metod chirurgicznych nie wymaga usunięcia części organu i faktycznego zmniejszenia jego objętość. Polega na wprowadzeniu do żołądka endoskopu, czyli specjalnego instrumentu operacyjnego wyposażonego w źródło światła, kamerę i narzędzia niezbędne do wykonania zabiegu. Sama operacja polega na założeniu szwów we wnętrzu żołądka, ograniczając w ten sposób ilość pokarmu, jaki jest w stanie pomieścić. W efekcie pacjent jest w stanie znacznie zmniejszyć ilość przyjmowanego jedzenia i odczuwać sytość już po zjedzeniu mniejszej porcji.

Co daje skorzystanie właśnie z tej metody?

W porównaniu z tradycyjnymi metodami chirurgii bariatrycznej, gdzie zmniejszenie żołądka polega na wycięciu jego fragmentu, w przypadku zabiegów z wykorzystaniem endoskopu nie ma miejsca trwała ingerencja w budowę organu. Wybranie zabiegu o niskim stopniu inwazyjności jest sposobem na znaczne zmniejszenie ryzyka komplikacji i przyspieszenie procesu rekonwalescencji — nie ma w tym przypadku ran wymagających zagojenia się przed powrotem do pełnej sprawności.

Jakich efektów możesz się spodziewać?

Niechirurgiczne zmniejszenie żołądka oferuje dość szybką utratę wagi w pierwszym okresie po zabiegu — oczywiście warunkiem osiągnięcia takich rezultatów jest przestrzeganie zaleceń i stosowanie się do właściwej diety. Należy mieć na uwadze, że z czasem spadek wagi może zwolnić lub stanąć w miejscu. Jeżeli mimo stosowania diety i stopniowego zwiększania aktywności wraz z powrotem do sprawności osiągnięcie pożądanej wagi nie będzie możliwe, najlepiej omówić ten problem z lekarzem w czasie wizyty kontrolnej lub poprosić o dodatkowe wsparcie dietetyka. Wato przy tym pamiętać, że proces odchudzania jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego nie powinno się budować swoich oczekiwań w oparciu o doświadczenia innych osób.

Jak wygląda życie po zabiegu?

Po przejściu zabiegu niezwykle ważne jest stosowanie odpowiedniej diety pooperacyjnej, tak by nie obciążać organizmu niewłaściwym pożywieniem w czasie rekonwalescencji. W zaplanowaniu zbilansowanych posiłków, które dostarczą niezbędnych witamin i wartości odżywczych, pomocna będzie pomoc dietetyka. Konieczne jest też stosowanie się do zaleceń dotyczących formy posiłków — są to przede wszystkim małe porcje, w pierwszym tygodniu występujące jedynie w formie płynnej, dopiero po tym czasie pacjenci mogą stopniowa wprowadzać do swojej diety pokarmy półstałe, a później również stałe.

Jeśli zaś chodzi o powrót do pełnej sprawności, dzięki małej inwazyjności operacji endoskopowych przebiega on bardzo szybko. Z reguły nie ma potrzeby zostawać w szpitalu dłużej niż jedną dobę, a jeżeli nie ma do tego żadnych przeciwwskazań, można od razu po powrocie do domu zacząć ćwiczyć, by przyspieszyć utratę wagi — ważne jednak by intensywność treningów zwiększać stopniowo, dostosowując ją do możliwości organizmu.

Endoskopowe zmniejszenie żołądka – KCM Clinic

https://www.uclh.nhs.uk/patients-and-visitors/patient-information-pages/endoscopic-sleeve-gastroplasty

Oceń