Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Pięciobój nowoczesny – polscy medaliści
blue-athletic-court-ready-championship optimal

Pięciobój nowoczesny – polscy medaliści

Pięciobój nowoczesny to dyscyplina wymagająca uniwersalnych umiejętności. Pierwszy raz pojawił się na igrzyskach olimpijskich w 1912 roku. Kobiety po raz pierwszy startowały w Sydney w 2000 r. Polska historia pięcioboju nowoczesnego sięga lat 30. XX wieku, ale pierwsze większe osiągnięcia Polaków w pięcioboju nowoczesnym miały miejsce w 1976 roku na igrzyskach w Montrealu. Pięciobój nowoczesny polscy medaliści – co osiągnęli?



Pięciobój nowoczesny osiągnięcia Polaków – Janusz Pyciak-Peciak

Urodzony w Warszawie 8-krotnu Mistrz Polski w pięcioboju przywiózł dla naszego kraju pierwszy historyczny medal olimpijski w pięcioboju nowoczesnym. Był to od razu złoty krążek wywalczony na igrzyskach olimpijskich w Montrealu. Co ciekawe Janusza Pyciak-Peciak dokonał tego po nieudanym starcie cztery lata wcześniej w Monachium, podczas którego zaciął mu się pistolet. W Montrealu Polak ukończył rywalizację na pierwszym miejscu z wynikiem 5520 pkt: 23. miejsce w jeździe konnej, 5-6 miejsce w szermierce, 3 lokatę w strzelaniu, 17. miejsce w pływaniu i 3 miejsce w biegu przełajowym.

W 1977 i 1981 roku triumfował na Mistrzostwach Świata, a w 1978 i 1979 zdobył srebrny medal. W drużynie trzykrotnie zdobył Mistrzostwo Świata w 1977, 1978 i 1981 r.

Polscy medaliści pięcioboju nowoczesnego dali nam wiele radości podczas Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata oraz Mistrzostwach Europy. Z chęcią chcielibyśmy w najbliższej przyszłości doświadczyć kolejnych dużych osiągnięć. Czekamy z niecierpliwością na starty Polaków na kolejnych dużych imprezach. Te można typować u polskich legalnych bukmacherów, jednak jedną z lepszych ofert na pięciobój nowoczesny posiada Betclic. Firma powróciła na polski rynek po nowelizacji ustawy hazardowej i zbiera pozytywne opinie głównie ze względu nabonusy betclic, aplikację mobilną, zakłady na żywo oraz sprawną obsługę klienta.



Arkadiusz Skrzypaszek

Polski pięcioboista nowoczesny, który już po dwóch latach treningów, został wicemistrzem świata juniorów. Na pierwszych igrzyskach olimpijskich w Seulu w 1988 zajął indywidualnie odległe 23. miejsce i 10. drużynowo. Skrzypaszek dołączył do polskich medalistów pięcioboju nowoczesnego na mistrzostwach świata w San Antonio, gdzie zdobył indywidualny złoty medal oraz srebrny z drużyną. Rok później w 1992, a dokładnie 29 lipca sięgnął po dwa złote medale olimpijskie – indywidualnie i drużynowo.



Dariusz Goździak – kolejny polski medalista pięcioboju nowoczesnego

Urodzony w 1962 roku w Sulęcinie, syn nauczyciela wf z Lubniewic nie miał łatwej kariery, a wszystko zawdzięczał pracowitości, treningowi, ambicji i uporczywemu dążeniu do celu. Goździak nie został jednak doceniony przed igrzyskami olimpijskimi w Seulu (pominięto go w składzie drużyny). Jego umiejętności przydały się jednak w 1990 roku (brązowy medal MŚ w drużynie), a w 1991 na tych samych zawodach sięgnął po dwa srebrne medale (w drużynie i sztafecie). W 1992 r. wystartował na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie, zajmując indywidualnie 10. miejsce, a wraz z Arkadiuszem Skrzypaszkiem i Maciejem Czyżowiczem, wywalczył złoty medal.



Pięciobój nowoczesny osiągnięcia Polaków – Barbarka Kotowska

Pierwszą kobietą, która zdobyła medal dla Polski w pięcioboju nowoczesnym była Barbara Kotowska. Karierę sportową rozpoczęła od pływania. W 1980 roku pobiła dwukrotnie rekord Polski seniorek na dystansie 100 m stylem grzbietowym. Rok później postanowiła zacząć trenować pięciobój nowoczesny. Zadebiutowała w 1984 r. na Mistrzostwach Świata w Kopenhadze, gdzie zdobyła drużynowo srebrny medal. Indywidualnie skończyła rywalizację na piątej lokacie. Pierwsze duże osiągnięcie Polki w pięcioboju nowoczesnym nadeszło w roku 1985. Kotowska sięgnęła po indywidualny i drużynowy złoty medal na MŚ w Montrealu. Dwa lata później świętowała wicemistrzostwo, a z drużyną wywalczyła brązowy krążek. W 1989 roku wywalczyła drużynowe mistrzostwo Europy, a indywidualnie była 12.



Dorota Idzi

Jedna z najlepszych zawodniczek polskiego sportu, absolwentka m.in. Uniwersytetu Warszawskiego. Jest 24-krotną medalistką mistrzostw świata, w tym indywidualną z 1988 r. Ponadto urodzona w Ścinawce Średniej pięcioboistka sięgała po 12 medali na mistrzostwach Europy. Najważniejsze osiągnięcia Polki w pięcioboju nowoczesnym to:

  • Złoty medal na MŚ w Warszawie w 1988 roku,
  • Brązowy medal na Mistrzostwach Świata w 1990 roku,
  • Brąz na MŚ w Budapeszcie (1992),
  • Brąz na MŚ w Darmstadt (1993),
  • Brązowy krążek na Mistrzostwach Świata w Bazylei w 1995 roku,
  • Srebro na MŚ w Rzymie (1996),
  • Złoty medal na Mistrzostwach Europy w Modenie w 1989 r.,
  • Srebro na ME w Sofii (1991),
  • Srebrny medal na ME w Berlinie w 1995 roku.



Iwona Kowalewska

Pięciobój nowoczesny Polscy medaliści wspominają bardzo dobrze. Narzekać na brak sukcesów w tej dyscyplinie nie mogła Iwona Kowalewska, która zaczęła uprawiać pięciobój w 1982 roku. W swojej dyscyplinie 6-krotnie sięgała po drużynowe mistrzostwo świata oraz także sześć razy zdobywała mistrzostwo świata w sztafecie pięcioboju nowoczesnego. Jej największym sukcesem jest tytuł Mistrzyni Świata z 1992 roku oraz Wicemistrzostwo w 1993 r.



Pięciobój nowoczesny osiągnięcia Polaków – najświeższa historia

W XXI wieku największym osiągnięciem Polski w pięcioboju nowoczesnym jest zdobycie brązowego medalu na Igrzyskach Olimpijskich Rio de Janeiro w 2016 roku przez Oktawię Nowacką. Rok wcześniej zawodniczka Legii Warszawa sięgnęła po drużynowe mistrzostwo świata w Berlinie. W 2013 roku sięgnęła po srebro na Mistrzostwach Europy w Drzonkowie.

Oceń