Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Petsitter – jak wygląda praca opiekuna zwierząt?
Petsitter - na czym polega ta praca?

Petsitter – jak wygląda praca opiekuna zwierząt?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że można połączyć pasję i pracę, zwłaszcza jeśli chodzi o miłość do zwierząt. Jednym z takich zawodów jest petsitter, czyli opiekun zwierząt. Choć profesja ta nie jest jeszcze tak powszechna jak weterynarz, to zyskuje coraz większą popularność. Opiekun zwierząt to stosunkowo nowy zawód, a każdy właściciel czworonoga wie, jak bardzo odpowiedzialny. Polega na sprawowaniu opieki nad psami, kotami oraz innymi zwierzętami domowymi. Poniżej wyjaśniamy, na czym dokładnie polegają obowiązki opiekunów zwierząt, jak wygląda realizacja takiej opieki i jak rozpoznać dobrego petsittera dla swojego pupila.

 1. Kim jest i czym zajmuje się petsitter?
 2. Idealny opiekun zwierząt. Jak wybrać?
 3. Petsitter a hotel dla zwierząt

Istnieje wiele powodów, dla których zatrudnienie petsittera może być konieczne przy danym zwierzaku. Jednym z nich jest nieregularna obecność właściciela spowodowana częstymi wyjazdami służbowymi. U niektórych zwierząt, takich jak te z lękiem separacyjnym, konieczne są regularne wizyty w ciągu dnia. Dodatkowo niektóre psy wymagają zażywania leków czy też po prostu zapewnienia im towarzystwa. W takich sytuacjach nie można zostawić zwierzęcia samego na dłuższy czas, dlatego ważne jest zapewnienie mu odpowiedniej opieki i uwagi.

Kim jest i czym zajmuje się petsitter?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, petsitter to osoba, która zawodowo zajmuje się opieką nad zwierzętami. Głównie są to psy i koty, jednak opieka może również dotyczyć innych zwierząt domowych, na przykład chomików i świnek morskich, królików czy ptaków egzotycznych. Zawód nie został objęty regulacjami prawnymi, co oznacza, że każdy może zaoferować zakres usługi adekwatny do swoich umiejętności i doświadczenia. Wszystko zależy od ustaleń między opiekunem, a właścicielem zwierzęcia.

Jakie czynności mogą zostać ujęte w umowie? Przeważnie są to:

 • zapewnienie zwierzęciu jedzenia i picia,
 • sprzątanie po zwierzęciu, na przykład czyszczenie kuwety czy mycie misek,
 • spacery,
 • pielęgnacja,
 • podawanie leków,
 • zapewnienie zwierzęciu towarzystwa pod nieobecność opiekuna i zapewnienie mu rozrywki.

W zależności od ustaleń, opieka może odbywać się w domu właściciela lub w domu opiekuna.

Idealny opiekun zwierząt. Jak wybrać?

Wybór odpowiedniego petsittera to ważna decyzja, która wymaga ostrożności i odpowiedniego przemyślenia. Warto pamiętać, że przecież oddajemy komuś pod opiekę członka swojej rodziny. Jak zatem znaleźć właściwego człowieka?

 1. Zapoznaj się z doświadczeniem i referencjami petsittera.
 2. Przedstaw swoje oczekiwania i potrzeby.
 3. Zapytaj o harmonogram wizyt, zasady i metody opieki.
 4. Sprawdź, czy opiekun wykazuje inicjatywę. Podczas spotkania, petsitter sam powinien dopytywać, a uzyskane w ten sposób informacje pozwolą mu poznać zwierzę oraz Twoje wymagania. Dzięki temu, odpowiednio przygotuje się do opieki.
 5. Przeprowadź próbną wizytę. Zaaranżuj spotkanie pupila z potencjalnym opiekunem. Obserwuj, jak petsitter zachowuje się w obecności Twoich zwierzęt i jak one reagują na niego.

W czasie całego procesu poszukiwania opiekuna zwierząt zaufaj instynktowi. Profesjonalny petsitter dba o swoich klientów i podopiecznych, a w pracę ze zwierzętami wkłada całe serce – nie tylko dlatego, że to jego pasja, ale również dlatego, że zajmuje się tym zawodowo.

Petsitter a hotel dla zwierząt

Wielu opiekunów zwierząt posiada swoje własne hotele dla zwierząt, które działają sprawnie i zapewniają wysoką jakość opieki. Niemniej jednak, warto zauważyć, że rola petsittera polega na opiece nad zwierzęciem w jego własnym domu, gdzie czuje się ono bezpiecznie i komfortowo. Jest to szczególnie istotne dla zwierząt, które łatwo stresują się w nowym otoczeniu, są starsze i wymagają większej uwagi. Działając w znanym środowisku, petsitter jest w stanie lepiej dostosować się do potrzeb i przyzwyczajeń swojego podopiecznego. Taka indywidualna opieka może przynieść większą satysfakcję i dobrostan zarówno zwierzęciu, jak i właścicielowi.

Oceń