SZLACHETNA PACZKA to program, który kojarzy się z przedświątecznym przekazywaniem paczek rodzinom w trudnej sytuacji, które odnaleźli sami wolontariusze. Bieda nie zawsze polega na tym, że nie ma co włożyć do garnka. Czasem wystarczy „znaleźć się w biedzie” – doświadczyć wypadku, choroby, utraty pracy. SZLACHETNA PACZKA działa przez cały rok poprzez projekty, które rewolucjonizują system pomocowy w Polsce.
Na przestrzeni lat wolontariusze docierając do rodzin potrzebujących diagnozowali różne bariery, które doprowadziły do trudnej sytuacji rodziny. Tak powstały PACZKA Seniorów, PACZKA Prawników i PACZKA Lekarzy.
Klaudia ma 26 lat i partnera, który się nad nią znęca. Mają razem 4-letnią córkę, Julkę. Choć bardzo się bała, Klaudia w końcu zdecydowała się odejść i rozpocząć samodzielne życie z dala od krzyków i przemocy. Tyle, że ojciec dziecka nie płaci alimentów, przez co kobieta została bez środków do życia. Dla takich bohaterów jak Klaudia i Julka powołaliśmy PACZKĘ Prawników. Bo czasem kłopoty prawne to największa przeszkoda na drodze do samodzielnego życia.
Pani Patrycja była darczyńcą pani Marty – dzielnej mamy dwójki chłopców. Pani Marta chciałaby podjąć pracę i rozpocząć samodzielne życie. Od urodzenia ma jednak na twarzy duże znamię, które wpędza ją w kompleksy i odbiera pewność siebie. Pani Patrycja opowiedziała jej historię znajomej lekarce – No to przyślij ją do mnie, coś z tym zrobimy! – odpowiedziała pani doktor. W Paczce wiemy, że czasem motywacja do działania to za mało. Leczymy dusze, ale wspomagamy też ciała. Wymyśliliśmy PACZKĘ Lekarzy, bo jeden życzliwy lekarz jest lepszy niż 10 przychodni.
Pani Danuta straciła męża w wypadku, jej syn jest w hospicjum. Całymi dniami stoi w oknie, śledząc sznur samochodów przesuwających się po ruchliwej ulicy. Zepsuł jej się nawet telewizor. Serce jej pęka, gdy sąsiadka piętro wyżej odbiera telefon od swoich dzieci. Ona wraca do pustego pokoju. Dla niej działa PACZKA Seniorów, czyli projekt w którym docieramy do osób powyżej 60. roku życia, zagrożonych wykluczeniem. W indywidualnej pracy z wolontariuszem, senior nazywa bariery i podejmuje działania, by je pokonać. Dzięki budowaniu wokół seniora społeczności – poprzez spotkania inspirujące, spotkania sąsiedzkie – znowu staje się on integralną i ważną częścią społeczeństwa.
Kolejną (tegoroczną) nowością jest PACZKA Biznesu – projekt, w którym stawiamy na rozwój naszych wolontariuszy. Tworzymy przestrzeń, w której SuperW mogą przyjrzeć się swoim umiejętnościom, kompetencjom, pod kątem zasobów do wykorzystania – „co mogę zaoferować rynkowi pracy?”, „która umiejętność jest atrakcyjna i może też stać się dochodowa?”. Zdobytą wiedzę SuperW wykorzystuje na spotkaniach z rodzinami, by w nich również rozbudzać postawę przedsiębiorczości.
WIOSNA to nie tylko rodziny SZLACHETNEJ PACZKI, ale i dzieci. AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI to program dzięki któremu dziecko pracując z osobistym Tutorem, buduje swoją sprawczość, nazywa sukcesy. Wszystko to dzieje się na regularnych, cotygodniowych spotkaniach. Sabina jako czternastolatka trafiła do domu dziecka. Policja zabrała ją na komisariat, nie pozwalając nic zabrać z domu. Dziś studiuje ekonomię społeczną, planuje założyć kawiarnię z hamakami. Marzy, by przyjąć do swojego domu porzucone przez rodziców dziecko. Na razie została tutorką w AKADEMII PRZYSZŁOŚCI, której sama była przed laty wychowanką.
Ogromną wartością programów społecznych WIOSNY, obok niesionej innym mądrej pomocy, jest rozwój wolontariuszy, którzy mają możliwość rozwijania najbardziej pożądanych na rynku pracy kompetencji – wpływu na innych, komunikacji, podejmowaniu wyzwań, orientacji na cele itd. SuperW, bo tak są nazywani Wolontariusze, budują swoją samoświadomość i przekraczają swoje granice.
W SZLACHETNEJ PACZCE i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI przez cały rok dajemy impuls do zmiany tysiącom ludzi. Sprawdź, w jaki sposób możesz dołączyć do Drużyny na www.szlachetnapaczka.pl