Postulat bycia bliżej natury coraz częściej jest wprowadzany w życie. I całe szczęście, że nie pozostaje jedynie w warstwie postulatywnej. Skoro inwazyjne działania człowieka przyczyniają się do uszczuplania zasobów naturalnych, powinniśmy dokładać wszelkich starań by je odtwarzać. Przede wszystkim dotyczy to naszego najbliższego otoczenia.
Nie tylko piękno
Jeszcze kilkanaście lat temu projekty deweloperów, którzy oferowali ogrody na dachach, uznalibyśmy co najmniej za odważne. Dziś już już nikogo nie dziwią takie rozwiązania, a wręcz są cenione. I to dosłownie – ceny mieszkań w domu z dodatkowym ogrodem mogą być wyższe niż w przypadku standardowego budynku.
Oczywiście nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że rośliny odgrywają w naszym życiu ogromnie ważną rolę. Nie tylko dostarczają nam naturalnego piękna, ale i życiodajnego tlenu, oczyszczając zarazem atmosferę z dwutlenku węgla. Za co jeszcze powinniśmy cenić ogród na dachu?
-
- Za izolację termiczną – warstwa roślinności latem skutecznie przeciwdziała przegrzewaniu się dachu, utrzymując stały mikroklimat. Natomiast zimą jesteśmy skutecznie zabezpieczeni przed skutkami mrozu.
- Za izolację akustyczną – ogród na dachu przyczynia się do znaczącej redukcji hałasu, który dobiega z zewnątrz, co dotyczy zwłaszcza położonych wyżej mieszkań.
- Za absorpcję wód opadowych – roślinność w naturalny sposób pochłonie nadmiar deszczówki, odciążając przy tym system rynien.
Jeśli zatem mieliśmy wątpliwości, czy ogrody na dachu mają praktyczny sens, powinniśmy się ich całkowicie wyzbyć.
Co z domami jednorodzinnymi?
Architektura wielu domów jednorodzinnych z lat 60. czy 70. wręcz prowokuje do kompleksowego zagospodarowania dachu w formie ogrodu. Niestety, nie zawsze jest to możliwe bez kosztownego remontu generalnego i wzmocnienia całej konstrukcji budynku. O ile na etapie projektu możemy uwzględnić dodatkowe obciążenia, o tyle adaptacja starego domu czasami po prostu staje się nieopłacalna, przynajmniej w pełnym wymiarze. W przypadku pełnej powierzchni ogrodu na dachu musimy brać pod uwagę nacisk o wartości nawet kilkuset kilogramów na metr kwadratowy. Nie oznacza to, że nie wolno nam w ogóle adaptować dachu starszego domu pod kątem roślinności. Zaaranżowanie gustownego kącika z roślinnością nie powinno wywołać problemów konstrukcyjnych. Po przygotowaniu odpowiedniego podłoża, można np. zasadzić trawę lub mech.
Jeśli zlecamy zaprojektowanie nowego domu z pełnym ogrodem na dachu, architekt musi dokonać starannych obliczeń, z uwzględnieniem dodatkowych obciążeń, uszczelnień i drenażu dla roślinności. Zdecydowanie lepiej jest zlecić tego typu zadanie osobie, która ma już określone doświadczenie przy realizacji takich projektów. Nie jest to zadanie proste i nie powinna się go podejmować osoba, która dopiero uczy się sztuki architektonicznej.
***
Nie da się ukryć, że zaprojektowanie i wykonanie ogrodu na dachu to bardziej złożone zadania niż na pozór mogłoby się wydawać. To również niemałe koszty i konieczność dbania o roślinność. Niemniej jest to niezwykle satysfakcjonująca, oryginalna i korzystna inwestycja na długie lata, z której odniesiemy realne korzyści, nie tylko estetyczne.