Together Magazyn » Edukacja » I ogólnopolski dzień spaceru

I ogólnopolski dzień spaceru

8 czerwca 2014 roku w wyjątkowych miastach Polski: Warszawie, Zabrzu, Zamościu, Jeleniej Górze, Gdańsku, Bełchatowie będziemy świętować

I ogólnopolski dzień spaceru

Wydarzenie, którym chcemy wspólnie promować zmiany kulturowe oraz zdrowy styl życia.

Prezydent Miasta Gdańska objął patronat honorowy nad organizowaną akcją.

Zapraszamy spacerujących do Parku Reagana

w godz. 11.00 do 15.00 instruktorzy fitness doradzą jak wzbogacić spacer o inne rodzaje aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, jak włączyć proste ćwiczenia wzmacniające i rozciągające bez sprzętu jak wykorzystać otaczające nas elementy w przyrodzie tj. drzewa, ławki, barierki, itp.

Wszystkim zainteresowanym wykonamy badania pomiaru ciśnienia krwi.

Wszystko po to aby:

  • Uwolnić endorfiny
  • Obniżyć hormon stresu
  • Poprawić kondycję
  • Zadbać o swoje serce
  • Spędzić miły czas w dobrym towarzystwie

Dlaczego?

Spędzamy coraz więcej czasu w pracy, przed telewizorem , jesteśmy coraz mniej aktywni, a to właśnie brak aktywności fizycznej podwaja ryzyko chorób serca! Możemy to wspólnie naprawić poprzez zachęcenie naszych bliskich do udziału w I Ogólnopolskim Dniu Spaceru.

Zasznurujmy buty, wstańmy i spacerujmy.

* Spacerowiczów namawiamy do tego aby dzielili się swoimi doświadczeniami i zdjęciami na naszym FB

Odeta Moro- Figurska
Prezes Zarządu Fundacji
Szczęśliwe Macierzyństwo

 

Spacer jest najbardziej naturalną i jednocześnie podstawową formą aktywności fizycznej, a co najważniejsze, bezpieczną i przyjemną. To wysiłek, który nie ma ograniczeń wiekowych i nie wymaga dużej kondycji fizycznej. Według wytycznych WHO (World Health Organization), tygodniowo powinniśmy odbywać 150 minut spaceru, czyli ponad 20 minut dziennie. Niestety pomimo tego, że ta forma wysiłku wydaje się być niewielką aktywnością, wciąż wielu Polaków zapomina o jakichkolwiek ćwiczeniach, a poświęcenie kilkunastu minut dziennie wydaje się być niemożliwe. Jak pokazują przeprowadzane z roku na rok sondaże CBOS, liczba osób decydujących się na tę aktywność zmienia się tylko, pozostając na średnim poziomie około 20%. To alarmujące dane, ponieważ pokazują, że Polacy wciąż jeszcze nie mają czasu, aby odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. Co więcej, mało kto wie, jak groźne mogą być konsekwencje nieuprawiania sportu. Bezruch zdecydowanie szkodzi naszemu zdrowiu i ma bardzo negatywny wpływ na cały organizm. Jego konsekwencją mogą być między innymi infekcje układu oddechowego, zaniki mięśniowe, osłabienie wytrzymałości stawów, odwapnienie kości a nawet zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Oczywistą konsekwencją niedostatecznej aktywności fizycznej jest nadwaga i otyłość, która dodatkowo obciąża układ krążenia, sprzyja rozwojowi choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy oraz choroby zwyrodnieniowej stawów.

Spacer to najbezpieczniejsza forma aktywności fizycznej oraz świetna rehabilitacja dla pacjentów z różnymi schorzeniami przewlekłymi. Dostosowana indywidualnie intensywność spaceru nie przeciąża układu ruchowego, oraz stanowi korzystny bodziec dla układu oddechowego i serca. Kiedy chorzy pytają mnie o zalecane formy aktywności ruchowej bardzo często wskazuję właśnie na spacer, który porównuję do odżywki, wzbudzającej siły witalne organizmu. Pozbawianie się jakiejkolwiek formy ruchu (najczęściej w wyniku lenistwa), mimo, że jest wyjątkowo niekorzystne dla zdrowia to niestety nadal jest powszechnie spotykanym zjawiskiem.

Jako lekarz, a także osoba, która stara się przestrzegać wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, pochwalam wszelkie inicjatywy, które mają na celu propagowanie aktywności fizycznej. Mam nadzieję, że ”Dzień Spaceru” to inicjatywa, która będzie powielana z roku na rok, zmieniając postawy dotąd mało aktywnych fizycznie Polaków.

 

dr n. med. Piotr Wesołowski

opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie”

Oceń