Twoja pociecha skarży się na bóle głowy, problemy ze snem i ma mniej energii? Przyczyny zmiany samopoczucia mogą być różne, ale jeśli utrzymują się przez dłuższy czas warto skonsultować je z lekarzem. Może okazać się, że są to objawy anemii u dziecka.
Czym jest anemia?
Hemoglobina (Hb) to białko obecne w erytrocytach, czyli krwinkach czerwonych. Czerwony barwnik krwi, którego zadaniem jest transportowanie tlenu, a konkretnie przyłączanie go w płucach i uwalnianie w tkankach.
Kilka słów wyjaśnienia na temat tego, czym jest hemoglobina i jakie funkcje pełni jest niezbędne do lepszego zrozumienia anemii (inaczej niedokrwistości). Choroby, w której przebiegu obserwuje się obniżone stężenie hemoglobiny we krwi. Doprowadza ono do problemów z zaopatrzeniem komórek w tlen i wystąpieniem uciążliwym objawów.
Jakie są objawy anemii u dziecka?
Niedokrwistość u dzieci występuje dość często. Szacuje się, że dotyczy około 40% dzieci w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat.
Po czym można poznać, że stężenie hemoglobiny we krwi jest nieprawidłowe? Po objawach anemii u dziecka, do których należą:
- bóle i zawroty głowy,
- bladość skóry,
- problemy ze snem,
- częste infekcje,
- przyspieszony oddech i tętno,
- duszność (szczególnie w trakcie wysiłku fizycznego),
- brak energii i ciągłe zmęczenie.
Część z tych objawów jest mało charakterystyczna, przez co bywa łączona z innymi przyczynami (np. problemami w szkole, zmianami pogody). Co należy zrobić, jeśli obawiasz się, że niepokojące objawy mogą świadczyć o niedokrwistości?
Badania laboratoryjne, które wykonuje się przy podejrzeniu niedokrwistości
Samo występowanie bólów głowy, częstych infekcji itd. nie wystarczy do tego, aby rozpoznać anemię. Są to niespecyficzne objawy, które mogą towarzyszyć innym chorobom.
Aby potwierdzić, że niepokojące dolegliwości wynikają ze zmniejszenia stężenia hemoglobiny we krwi należy wykonać badanie krwi. Polega ono na oznaczeniu stężenia Hb, które powinno wynosić:
- ≥11 g/dl u dzieci w wieku 6 miesięcy-5 lat;
- ≥11,5 g/dl u dzieci w wieku 5-11 lat;
- ≥12 g/dl u dzieci w wieku 12-14 lat i dziewcząt powyżej 15. roku życia;
- ≥13 g/dl u chłopców powyżej 15. roku życia;
Oprócz oznaczenia stężenia hemoglobiny lekarz może zlecić badanie stężenia ferrytyny – białka magazynującego żelazo. Pozwala ono ocenić zapasy żelaza w organizmie.
Co może być przyczyną objawów anemii u dziecka?
Zastanawiasz się, jak to się stało, że u Twojej pociechy zdiagnozowano anemię? Jedną z przyczyn może być mało urozmaicona dieta, która nie pokrywa zapotrzebowania organizmu na żelazo, a także wybrane witaminy (witaminę A, witaminę B9, witaminę B12).
Błędy żywieniowe są najczęstszą, ale nie jedyną przyczyną objawów anemii u dziecka. Wśród innych wymienia się wady wrodzone, choroby przewlekłe i obfite krwawienia.
Co robić, gdy powyższe czynniki doprowadzą do obniżenia stężenia Hb we krwi poniżej normy? Pierwszym krokiem powinno być wprowadzenie zmian w diecie i zadbanie o to, aby codzienny jadłospis zawierał odpowiednie ilości żelaza, witaminy A, witamin z grupy B i witaminy C (która zwiększa wchłanianie żelaza niehemowego). Jeśli to nie pomoże należy rozważyć (w porozumieniu z lekarzem) suplementację lub podawanie preparatów żelaza.