Lekarze przeprowadzający operacje potrzebują różnych narzędzi, które są niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego wykonania zabiegu. Musi to być wysokiej jakości sprzęt, który jest wytrzymały i wykonany z odpowiednich materiałów. Dowiedz się więcej na temat narzędzi chirurgicznych, po które najczęściej sięgają lekarze na salach operacyjnych.
Kleszcze chirurgiczne – budowa i zastosowanie
Bez wątpienia najpopularniejsze i najczęściej używane są kleszcze Peany. Są dostępne w wersji prostej i odgiętej. Stosuje się je do zamykania światła naczyń krwionośnych i zapobiegania wydostawaniu się ich treści na zewnątrz. Pomagają w skutecznym hamowaniu krwawienia.
Kleszcze Peany można także stosować jako kleszcze ginekologiczne i stomatologiczne. Na wewnętrznej stronie części pracującej mają poprzeczne rowki.
Peany są wyposażone w specjalny zacisk umożliwiający zablokowanie ich w konkretnej pozycji. To pozytywnie wpływa na komfort pracy personelu medycznego.
Wśród kleszczy chirurgicznych wyróżnia się także modele Kocher i Halstead-Mosquito. Mają podobną budowę i także są wykorzystywane do podtrzymywania tkanek, mięśni, skóry oraz powięzi. Pomagają również w skutecznym hamowaniu krwawień.
Do czego służą pęsety chirurgiczne?
Pęsety chirurgiczne, nazywane także pincetami, to niewielkie narzędzia, które także są niezastąpione na salach operacyjnych i w gabinetach zabiegowych. Służą do podtrzymywania tkanek, a także są przydatne w trakcie zakładania szwów. Pęsety chirurgiczne charakteryzują się:
- prostą budową,
- ząbkami ułożonymi naprzemiennie na końcach,
- ostrymi zakończeniami,
- zastosowaniem antypoślizgowego uchwytu.
Pincety mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. Pierwsze z nich to narzędzia wielorazowe nadające się do sterylizacji. Pęsety plastikowe można wykorzystać tylko raz.
Warto wiedzieć, że na rynku są dostępne również pincety anatomiczne. Różnią się od chirurgicznych przede wszystkim budową. Mają gładkie końcówki, które są nieco zaokrąglone. Na ich wewnętrznej stronie znajdują się delikatne żłobienia.
Czym są igłotrzymacze?
Igłotrzymacze, czyli imadła to narzędzie służące do podtrzymywania igły podczas szycia ran. Chirurdzy bardzo chętnie wykorzystują je także do wiązania końcówek nici. Dwa najpopularniejsze modele tych narzędzi to igłotrzymacze Mathieu oraz Hegar. Charakterystyczną cechą pierwszych z nich jest specyficzny kształt. Nie mają bowiem uszek. Podczas pracy chirurg trzyma je wewnątrz dłoni.
Igłotrzymacze Hegar wyglądem przypominają kleszcze. Mają uszka oraz umieszczony nad nimi zatrzask. Służy do blokowania igły w odpowiedniej pozycji oraz zabezpiecza przed jej przypadkowym wysunięciem.
Nożyczki chirurgiczne
To kolejne z narzędzi niezbędnych na salach operacyjnych. Mogą mieć ostre lub tępe końce. Służą głównie do precyzyjnego przecinania skóry i tkanek. Bardzo często są także wykorzystywane do przecinania materiałów opatrunkowych. Nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami są bezpieczne dla pacjentów, gdyż nie stwarzają ryzyka zranienia, nawet podczas manewrowania nimi blisko ciała.
Jak powinna być przeprowadzana sterylizacja narzędzi chirurgicznych?
Właściwie przeprowadzona sterylizacja jest podstawą bezpieczeństwa operowanych pacjentów. Te wykonane ze stali nierdzewnej można wielokrotnie poddawać temu procesowi. W pierwszej kolejności należy oczyścić ich powierzchnię z zabrudzeń.
Mycie narzędzi pozwala na usunięcie z nich tkanek czy krwi. Do sterylizacji stosuje się najczęściej autoklawy. Przed umieszczeniem w nich narzędzi, trzeba je zapakować do specjalnych rękawów lub torebek. Po zakończeniu tego procesu wyjałowiony sprzęt musi być odpowiednio przechowywany, aby nie doszło do jego przypadkowego zabrudzenia. Dzięki temu narzędzia będą gotowe do użycia, gdy zajdzie taka potrzeba. Duży wybór narzędzi chirurgicznych oraz akcesoriów przeznaczonych do sterylizacji, jest dostępny w ofercie hurtowni medycznej Mercant.