Together Magazyn » Aktualności » Muzeum II Wojny Światowej – to miejsce trzeba odwiedzić choć raz

Muzeum II Wojny Światowej – to miejsce trzeba odwiedzić choć raz

Nie ma chyba w Polsce drugiej placówki kulturalnej, której powstaniu towarzyszyłyby takie emocje, co Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dziś, ponad dwa miesiące po otwarciu, nie da się zaprzeczyć, że ta inicjatywa jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na mapie Trójmiasta – świadczy o tym choćby fakt, że bilety trzeba rezerwować z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Muzeum II Wojny Światowej to jedno z tych miejsc, które po prostu trzeba odwiedzić, będąc w Gdańsku. Zaaranżowana wewnątrz wystawa stała naprawdę robi wrażenie – w 21 ogromnych salach tematycznych, które zajmują ok. 5 tysięcy m kw, możemy obejrzeć ponad 35 tysięcy obiektów. Jeśli komuś ta liczba wyda się odrobinę przytłaczająca, będzie miał rację – rozmach, z jakim spotkamy się we wnętrzu gdańskiego muzeum, jest ogromny i warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie da się obejrzeć tej wystawy w ciągu godziny albo dwóch. Warto? Z pewnością, bo żaden inny obiekt w Polsce nie prezentuje wojennej historii w sposób tak kompleksowy i frapujący.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Odwiedzających wita film wyświetlany na panoramicznym ekranie, opowiadający o czasach sprzed wybuchu I wojny światowej i przypominający wydarzenia takie, jak zamach na księcia Ferdynanda, upadek europejskich monarchii, rewolucję bolszewicką czy walkę Polaków o niepodległość. To doskonały wstęp do dalszej części wystawy, która pokazuje nie tylko skutki, ale i przyczyny oraz cały przebieg II wojny światowej.

Organizatorzy postanowili przybliżyć zwiedzającym realia tamtych czasów przede wszystkim poprzez opowieści o cierpieniach, jakie dotknęły ludność cywilną. Wysiedlenia, głód, masowa eksterminacja, roboty przymusowe – wszystkie te zagadnienia, dokładnie opisane i zilustrowane eksponatami, pozwalają lepiej zrozumieć wszystkie aspekty konfliktu, który wyniszczył miliony ludzkich istnień.

Co ciekawe, wystawa nie zawęża narracji jedynie do wojennych losów Polaków. Pokazuje również walkę i cierpienia wszystkich innych narodów, jakie brały udział w II wojnie światowej. Możemy zatem dowiedzieć się sporo np. o japońskiej okupacji Chin, egzekucji Żydów w Babim Jarze pod Kijowem czy antyniemieckim powstaniu na Słowacji.

Zadbano także o to, by – oprócz ciekawej i wyczerpującej narracji – przyciągnąć zwiedzających za pomocą spektakularnych, wyjątkowych eksponatów. Mamy więc dwa czołgi: radziecki T-34 i amerykański M4 Sherman, fragment samolotu Junkers Ju 87 i rekonstrukcje warszawskiej ulicy. Wszystkie te elementy robią ogromne wrażenie, imponując swoim rozmachem, ale to dwie instalacje w części poświęconej problemowi Holocaustu sprawiając, że oglądający czują ciarki na plecach: olbrzymi mur wzniesiony z replik walizek ludzi, którzy przywieźli je do niemieckich obozów koncentracyjnych i szklana ściana ze zdjęciami Żydów pomordowanych przez Niemców. To ten moment w zwiedzaniu wystawy, kiedy widz zostaje skonfrontowany z autentyczną tragedią konkretnych ludzi i uświadamia sobie, jak wiele ofiar pochłonęła ta okrutna, wyniszczająca wojna.

Nie ma wątpliwości, że – niezależnie od politycznych przepychanek, jakie towarzyszyły otwarciu tego miejsca – Muzeum II Wojny Światowej już stało się jednym z najważniejszych miejsc na mapie Gdańska. Bogata, pełna intrygujących eksponatów wystawa przyciągnie nie tylko tych, którzy są pasjonatami historii, ale wszystkich pragnących lepiej poznać i zrozumieć drogę, jaką musieliśmy przejść, by żyć w obecnym świecie.

Muzeum II Wojny Światowej
pl. Władysława Bartoszewskiego 1
80–862 Gdańsk
tel. +48 58 323 75 20
faks + 48 58 323 75 30
sekretariat@muzeum1939.pl
http://www.muzeum1939.pl

Oceń