Bursztyn jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych skarbów polskiego Wybrzeża, który stał się wręcz jego symbolem. Handel bursztynem w ciągu setek lat był ważną dziedziną gospodarki Gdańska. Powołanie w Gdańsku placówki muzealniczej, której działalność jest poświęcona bursztynowi, było więc jak najbardziej oczywistą decyzją władz miasta.
„Bałtyckie złoto” jest cenione przez miłośników biżuterii z całego świata. Ozdoby z bursztynu można nabyć zarówno na ulicznych straganach, w tradycyjnych sklepach, jak i u jubilerów. Bursztyn ciągle jest jedną z ulubionych pamiątek, którą chętnie kupują turyści w Trójmieście. Jednak nie wszyscy turyści wiedzą, że w Gdańsku funkcjonuje muzeum poświęcone bursztynowi. Co więcej, nawet gdańszczanie często nie zdają sobie sprawy, że taka placówka istnieje, i to w samym historycznym centrum, tuż obok słynnej ulicy Długiej.
Muzeum Bursztynu, będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, jest ciągle dość młodą placówką, powołaną do życia w 2006 roku. Placówka ciągle się rozwija, jednak ekspozycja, którą można zwiedzać przez cały tydzień, jest godna uwagi. Zwiedzający mogą się zapoznać zarówno z historią cennego surowca, jego właściwościami, jak i znaczeniem dla gospodarki. W przestrzeni muzealnej zaprezentowano również sposoby obróbki bursztynu, począwszy od czasów najprostszych metod, znanych setki lat temu, aż do współczesnych technologii.
Historia naturalna powstawania bursztynu to mnogość jego form i barw. W gdańskim Muzeum Bursztynu zebrano niezwykle ciekawe okazy i odmiany tego pięknego surowca. Nie brakuje okazałych brył i niewielkich fragmentów, za to w niespotykanych kolorach. Można również podziwiać owady zatopione w bursztynie. Ekspozycja jest znakomitą formą wycieczki edukacyjnej dla całych rodzin.
W kolejnych salach można się zapoznać z dziełami sztuki, których oczywistym tworzywem stał się bursztyn. Niektóre eksponaty pochodzą nawet z czasów starożytnych, choć największa część zbiorów liczy kilkaset lat, nawiązując do czasów świetności Gdańska jako miasta bursztynników. Zwiedzający mogą podziwiać zarówno wyroby typowo artystyczne, przykładowo: ołtarzyki czy szkatułki, jak i bardziej praktyczne przedmioty codziennego użytku zdobione bursztynem, na przykład sztućce.
W Muzeum Bursztynu jest również miejsce na współczesne dzieła bursztynników. Ekspozycja nowoczesnej biżuterii jest połączona z najnowszymi technikami multimedialnymi, co przykuwa uwagę osób w każdym wieku. Również dzieci z zainteresowaniem zwiedzają tę wystawę.
Warto dodać, że Muzeum Bursztynu w Gdańsku, oprócz typowej działalności wystawienniczej, organizuje też lekcje muzealne, w których mogą uczestniczyć dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. To również ciekawa forma zapoznania się z intrygującym fragmentem historii Gdańska.
Muzeum Bursztynu
Targ Węglowy 26, Gdańsk
tel. 58 301 47 33
e-mail: bursztyn@mhmg.pl
Godziny otwarcia:
Pon.: 9.00–13.00
Wt.–Czw.: 9.00–16.00
Pt.–Sob.: 10.00–18.00
Nd.: 10.00–16.00
W poniedziałki wstęp wolny