Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Miasta w Polsce, gdzie można dostać najlepszą pracę w sektorze IT
photo--df

Miasta w Polsce, gdzie można dostać najlepszą pracę w sektorze IT

Praca w sektorze IT już od wielu lat jest przedstawiana jako jedna z najlepiej płatnych w Polsce. Dzisiaj już nikogo nie dziwi, że doświadczony programista może liczyć na wyższe wynagrodzenie niż prezes dużej spółki. Zapotrzebowanie na programistów jest ogromne, a dochód osiągany przez Internet może być tak duży, że firmy potrafią wynagradzać swoich pracowników bardzo wysokimi pensjami. Zaprogramować trzeba wszystko — nawet tak prozaiczne rzeczy, jak system, który wygeneruje GG bet kod promocyjny. Jako że sieć ma praktycznie nieograniczone możliwości i każdy może dodać do niej swoje „trzy grosze”, zapotrzebowanie na odpowiednio wykwalifikowanych pracowników regularnie rośnie. Jest tylko jeden problem — największe firmy z tego sektora najczęściej działają przede wszystkim w obrębie dużych miast, a praca zdalna nadal nie jest aż tak dobrze opłacana, jak standardowe wykonywanie swoich obowiązków w siedzibie firmy.

Zatem, które miasta w Polsce są najbardziej przychylne pracy w sektorze IT? Czy przeprowadzka ma sens? Może po prostu wystarczy zostać wolnym strzelcem, który będzie przyjmował zlecenia w sposób zdalny? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdą się w dalszej części artykułu.

Dlaczego w grę wchodzą jedynie bardzo duże aglomeracje miejskie?

Przyjęło się, że jeśli ktoś chce zwiększyć swoje szanse na uzyskanie dobrze płatnej pracy, powinien wybrać się do dużego miasta. Trudno się z tym nie zgodzić. To właśnie tam powstają biurowce, które  kuszą potężne firmy do otwierania swoich przestrzeni pracowniczych i kolejnych filii. Trudno wyobrazić sobie, żeby gigant pokroju CD Projekt Red otworzył swoje biuro w niewielkim mieście, gdzie w promieniu 10 kilometrów mieszka zaledwie 50 000 osób. W tym przypadku znalezienie odpowiedniej kadry pracowników byłoby bardzo trudne, a jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie dodatkowe aspekty, jak spotkania biznesowe, to takie miejsce staje się nieatrakcyjne i nie spełni swojej funkcji w takim stopniu, jak filia w doskonale zaopatrzonej Warszawie, czy we Wrocławiu.

Dlatego, jeśli ktoś zastanawia się nad wyborem miejsca do poszukiwania wysoko płatnej pracy w sektorze IT, to powinien skierować swoją uwagę przede wszystkim na  takie miejscowości jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, czy Poznań.

Do prezentacji możliwości wyszukiwania pracy w niżej opisanych miastach wykorzystane zostały dane z jednej z popularnych internetowych stron, na której zamieszczane są oferty pracy w firmach sektora IT.

1.  Warszawa

Nikogo nie powinno dziwić, że w Warszawie można znaleźć najwięcej opcji pracy programisty. Wybierając stolicę, przeglądarka wyświetla ponad 60 stron pozycji, przedstawiających po około 20 ofert pracy. Wynagrodzenie może znacząco różnić się ze względu na stanowisko oraz doświadczenia, ale praktycznie zawsze można liczyć na zarobki na poziomie około 10 000 zł. W niektórych przypadkach pracodawca zaznacza, że za wykonywaną pracę potencjalny pracownik może osiągać nawet 30 000 zł miesięcznie.

2.  Wrocław

Wrocław to nowoczesne i jedno z najlepiej rozwijających się miast ostatnich dekad. Nikogo nie powinno więc dziwić, że jest bardzo dobrym miejscem do lokalizacji dla rozwijających się firm sektora IT. Wyszukiwarka ofert pracy wyświetla aż 30 stron ofert, co daje około 600 potencjalnych stanowisk, o które można aplikować. Jak łatwo można się domyślić, płaca to średnio od 10 000/15 000 zł do około 30 000 zł, co stawia Wrocław na drugim miejscu pod względem atrakcyjności i możliwości znalezienia odpowiedniego stanowiska pracy.

3.  Krakow

Drugie miasto, jeśli chodzi o zaludnienie w Polsce, oferuje całkiem duże możliwości, jeśli chodzi o pracę w sektorze informatycznym. Wyszukiwarka ofert wyświetliła 38 stron, na których znajduje się po około 20 ofert pracy. Zarobki wahają się w przedziale od 10 000 do 30 000, ale zdarzają się pojedyncze przypadki, gdzie oferty proponują od około 5 000 do 10 000 zł. Mimo wszystko możliwości są naprawdę duże i jeśli ktoś aktywnie szuka pracy na terenie Krakowa, to z pewnością uda mu się znaleźć satysfakcjonujące zajęcie.

4.  Poznań

W Poznaniu swoją siedzibę ma wiele dużych firm zajmujących się szeroko pojętą technologia informacyjną. Dlatego zawsze można liczyć na około 400 ofert pracy. Zarobki plasują się na bardzo podobnym poziomie do Krakowa.  Większość firm oferuje od 10 000 do 30 000 zł. W zależności od doświadczenia można otrzymać naprawdę dobrze płatną posadę, która zapewni możliwości zarobkowe jak we wszystkich innych dużych miastach w Polsce.

5.  Łódź

W łodzi wyświetliło się około 11 stron ofert pracy, czyli około 200 stanowisk do obsadzenia. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że oferty umożliwiają zdobycie naprawdę dobrych pieniędzy. Większość ofert opiewa na kwoty od kilkunastu do ponad trzydziestu tysięcy złotych. Oczywiście zdarzają się nieco słabiej płatne stanowiska, ale stanowią one ułamek wszystkich propozycji. Reasumując, Łódź może zapewnić wysoko płatną pracę, ale zapewnia kilkukrotnie mniejsze możliwości niż wspomniana wyżej Warszawa, co premiuje przede wszystkim osoby ze sporym doświadczeniem programistycznym.

A może praca zdalna?

Warto zwrócić uwagę, że wśród ofert pracy stacjonarnej, znajdują się także propozycje współpracy zdalnej. Ich odsetek nieustannie się zwiększa, a proponowane zarobki niekiedy pokrywają się z tym, co oferują firmy wymagające dojazdów do biura. Dlatego warto zastanowić się także nad tą opcją. Wtedy nie trzeba zwracać uwagi na możliwości danego regionu, a jedynie na swoje preferencje i kwalifikacje. Praca zdalna daje niesamowitą swobodę i z czasem może zastąpić standardową, sprawiając, że granice pomiędzy bogatszymi a biedniejszymi regionami całkowicie się zatrą.

Oceń