Katar prędzej czy później dopada każdego. Bardzo łatwo jest się nim zarazić, szczególnie w sezonie przeziębień. Wystarczy przebywać w otoczeniu chorej osoby albo dotknąć rzeczy, na które ktoś niefortunnie kichnął. Jedną z najbardziej uciążliwych form tej dolegliwości jest katar zatokowy.
Objawy zapalenia zatok
Charakterystycznym objawem zapalenia zatok jest rozpychający ból u nasady nosa wzmagający się podczas pochylania i wysiłku. Objawy są najbardziej dokuczliwe rano i towarzyszy im wydzielina z nosa, tak zwany katar zatokowy. Jej wygląd zależy od podłoża choroby. Jeśli przyczyną zapalenia zatok są wirusy wydzielina z nosa jest wodnista i przezroczysta, a jeśli baterie to gęsta i ropna.
Zapaleniu zatok towarzyszy często gorączka, brak apetytu, pogorszone samopoczucie i ogólne rozbicie. Wydzielina spływająca z nosa może dodatkowo podrażniać gardło i powodować kaszel i odchrząkiwanie. Oprócz zatok czołowych zapalenie może objąć również zatoki szczękowe i sitowe. W przypadku zatok szczękowych chorobie towarzyszy ból górnej szczęki, zębów i policzków. Przy chorobie zatok sitowych objawem są opuchnięte powieki i okolice oczu, zatkanie nosa, a nawet czasowa utrata powonienia.
Leczenie zapalenia zatok polega przede wszystkim na łagodzeniu stanu zapalnego, zahamowaniu rozwoju baterii lub wirusów oraz pozbyciu się wydzieliny zalegającej w zatokach. W przypadku kiedy choroba dopiero się zaczęła warto spróbować domowych sposobów. Jeśli po kilku dnach nie pomogą konieczna będzie wizyta u lekarza.
Domowe sposoby na zapalenie zatok
Jest wiele domowych sposobów na zapalenie zatok. Leczenie warto rozpocząć od kompresów z soli. Do przygotowania takiego kompresu potrzebna będzie sól jodowo-bromowa (dostępna w aptece) i płócienna ściereczka. Kilka garści soli należy podgrzać na patelni, jeszcze ciepłą (ale nie gorącą!) sól zawinąć w ściereczkę i przykładać do nosa. Związki bromu i jodu uwalniające się pod wpływem ciepła przyspieszą proces oczyszczania zatok. Ważne jest żeby kilka godzin po terapii nie wychodzić na zimne powietrze. Inny okład pomagający przy chorobie zatok to okład z grochu (można go również łączyć z solą jodowo-bromową aby uzyskać wzmocniony efekt). Wystarczy tylko podgrzać garstkę grochu w piekarniku w temperaturze 60°C, zawinąć w ściereczkę lub nawet skarpetkę z naturalnego materiału i przykładać w chore miejsce. Na podobnej zasadzie można przygotować również okład z gorczycy.
Innym skutecznym sposobem radzenia sobie z uporczywym zapaleniem zatok są inhalacje z użyciem olejków eterycznych lub ziół. Do zabiegu, potocznie nazywanego parówką, będzie nam potrzebna miska, gorąca woda, ręcznik oraz wybrane zioła lub olejki eteryczne. Do miski należy wlać około 1-1,5 l gorącej wody i dodać do niej kilka kropli olejku eterycznego. Najlepiej sprawdzi się olejek z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, kamforowy, lawendowy, sosnowy, rozmarynowy lub z miętowy pieprzowej. Jeśli chcemy użyć ziół (na przykład rumianku, szałwii, mięty pieprzowej lub tymianku) potrzebna nam będzie wrząca woda do ich zaparzenia. Ważne jest jednak aby samą inhalację przeprowadzać kiedy woda będzie jedynie gorąca – zbyt wysoka temperatura pary wodnej może doprowadzić do poparzenia układy oddechowego. Kiedy uzyskamy właściwą temperaturę wody należy przykryć głowę ręcznikiem i pochylić się nad miską. W ten sposób opary skoncentrują pod ręcznikiem. Ważne jest aby nie trzymać głowy zbyt nisko powierzchni wody, bo tam temperatura jest najwyższa. Dodatkowo warto zamknąć oczy, bo niektóre olejki eteryczne mogą je podrażnić. Cały proces nie powinien trwać dłużej niż 10 minut. Inhalacje pomagają w rozrzedzeniu zalegającej wydzieliny, udrażniają nos oraz działają antybakteryjnie.
Przy zapaleniu zatok warto również wypróbować maści rozgrzewające. Dzięki zawartości olejków eterycznych i właściwościom rozgrzewającym maści zastosowanie specyfiku działa jak inhalacja i ciepły okład w jednym. Wystarczy tylko odrobinę maści wmasować w czoło i skronie, a potem owinąć głowę ciepłym ręcznikiem lub ściereczką. Osoby z wrażliwą skórą mogą odczuwać w miejscu nałożenia maści lekkie pieczenie. Dodatkowo warto wypróbować także picie nalewki z czosnku i kwiatów dziewanny, herbatek ziołowych z dodatkiem cynamony lub imbiru oraz wdychanie świeżo startego chrzanu.
Co jeszcze pomoże?
Podczas choroby należy pić bardzo dużo wody. Dobrze nawilżona śluzówka nosa stanowi lepszą zaporę przed drobnoustrojami. Dodatkowo warto zadbać o wysoką wilgotność powietrza w pomieszczeniach, szczególnie w okresie grzewczym. Pomogą w tym nawilżacze powietrza lub nawet mokre ręczniki powieszone na ciepłym kaloryferze. W czasie choroby bezwzględnie trzeba unikać dymu tytoniowego, pyłów, alergenów, drażniących środków chemicznych i innych zanieczyszczeń. Kontakt z nimi spowolni regenerację podrażnionej śluzówki nosa.
Jeśli domowe sposoby okazały się nieskuteczne warto wybrać się do apteki po leki na zapalenie zatok. O tym jaka substancja będzie najbardziej skuteczna można przeczytać na https://www.acatar.pl/leczeniezapaleniazatok.html.