Together Magazyn » Zdrowie » Leczenie ADHD medyczną marihuaną – czy to możliwe?
leczenie dzieci z ADHD marihuaną medyczną

Leczenie ADHD medyczną marihuaną – czy to możliwe?

ADHD to zaburzenie rozwijające się w dzieciństwie, które charakteryzuje się nadpobudliwością, problemami z koncentracją oraz impulsywnością.

Leczenie jest trudne i niekiedy nie przynosi oczekiwanych rezultatów, ale jak wykazują badania, dzięki medycznej marihuanie udaje się uzyskać wyraźną poprawę u pacjentów z ADHD nie reagujących na standardowe leczenie. Dowiedz się, jak medyczna marihuana może pomóc w przypadku zespołu nadpobudliwości psychoruchowej.  

Czym jest ADHD?

ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej, czyli zaburzenie objawiające się nadmierną ruchliwością, trudnościami z koncentracją, brakiem uwagi oraz impulsywnością. Dolegliwości te często prowadzą do problemów w nauce, problemów z zachowaniem oraz trudności w relacjach. 

Leczenie ADHD to terapia kompleksowa składająca się z psychoterapii, właściwej diety oraz przyjmowania leków. Niestety lek pierwszego rzutu często nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a przy tym powoduje liczne skutki uboczne, takie jak: zahamowanie wzrostu, zaburzenia snu czy brak apetytu. 

Rozwiązaniem może być terapia medyczną marihuaną. 

Medyczna marihuana a ADHD

Marihuana medyczna wykazuje szereg działań prozdrowotnych, które korzystnie wpływają na zmniejszenie objawów ADHD. Badania przeprowadzone na osobach dorosłych cierpiących na to zaburzenie wykazały, że regularne stosowanie konopi medycznych wycisza organizm, uspokaja, zmniejsza nadpobudliwość, a także wspiera koncentrację i pamięć. 

Działanie marihuany jest związane m.in. z poprawą transportu dopaminy do mózgu. Okazuje się, że u osób z ADHD dochodzi do nieprawidłowości w transmisji tego neuroprzekaźnika, a podawanie THC – jednego z dwóch najważniejszych kannabinoidów zawartych w medycznej marihuanie, poprawia transport i zwiększa produkcję dopaminy. 

Działanie medycznej marihuany porównywane jest do tradycyjnie stosowanych leków farmakologicznych w ADHD.

Zaburzenia układu endokannabinoidowego w ADHD 

Naukowcy uważają, że u niektórych osób za rozwój choroby odpowiadają nieprawidłowości w układzie endokannabinoidowym, dzięki któremu możliwy jest wpływ medycznej marihuany na organizm człowieka

To również sprawia, że za pomocą konopi medycznych można stymulować układ endokannabinoidowy i przywracać jego prawidłowe funkcjonowanie, co przekłada się na poprawę objawów u pacjentów z ADHD. 

Medyczna marihuana a tradycyjna farmakoterapia

Medyczna marihuana w porównaniu do tradycyjnego leczenia wydaje się być bezpieczną formą terapii. Stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza powoduje łagodne skutki uboczne, które najczęściej obejmują: suchość w jamie ustnej, zaburzenia pamięci czy zwiększenie apetytu. Zwykle te dolegliwości są łagodne i ustępują w ciągu kilku godzin. 

W przypadku tradycyjnej farmakoterapii, działania niepożądane są znacznie silniejsze i zwykle trwają przez cały okres leczenia. Wśród najczęściej występujących wymienia się: obniżenie apetytu, spadek masy ciała, wzrost ciśnienia tętniczego, drgawki czy nieregularne bicie serca.

Podsumowanie

Medyczna marihuana może być stosowana u pacjentów z ADHD z dobrym skutkiem. Jej działanie pomaga zapanować nad głównymi objawami, zmniejszając nadpobudliwość i impulsywność, a także poprawiając koncentrację.

Ponadto działa również na przyczyny choroby, m.in. korzystnie wpływając na transport dopaminy do mózgu oraz zwiększając jej produkcję, a także przywracając równowagę w funkcjonowaniu układu endokannabinoidowego. 

Oceń