Laserowa korekcja wzroku to nowoczesny sposób na uniezależnienie się od okularów korekcyjnych i szkieł kontaktowych. Zabieg nie wymaga długiej rekonwalescencji ani długich przygotowań. Stąd tak wiele osób dotkniętych niezbornością, nadwzrocznością lub krótkowzrocznością decyduje się na tego typu rozwiązanie. Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim udasz się na wizytę kwalifikującą do laserowej korekcji wzroku i porozmawiasz ze specjalistą.
Jak wygląda laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wzroku jest przeprowadzana na najbardziej zewnętrznej warstwie oka, tj. rogówce. Najpierw lekarz stosuje specjalne krople o działaniu znieczulającym, a następnie za pomocą nowoczesnego lasera modeluje rogówkę oka w taki sposób, aby promienie świetlne, które trafiają do gałki ocznej, skupiały się bezpośrednio na siatkówce. Jesteś ciekawy, jak długo trwa cała procedura? Laserowa korekcja wzroku trwa maksymalnie 20 minut, a samo laserowanie rogówki zajmuje kilkanaście sekund na oko, tak więc jest to krótkotrwały zabieg, który przeprowadzamy w ramach chirurgii jednego dnia (zostaniesz w klinice okulistycznej tylko kilka godzin po korekcji). Modelowanie głębszych warstw rogówki z użyciem lasera wykonuje wykwalifikowany i doświadczony lekarz chirurg, którego wspiera doskonale wyszkolony personel medyczny.
Różne metody laserowej korekcji wzroku
W zależności od konkretnego przypadku lekarz chirurg może zastosować różne metody korekcji, takie jak np.:
- FemtoLASIK – jest to nowoczesna metoda zabiegowa, która koryguje szeroki zakres korygowanych wad refrakcji. Podczas procedury specjalista używa dwóch laserów: femtosekundowego, który odseparowuje cienki płatek rogówki i excimerowego, który z kolei usuwa wadę wzroku,
- Lentivu® (ReLEx™ SMILE) – zaletą tej metody jest minimalna inwazyjność, pozwala na szybki powrót do ćwiczeń fizycznych,
- Trans PRK – nabłonka jest odparowany przy pomocy lasera,
- EBK – jest to starsza metoda powierzchniowa, która cechuje się niskim stopniem inwazyjności. EBK zapewnia szybki powrót do normalnego funkcjonowania, wymaga jednak noszenia przez kilka dni po zabiegu specjalnego opatrunku,
- PRK (fotorefrakcyjna keratektomia) – zabieg przeprowadzany na powierzchni oka za pomocą lasera excimerowego. Jest to najstarsza metoda laserowej korekcji wzroku.
Rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wzroku
Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku i stabilizacja wzroku jest indywidualną kwestią. U jednych Pacjentów proces ten trwa krócej, u innych nieco dłużej. Wiedz, że bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić różne dolegliwości powodujące pewien dyskomfort, takie jak np.:
- nadwrażliwość na światło,
- pieczenie oczu,
- silne łzawienie,
- szczypanie oczu,
- zaczerwienienie,
- uczucie obecności ciała obcego w gałce ocznej.
Objawy te zwykle mijają samoistnie w ciągu 24 godzin. Ewentualne dolegliwości bólowe oka możesz łagodzić, stosując ogólnodostępne leki o działaniu przeciwbólowym. Nie wiesz, jakich czynności i aktywności unikać w ciągu pierwszych kilkunastu dni po zabiegu? Niewskazane jest korzystanie z sauny, siłowni ani solarium. Nie zalecamy także pływania na basenie i kąpieli w innych zbiornikach wodnych.
Kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku
Przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku musisz wykonać wiele badań kwalifikacyjnych, aby wykluczyć współistniejące choroby, które mogłyby wpłynąć negatywnie na skuteczność laseroterapii. Jest to np.:
- topografia rogówki,
- biometria optyczna,
- pomiar gęstości komórek śródbłonka,
- badanie widzenia obuocznego,
- pomiar szerokości źrenic,
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- OCT tylnego odcinka oka i rogówki,
- komputerowe badanie refrakcji,
- pomiar ostrości wzroku.
Ile trwają wszystkie niezbędne badania okulistyczne? 1,5-3 godziny (pamiętaj, że są one bezbolesne i nie powodują dyskomfortu).
Poznaj przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku
Zanim zdecydujesz się na laserową korekcję wzroku, musisz poznać najważniejsze czynniki wykluczające. Do podstawowych przeciwwskazań zaliczamy m.in.:
- jaskrę,
- ciążę i okres karmienia piersią,
- zaćmę,
- choroby plamki żółtej,
- stożek rogówki,
- niestabilne wady wzroku,
- schorzenia dystroficzne,
- zbyt cienką rogówkę,
- wrodzone patologie rogówki,
- skłonność do tworzenia się bliznowców.
Źródła:
[dostęp: 29.03.2024 r.]
https://podyplomie.pl/okulistyka/31069,podstawy-laserowej-korekcji-wad-wzroku