Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Kwas salicylowy na trądzik. Jak to działa?
główne Kwas-salicylowy-na-trądzik.-Jak-to-działajpg

Kwas salicylowy na trądzik. Jak to działa?

Kwas salicylowy jest składnikiem znajdującym coraz większe uznanie w sektorze kosmetycznym, o czym świadczy jego częsta obecność w kremach czy żelach do mycia twarzy. Kwas salicylowy znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwtrądzikowych, ale przypisuje mu się też wiele innych przydatnych cech. Czym dokładnie jest kwas salicylowy i dlaczego warto go stosować do walki z trądzikiem?

Kwas salicylowy – co to takiego?

Kwas salicylowy to organiczny związek chemiczny pochodzący z grupy aromatycznych hydrokwasów karboksylowych, występujący pod postacią krystalicznego proszku w kolorze białym oraz bezbarwnych igiełek. Kwas salicylowy jest substancją posiadającą zdolność obniżania pH naskórka oraz zmniejszania stopnia jego przylegania. Te właściwości kwasu powodują, że wierzchnie warstwy naskórka szybciej są usuwane i pobudza się wytwarzanie nowych komórek skóry.

Kwas salicylowy pozyskiwany jest z wierzby białej, głównie z jej korzenia. Posiada on szerokie zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce. Jest substancją niezbędną do produkcji aspiryny, czyli popularnego leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego. Ponadto związek chemiczny wykorzystywany jest do dezynfekcji oraz, w połączeniu z kwasem mlekowym, do wypalania brodawek. Wiele lat temu kwas salicylowy używany był w przemyśle spożywczym jako konserwant żywności, jednak z uwagi na jego toksyczność w dużych stężeniach został zamieniony na benzoesan sodu i azotan potasu.

Kwas salicylowy w leczeniu trądziku

Kwas salicylowy jest szczególnie polecany osobom z tłustą cerą oraz zmagającym się ze zmianami trądzikowymi. Do najważniejszych korzyści płynących ze stosowania preparatów z  kwasem salicylowym zalicza się:

  • oczyszczanie i zwężanie porów skóry,
  • przeciwdziałanie tworzeniu się wyprysków,
  • leczenie istniejących wyprysków,
  • przyspieszanie gojenia się podrażnień oraz stanów zapalnych,
  • zapobieganie wrastaniu włosków,
  • zapobieganie zapaleniu mieszków włosowych,
  • działanie bakteriobójcze,
  • redukowanie nadmiaru sebum,
  • usuwanie zanieczyszczeń.

Mając na uwadze korzyści wynikające z używania kosmetyków wzbogaconych kwasem salicylowym, można śmiało uznać, że są one idealne przy tłustej i trądzikowej cerze, ale również mogą polepszyć kondycję skóry normalnej i mieszanej. Za sprawą swoich właściwości oczyszczających omawiany kwas może być z powodzeniem wykorzystywany do walki z łupieżem oraz z nadmiernym przetłuszczaniem skóry głowy. Warto nadmienić, że wiele szamponów przeciwłupieżowych posiada w swoim składzie właśnie kwas salicylowy.

Posiadając skórę trądzikową, oprócz kwasu salicylowego bardzo pomocny może okazać się kwas hialuronowy. Wspomniany kwas polecany jest szczególnie po 25. roku życia, bowiem wtedy jego poziom w ludzkiej skórze zaczyna stopniowo spadać. Kwas hialuronowy skutecznie spłyca blizny, także te będące następstwem zmian trądzikowych. Niemniej należy pamiętać, że używanie kwasu hialuronowego nie jest polecane w przypadku ostrego trądziku, któremu towarzyszy stan zapalny.

Jak dokładnie działa kwas salicylowy?

Kwas salicylowy jest substancją działającą już przy bardzo niskim stężeniu, dobrze rozpuszczalną w tłuszczach. Dzięki tej rozpuszczalności szybko przenika przez sebum na skórze, trafiając do wnętrza mieszków włosowo-łojowych, gdzie zabija bakterie i usuwa zanieczyszczenia, nie podrażniając przy tym skóry. Przeznaczone do domowego użytku kosmetyki posiadają zazwyczaj bardzo małe stężenie kwasu salicylowego, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli zależy nam na zastosowaniu profesjonalnej kuracji np. z wykorzystaniem peelingu chemicznego, warto zgłosić się do salonu kosmetycznego, ponieważ niewłaściwe używanie kwasu o wysokim stężeniu może skutkować pojawieniem się nieestetycznych zmian skórnych.

Przeciwwskazania do stosowania kwasu salicylowego

Pomimo że kwas salicylowy może być stosowany w większości przypadków, istnieją pewne w sytuacje, w których nie wolno go używać. Kwas salicylowy jest absolutnie zakazany, gdy:

  • jesteśmy w czasie kuracji stężonymi retinoidami,
  • posiadamy bardzo silny trądzik i otwarte rany,
  • mamy alergię na salicylany,
  • często opalamy się w solarium lub na słońcu.
Oceń