W dziedzinie stomatologii coraz częściej wykorzystuje się zdjęcia panoramiczne i prześwietlenia pojedynczych zębów. Dzięki nim lekarz dentysta lub chirurg stomatologiczny jest w stanie zaproponować pacjentowi najlepszą metodę leczenia. Prześwietlenie nie wymaga od pacjenta skomplikowanego przygotowania, a koszty badania są przystępne. Dowiedz się więcej o wykorzystywaniu zdjęć panoramicznych w stomatologii.
1. Leczenie ortodontyczne zębów
2. Stomatologia zachowawcza a RTG zębów
3. Leczenie kanałowe
Zdjęcia panoramiczne zębów wspierają leczenie i pomagają lekarzom uzyskać najlepsze możliwe efekty u każdego pacjenta. Z tego względu zdjęcia RTG wykorzystuje się praktycznie w każdej z dziedzin stomatologii. Dzięki panoramie zębów leczenie kanałowe, ortodontyczne lub chirurgiczne jest lepiej zaplanowane, a sam proces leczenia przebiega bez zakłóceń. Poznaj więcej zalet i sposobów wykorzystania zdjęć panoramicznych zębów.
Leczenie ortodontyczne zębów
Cały proces leczenia ortodontycznego zajmuje od kilkunastu miesięcy do kilku lat. Zdjęcie panoramiczne zębów pozwala stworzyć kompleksowy plan leczenia dla pacjenta w każdym wieku. Dotyczy to zarówno pacjenta dorosłego, jak i dziecka. Zapoznając się ze zdjęciem lekarz ortodonta, może zapewnić pacjentowi indywidualne podejście do prostowania zębów, uwzględniające wszystkie problemy, z którymi boryka się dana osoba. W leczeniu ortodontycznym panorama szczęki może być wykonywana na różnych etapach leczenia, by ocenić efekty prowadzonych działań.
Stomatologia zachowawcza a RTG zębów
Stomatologia we Wrocławiu jest dobrze rozwinięta, dlatego w coraz większej liczbie gabinetów dentystycznych wykorzystuje się nowoczesne technologie i metody leczenia. Dla lekarzy stomatologów oferujących leczenie zachowawcze RTG zębów pełni kluczową rolę w ocenie stanu uzębienia. Na zdjęciu widać wszystkie braki zębowe, wypełnienia, a także głębokie ubytki, które wymagają przeprowadzenia leczenia kanałowego. W planie leczenia przygotowanym na podstawie prześwietlenia lekarz może uwzględnić również końcowe zabiegi estetyczne, jak wybielanie zębów.
Leczenie kanałowe
U pacjentów z głębokimi ubytkami w zębach i zajętymi korzeniami zębów konieczne jest leczenie endodontyczne, czyli kanałowe. W jego trakcie pacjent ma czyszczone korzenie zębowe, które mają zróżnicowaną długość i kształt. Na zdjęciu stomatolog jest w stanie sprawdzić, czy prawidłowo wyczyścił i wypełnił kanały, co ogranicza ryzyko wystąpienia groźnych powikłań. Dodatkowo zdjęcie pozwala przekonać się, czy stan zapalny zajął wyłącznie jeden ząb, czy ten rozwinął się na okoliczne tkanki.