Together Magazyn » Aktualności » Jakie są przyczyny powstawania worków pod oczami?
worki pod oczami usuwanie bydgoszcz wp

Jakie są przyczyny powstawania worków pod oczami?

Worki pod oczami są nie tylko nieestetyczne i trudne do zamaskowania pod makijażem. Niestety dodają również lat i odbierają nam dobre samopoczucie, kiedy patrzymy w lustro i mamy świadomość, że inni je dostrzegają. Chociaż worki pod oczami najczęściej pojawiają się wraz z wiekiem, mogą być też przypadłością występującą u młodszych osób. Skąd się biorą i co zrobić, aby je skutecznie zwalczyć? Sprawdź i ciesz się pięknym, pełnym wigoru spojrzeniem.

Czym charakteryzują się worki pod oczami?

Worki pod oczami są łagodnymi obrzękami, które powstają poprzez gromadzenie się w ich wnętrzu limfy oraz występowania nieprawidłowych przepływów w rejonie dolnych powiek. Najczęściej worki pod oczami pojawiają się wtedy, gdy osłabiona i zwiotczała skóra ulega rozluźnieniu. Na skutek tego powstaje charakterystyczny woreczek. Dolne powieki są bardzo cienkie i delikatne, dlatego też jest to obszar bardzo podatny na występowanie typowych zgrubień, które nazywamy workami pod oczami.

Worki pod oczami mogą też wystąpić, gdy skóra w tym obszarze utraci jędrność i ulegnie rozluźnieniu. Powstała przestrzeń wypełnia się wówczas tłuszczem oraz wodą. Tego typu worki pod oczami pojawiają się najczęściej wraz z upływem lat, choć niekiedy występują też u młodych osób. Worki pod oczami najczęściej widać w godzinach porannych, kiedy to woda gromadzi się właśnie w tym rejonie. Zgrubienia w dolnych powiekach nie są szkodliwe. Jednak zdecydowanie to przypadłość nieestetyczna.

Worki pod oczami – przyczyny powstawania

Worki pod oczami powstają głównie w wyniku postępującego procesu starzenia się skóry. Z biegiem lat mięśnie okrężne oka ulegają osłabieniu, zmniejsza się również ilość kolagenu oraz elastyny, które odpowiadają za jędrność. Delikatna skóra wokół oczu, a w szczególności dolnych powiek staje się mniej ukrwiona. W okolicy oka nie występują również gruczoły łojowe, które odpowiadają za wytwarzanie sebum. W związku z tym ten obszar nie jest odpowiednio nawilżany w sposób naturalny, co sprzyja powstawaniu worków.

Ponadto czynnikiem, który powoduje, że pod oczami tworzą się charakterystyczne zgrubienia, są uwarunkowania genetyczne. Należy tu również wymienić brak odpowiedniej ilości snu, przez co worki pod oczami pojawiają się także u młodszych osób. Na powstawanie charakterystycznych obrzęków pod oczami wpływ mają także:

  • wycieńczenie organizmu,
  • stres,
  • chroniczne zmęczenie,
  • zaburzenia w usuwaniu toksyn z organizmu,
  • niewłaściwe zabezpieczenie skóry przed działaniem promieni słonecznych,
  • nieprawidłowa dieta,
  • zbyt mała ilość wypijanych płynów,
  • nadmiar kofeiny,
  • palenie papierosów i spożywanie alkoholu.

Szereg zabiegów z zakresu innowacyjnej kosmetologii i medycyny estetycznej, które wspomagają redukcję worków pod oczami, wykonują specjaliści z Bieńkowscy Clinic z oddziałami w Częstochowie i Bydgoszczy.

Jakie choroby mogą powodować worki pod oczami?

Worki pod oczami mogą też pojawiać się w związku z występowaniem różnego rodzaju schorzeń. Często to jeden z objawów niedoczynności tarczycy i spowolnienia metabolizmu, a także alergii na roztocza, kurz czy pyłki. Podobne objawy daje też zapalenie spojówek. Obrzęki pod oczami wynikające z zaburzeń krążenia towarzyszą sinicy. Wówczas skóra wokół oczu nabiera dodatkowo lekko niebieskofioletowego odcienia.

Choroby, którym towarzyszy występowanie worków pod oczami, to również różne dolegliwości nerek. W tym przypadku wiąże się to z zatrzymywaniem wody w organizmie. Problemy z odprowadzaniem toksyn mogą być natomiast wynikiem chorób wątroby.

W przypadku, gdy worki pod oczami stanowią problem przewlekły i są związane ze zwiotczałą, rozciągniętą skórą, a dodatkowo towarzyszy im opadająca powieka, warto zastanowić się nad zabiegiem blefaroplastyki, który pozwoli pozbyć się nadmiaru skóry w okolicach oczu i trwale odmłodzić spojrzenie.

Oceń