Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak zadbać o work-life balance, gdy pracujemy zdalnie?
pracazdalna

Jak zadbać o work-life balance, gdy pracujemy zdalnie?

Zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym często sprawia nam trudność. Przekraczanie granic i mieszanie się ze sobą tych dwóch sfer negatywnie wpływa na jakość wykonywanych obowiązków, a także na potrzebny każdemu odpoczynek. Skutki takiego zachowania mogą odczuwać szczególnie osoby pracujące zdalnie. Z tego powodu warto zadbać o work-life balance. Jak go utrzymać? Z pomocą zebranych przez nas informacji nie będzie to tak duże wyzwanie.

Miejsce do pracy

Zacznijmy od przygotowania dobrego miejsca do wykonywania naszej pracy zdalnej. Warto zadbać o przyjemną przestrzeń, która będzie zachęcać nas do długiego przebywania w niej, oczywiście w trakcie pracy. Nasz home office powinien spełniać kilka warunków. Nie musimy przeprowadzać remontu i tworzyć całego biura tylko dla siebie. Wystarczy, że zadbamy o wygodne siedzenie i posprzątamy nasze biurko czy stół. Niech zapanuje wokół nas porządek, dzięki czemu zbędne dokumenty czy kolekcja kubków po kawie nie będzie zajmować potrzebnego miejsca. Schludna przestrzeń zagwarantuje, że nic nie będzie nas rozpraszać. Warto zadbać również o to, by inni domownicy nie wykonywali swoich obowiązków tuż obok w trakcie naszej pracy – to pomoże nam się skoncentrować i skupić na zawodowych zadaniach.

Rutynowe godziny pracy

Stwórzmy rutynę, która pomoże utrzymać pracę pod naszą kontrolą. Ustalmy godziny, w których będziemy codziennie rozpoczynać i kończyć nasz zawodowy dzień. Wybierzmy taki przedział, dzięki któremu po pracy wciąż pozostanie nam sporo czasu na obowiązki domowe, a przede wszystkim na odpoczynek. Warto także zachować wszelkie czynności, które wykonywalibyśmy przed wyjściem z domu. Przebierzmy się z piżamy, zjedzmy śniadanie i dopiero wtedy usiądźmy do pracy. W ten sposób łatwiej przestawimy się na tryb działania i będziemy gotowi do efektywnego wykonywania zadań. Pamiętajmy także, aby nie rozpraszać się ciągle innymi rzeczami, a po telefon sięgajmy najlepiej dopiero podczas jednej z krótkich przerw, które także warto robić.

Lista priorytetów i komunikacja

Rozpoczynając pracę, zastanówmy się, jakie są priorytety na ten dzień – co najpierw powinniśmy zrobić, aby trzymać się naszych stałych godzinach. Przygotujmy własny harmonogram i listę rzeczy do zrobienia. Jeśli któreś z obowiązków potrzebują większej uwagi i skupienia, zajmijmy się nimi w czasie naszej najwyższej produktywności. Ponadto pamiętajmy o częstym komunikowaniu się z innymi pracownikami. Jeśli otwarcie przedstawimy swoją listę zadań, nie będziemy musieli martwić się o to, że nagle zostaną nam przydzielone kolejne obowiązki, które zakłócą przygotowany przez harmonogram. Warto także utrzymywać koleżeńskie stosunki ze współpracownikami – tak samo, jak w przypadku pracy w trybie stacjonarnym. W tym wypadku dobrą radą będzie przynajmniej od czasu do czasu włączyć kamerę podczas spotkań, nawet, jeśli nie jest ona obowiązkowa. Kilka minut rozmowy nie na temat ważnego projektu również wpłynie pozytywnie na atmosferę między wszystkimi, a dzięki temu będziemy mogli liczyć również na wzajemną pomoc.

Dlaczego warto pracować zdalnie?

Praca zdalna otwiera przed nami wiele możliwości. Dla wielu jest to wymarzona forma spełniania się zawodowego. Oferuje każdemu szansę na wykonywanie obowiązków z dowolnego miejsca – możemy wybrać komfort własnego domu, ale także ulubioną kawiarnię lub bibliotekę. Wszędzie, gdzie będziemy uważać, że zapewnione zostaną nam warunki do spokojnego pracowania zdalnego. Dzięki temu nie musimy także przeprowadzać się do innego miasta w celu poszukiwania zadowalających ofert pracy. Główna siedziba firmy może znajdować się na drugim końcu Polski lub nawet poza jej granicami, a my wciąż będziemy mieli szansę się w niej zatrudnić. Często nie jesteśmy także zmuszeni pracować w określonych godzinach, możemy więc wybrać, kiedy chcemy rozpoczynać nas dzień i jakie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w naszym wykonaniu.

Warto pamiętać, że mimo rosnącej popularności pracy zdalnej, nie wszyscy pracodawcy zapewniają taki tryb wypełniania obowiązków. Najwięcej ogłoszeń możemy znaleźć w wybranych dziedzinach, w których nasza obecność w biurze lub innym miejscu pracy nie będzie kluczowa dla jego funkcjonowania. Będzie to m.in. branża IT, obsługa klienta czy marketing. Ponadto na takie warunki zatrudnienia mogą liczyć księgowi, korepetytorzy oraz graficy.

Gdy chcemy zmienić pracę lub szukamy swojej pierwszej, aktualne ogłoszenia z Gdańska można przeglądać w serwisie „Gowork.pl”. Zapoznamy się tam z szeroką ofertą, zarówno dla zainteresowanych trybem stacjonarnym, jak i zdalnym. Takie miasta, jak Gdynia czy Gdańsk oferują olbrzymią ilość ofert pracy, zarówno stacjonarnej, jak i hybrydowej lub w 100% zdalnej.

Warto zastanowić się nad nowym miejscem pracy, kiedy w obecnej firmie nie są szanowane zasady zdrowego podejścia do wykonywanych obowiązków. Jeśli czujemy się niespełnieni w zawodzie, nasze zaangażowanie jest pomijane lub jesteśmy zmuszeni często zostawać po godzinach, to sygnały, że nadszedł czas znaleźć zatrudnienie z lepszymi dla nas warunkami. A gdy już przejrzymy przykładowo ogłoszenia z Gdyni i zdecydujemy się aplikować na wybrane przez nas stanowisko z możliwością pracy zdalnej, pamiętajmy o omówionych wskazówkach.

Oceń