Together Magazyn » Zdrowie » Jak zadbać o mikrobiom niemowlaka?
zdrowe niemowlę z rodzicami w łóżku

Jak zadbać o mikrobiom niemowlaka?

Przewód pokarmowy każdego z nas jest zamieszkiwany przez bakterie. Zespół mikroorganizmów bytujących w jelitach określa się mianem mikrobioty czy też mikroflory jelitowej. Skład mikrobiomu wpływa na układ immunologiczny i ma ogromne znaczenie w kontekście dobrej kondycji organizmu już od narodzin.

Jak dbać o prawidłową ilość dobrych bakterii w brzuszku dziecka każdego dnia?

Warto wiedzieć, że kształtowanie mikroflory jelitowej rozpoczyna się już w pierwszych dniach życia dziecka i jest niezwykle intensywne przez cały pierwszy rok. W związku z tym bardzo ważne jest, by w umiejętny sposób dbać o mikrobiom niemowlaka. Jak to robić? Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek.

Proces zasiedlania układu pokarmowego dziecka przez dobre bakterie rozpoczyna się praktycznie dopiero w momencie narodzin. Naszym zadaniem jest więc wspierać rozwój mikroflory jelitowej dziecka na każdy możliwy sposób. Jednym z najprostszych, a zarazem najbardziej skutecznych jest odpowiedni sposób karmienia.

Bardzo istotnym aspektem jest karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia. Pokarm matki dostarcza organizmowi dziecka wszystkich niezbędnych mu składników, wspomagając zasiedlanie układu pokarmowego przez dobroczynne bakterie.

Nie każda mama jednak jest w stanie karmić swoje dziecko piersią, niekiedy z różnych powodów zwyczajnie nie jest to możliwe. Wtedy warto wybrać odpowiednie mleko modyfikowane, o składzie wzbogaconym przez bakterie probiotyczne. Znajdować się w nim powinien m.in. prebiotyczny błonnik pokarmowy, czyli oligosacharydy obecne w pokarmie kobiecym. Taka mieszanka pozytywnie wpływa na rozwój flory bakteryjnej jelit i wzmacnia odporność dziecka w podobny sposób jak mleko matki.

Mikrobiom niemowlaka – co może zmieniać jego skład?

Ilość i jakość flory bakteryjnej jelit u dziecka z różnych przyczyn może zostać zakłócona. Dzieje się tak choćby w przebiegu antybiotykoterapii. Antybiotyki bowiem, oprócz zwalczania chorobotwórczych bakterii, w pewnym stopniu eliminują również te dobre, stanowiące prawidłową mikroflorę. Do zaburzenia mikrobioty jelitowej może dojść także z powodu wystąpienia biegunki poantybiotykowej. Patogeny w jelitach często też namnażają się podczas infekcji.

Jak wspomóc odbudowę zaburzonej mikroflory jelit?

Istnieje prosty sposób na to, by wesprzeć odbudowę i ochronę mikrobiomu Twojego dziecka. Wystarczy sięgnąć po probiotyk w kroplach, który dostarczy do jelit żywych kultur bakterii, wspomagając odbudowę flory bakteryjnej. Jeszcze lepszym rozwiązaniem mogą okazać się probiotyki dla dzieci połączone z prebiotykiem, który to stymuluje wzrost lub aktywność bakterii bytujących w organizmie. Zatem jaki probiotyk dla niemowląt wybrać?

Dzieciom od 2. miesiąca życia podawać można suplement diety Multilac Baby. Preparat ten to synbiotyk, czyli połączenie probiotyku z prebiotykiem. Multilac krople podawać można po infekcjach rotawirusowych, a także w trakcie stosowania antybiotyków lub leków na infekcje z grupy NLPZ. Multilac dla dzieci przeznaczony jest także do stosowania wspomagająco, w sezonie jesienno-zimowym.

 Artykuł powstał we współpracy z Multilac

5/5 – (1 głosów)