Szukasz idealnego kosmetyku do twarzy, ale nie wiesz, od czego zacząć? Proponujemy serum! W tym artykule zapoznasz się z najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi składnikami aktywnymi, za którymi warto się rozglądać, by mieć pewność, że wybrany przez Ciebie produkt będzie naprawdę skuteczny!
Co to jest serum?
Serum do twarzy to skoncentrowany preparat kosmetyczny o ukierunkowanym działaniu. Zazwyczaj charakteryzuje go lekka konsystencja, dlatego też może być używany w duecie z kremem, pod makijaż lub… z innym serum!
Dlaczego warto używać serum?
Największą zaletą tego typu kosmetyków jest ukierunkowane działanie i szerokie możliwości łączenia ich ze sobą. Dzięki temu łącząc preparaty o różnych obszarach działania, jesteś w stanie skomponować naprawdę bogatą i wieloaspektową pielęgnację, gdzie działanie każdego produktu będzie się nawzajem uzupełniało.
Jakich składników szukać w dobrym serum?
Być może zwróciłaś już uwagę na to, że coraz większą popularnością cieszą się grupy konkretnych związków chemicznych: retinoidów, peptydów, ceramidów i kwasów. Nie bez przyczyny! To bardzo skuteczne substancje, które działają nie tylko przeciwzmarszczkowo. Poniżej omówimy w skrócie ich właściwości:
Retinoidyto grupa pochodnych witaminy A. Należą do niej między innymi: retinol i retinal. To jedne z najsilniej działających substancji, jakie możesz znaleźć w serum przeciwzmarszczkowym, choć są badania, które w niektórych przypadkach oddają palmę pierwszeństwa peptydom miedzi. Ich stosowanie wiąże się z przestrzeganiem kilku reguł: kosmetyki z nimi zawsze stosuj na noc, a na dzień koniecznie używaj kremu SPF 50. Co więcej, w przypadku retinoidów wymagane jest zbudowanie tolerancji skórnej na tego typu substancje. Dlatego, jeżeli rozpoczynasz dopiero swoją przygodę z nimi – wybierz najniższe możliwe stężenie tego składniku.
Peptydy są grupą składników o szerokim działaniu: w zależności od właściwości konkretnego związku chemicznego będą pobudzać syntezę kolagenu oraz elastyny lub działać rozluźniająco na mięśnie twarzy – z tego powodu bywają nazywane „bezinwazyjnym botoksem”. Istnieje też grupa peptydów tzw. transportujących, które umożliwiają wnikanie substancji w głębsze warstwy skóry. Je także warto stosować na noc, nie należy ich łączyć w jednej pielęgnacji z witaminą C oraz kwasami.
Ceramidy co prawda nie działają aktywnie przeciwzmarszczkowo, jednak odgrywają niebagatelną rolę w prewencji. Ich zastosowanie wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, której prawidłowe funkcjonowanie stanowi podstawę młodego wyglądu. To właśnie ona chroni naskórek, blokując szkodliwe czynniki zewnętrzne. Gdy nie działa prawidłowo, skóra o wiele łatwiej ulega podrażnieniom i traci nawilżenie, co może prowadzić do przedwczesnego starzenia się.
Kwasy to chyba najbardziej znane składniki, stosowane zarówno w kremach, serach, jak i peelingach enzymatycznych. Świetnie radzą sobie z niedoskonałościami, stymulują odnowę komórkową skóry, a także pomagają rozjaśniać przebarwienia – tak, witamina C też należy do grupy kwasów! Jeżeli chcesz działać w kierunku antyoksydacji lub borykasz się z niedoskonałościami – serum przeciwzmarszczkowe z kwasami będzie strzałem w dziesiątkę.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając serum przeciwzmarszczkowe?
Czytaj składy kosmetyków, które kupujesz i sprawdzaj, czy rzeczywiście są w nich substancje sugerowane na opakowaniu. Zwracaj uwagę na to, czy producent podaje stężenie danych składników aktywnych: to szczególnie ważne w przypadku retinoidów – przypominamy, że ich stosowanie warto zaczynać od jak najniższych stężeń, tak by stopniowo budować tolerancję skóry. Na procenty warto zwracać uwagę także w przypadku kwasów i peptydów.
Czy istnieje idealne serum?
Idealne serum przeciwzmarszczkowe będzie jednocześnie stymulowało syntezę kolagenu i elastyny, a także ograniczało ruchomość mięśni odpowiedzialnych za zmarszczki mimiczne, dzięki neuropeptydom. Dodatkowo powinno także zawierać substancje nawilżające, wspierające zdrowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej. Ze wszystkich wymienionych w naszym artykule substancji najpełniej odpowiadają temu ideałowi peptydy miedzi. Jednak aby w pełni zaopiekować się wszystkimi potrzebami skóry, warto uzupełniająco sięgać po sera z innymi składnikami aktywnymi.