Together Magazyn » Zdrowie » Jak widzi krótkowidz – perspektywa życia z miopią
krótkowidz patrzy przez okulary na telefon

Jak widzi krótkowidz – perspektywa życia z miopią

Krótkowzroczność to niezwykle powszechna wada wzroku, która dotyczy mnóstwa osób na całym świecie. Najczęściej osoby z tą wadą wzroku sięgają po soczewki kontaktowe lub okulary, pozwalające zachować ostrość widzenia na co dzień. Jak widzi krótkowidz i co ma wpływ na wystąpienie krótkowzroczności? O czym powinniśmy wiedzieć?

Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność, czyli miopia, to często występująca wada narządu wzroku u osób w każdym wieku. W takim wypadku widzimy wyraźnie obiekty znajdujące się w pobliżu, natomiast obiekty oddalone są rozmazane i nieostre. Co powoduje taki stan rzeczy? Krótkowidz musi wiedzieć o tym, ze moc optyczna dotycząca kształtu jego rogówki jest zbyt duża w stosunku do długości gałki ocznej. Ostry obraz nie tworzy się na siatkówce oka, przez co obraz powstający na siatkówce staje się rozmyty. 

Czynniki wpływające na krótkowzroczność

Przeciwieństwem krótkowzroczności jest nadwzroczność, objawiająca się wyraźnym widzeniem przedmiotów w oddali i rozmytymi obrazami widzianymi z bliska. Pamiętajmy o tym, że każda wada wzroku powstać może w różnym wieku – zazwyczaj jednak krótkowzroczność objawia się w okresie dojrzewania lub dzieciństwie. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia mamy wtedy, gdy nasz rodzic jest krótkowidzem. 

Aby zapobiegać pogorszeniu wzroku, nie należy zbyt długo wpatrywać się w ekran komputera lub inne bliskie obiekty. Najnowsze badania wskazują, że częsta ekspozycja na światło naturalne w dzieciństwie może znacznie zmniejszać ryzyko wystąpienia krótkowzroczności!

Objawy i diagnozowanie krótkowzroczności

Jakie objawy mają osoby z krótkowzrocznością? W tej sytuacji utrudnione jest ostre widzenie obiektów w oddali, przez co trudno jest skupić się na uprawianiu sportu, prowadzeniu pojazdów lub rozpoznawaniu oddalonych przedmiotów. Efektem takiej wady wzroku często bywają bóle głowy, zmęczenie i bóle oczu. 

Jeżeli podejrzewamy u siebie ten problem, trzeba jak najszybciej umówić się na wizytę do specjalisty, który wykona badanie wzroku. Pozwoli ono stwierdzić, czy mamy krótkowzroczność i jaki jest stopień wady. Poza tym dzięki temu znacznie łatwiej dobierzemy odpowiednie okulary lub soczewki. 

Korekcja krótkowzroczności

Jak można skorygować wzrok krótkowidza? W większości przypadków możliwe jest zastosowanie soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych. Niezawodne soczewki są tworzone tak, aby kierowały światło bezpośrednio na siatkówkę, co znacznie pomaga w wyraźnym widzeniu każdego przedmiotu. Nie musimy zatem martwić się koniecznością noszenia okularów, gdyż alternatywą są niezwykle wygodne soczewki kontaktowe. Na początku możemy nie wiedzieć, jak się z nimi obchodzić, dlatego poprośmy o pomoc eksperta. Z czasem jednak zakładanie i zdejmowanie soczewek nie będzie nam sprawiać żadnego kłopotu. Możemy postawić zarówno na soczewki jednodniowe, jak i dwutygodniowe, miesięczne i inne, zgodnie ze swoimi potrzebami oraz oczekiwaniami. 

Jak widzimy, codzienne życie z krótkowzrocznością może być komfortowe, pod warunkiem że zastosujemy odpowiednie technologie korekcji. 

Oceń