Together Magazyn » Zdrowie » Elektrostymulator mięśni: czym jest i jak działa?
efekt działania elektrostymulatora mięśni - piękne mięśnie brzucha

Elektrostymulator mięśni: czym jest i jak działa?

Postęp technologiczny zapewnia coraz więcej nowoczesnych i skutecznych metod wspomagania treningu, regeneracji mięśni czy rehabilitacji przy użyciu dedykowanych sprzętów – np. takich jak elektrostymulatory mięśni. Czym jest elektrostymulator mięśni, jak działa oraz jakie korzyści można z niego czerpać? O tym przeczytasz poniżej.

Elektrostymulatory mięśni – co to jest?

Elektrostymulatory mięśni to urządzenia medyczne, które wykorzystują impulsy elektryczne do stymulacji mięśni. Na ten sprzęt składa się poręczne urządzenie, do którego za pomocą przewodów podłączone są elektrody. Te zaś umieszcza się na skórze w obszarze ciała, które zamierzamy stymulować.

Zależnie od zaawansowania sprzętu, elektrostymulator mięśni może dysponować różną liczbą trybów pracy (od kilku do nawet kilkunastu!), co pozwala na dostosowanie stymulacji do potrzeb danej osoby. To zaś sprawia, że takie urządzenia mogą być wykorzystywane w wielu celach – zarówno tych regeneracyjnych, jak i wzmacniających.

Jak działają elektrostymulatory mięśni?

spadek tkanki tłuszczowej w pasie - efekt działania elektrostymulatora mięśni

Elektrostymulatory mięśni działają na zasadzie generowania impulsów elektrycznych, które stymulują skurcz mięśni za pomocą elektrod umieszczonych na powierzchni skóry. Działanie elektrostymulatorów opiera się na naśladowaniu naturalnych sygnałów wysyłanych przez układ nerwowy do mięśni w celu ich skurczenia. Wykorzystują one w tym celu prąd EMS lub TENS, zależnie od rodzaju terapii.

Jak to dokładnie wygląda? Elektrostymulator generuje impulsy elektryczne o określonym natężeniu, częstotliwości i długości fali, które następnie za pomocą umieszczonych na ciele elektrod przekazywane są do skóry. Przez nią przenikają do mięśni, które ulegają skurczowi, naśladując naturalne reakcje zachodzące podczas aktywności fizycznej.

Działanie elektrostymulatorów mięśni można dostosować do potrzeb użytkownika, zmieniając parametry impulsów elektrycznych, np. ich natężenie, częstotliwość czy czas trwania. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne dopasowanie stymulacji do zamierzonych celów.

Kto i kiedy powinien sięgnąć po elektrostymulator mięśni?

Elektrostymulacja jest często wykorzystywaną formą leczenia i rehabilitacji, ale i sposobem na uzupełnienie treningu sportowego. Jej oddziaływanie na mięśnie sprawia, że może być wykorzystana w przeróżnych celach. Kto i kiedy dokładnie powinien zdecydować się na elektrostymulację?

Elektrostymulacja jako wsparcie rehabilitacji

Profesjonalny elektrostymulator mięśni to jedno z urządzeń, jakie można spotkać w wielu poradniach rehabilitacyjnych. Jego działanie zapewnia bowiem nieocenione wsparcie w powrocie do pełnej sprawności po wielu urazach i kontuzjach, a nawet po przebytych ortopedycznych zabiegach operacyjnych. Z ich pomocą możliwa jest szybsza regeneracja mięśni i ich wzmocnienie, a tym samym przywrócenie im ich funkcji. Elektrostymulacja przyczynia się także do redukcji bólu. Jeśli więc zmagasz się z osłabieniem mięśni np. po zdjęciu gipsu czy po zabiegu artroskopii kolana, elektrostymulator będzie dla Ciebie wartościowym wsparciem. Wspomoże on także seniorów i osoby o osłabionych mięśniach.

Wsparcie treningu i nie tylko, czyli inne zastosowania elektrostymulatora

Pobudzanie mięśni do pracy przez elektrostymulację przyczynia się do budowania ich siły i wytrzymałości, dlatego też może być ona stosowana jako uzupełnienie treningu siłowego. Taka stymulacja zwiększa efektywność treningu, tym samym przykładając się do poprawy wyników sportowych. Może stanowić także formę rozgrzewki czy regeneracji po aktywności. A co więcej! Świetnie sprawdzi się również jako wsparcie przy ujędrnianiu ciała i wysmuklaniu sylwetki.

Elektrostymulator mięśni może być użytecznym narzędziem dla różnych osób, w zależności od celów, jakie chcą osiągnąć. Warto jednak pamiętać, że nie każdy powinien z nich korzystać, np. osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca czy kobiety w ciąży. Pamiętaj o tym, a korzystanie z tego sprzętu będzie równie wartościowe, co bezpieczne!

Oceń